Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Trainspotting | 1996
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 03.05.2012
režie: Danny Boyle
hrají: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Macdonald

Trainspotting: V.I.M.


ikona
Cival
danny boyleewan mcgregorrobert carlyletrainspotting
Slavná a vlivná kultovka Dannyho Boylea dodnes zůstává milníkem nejen drogových, ale i generačních filmů. 

„Vybrat si život. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zasraně velkou televizi,“ sype ze sebe Renton na začátku svého slavného monologu, který nemůže končit ničím jiným než jedním omamným slůvkem. HEROIN.

Posedlost kouzelnou látkou skvěle vystihl ve své knížce Irvine Welsh, filmový Trainspotting je přitom jedním z těch ukázkových příkladů, kdy se podařilo osobitý a hodně dravý literární tvar otisknout na filmové plátno. Bez velkých ztrát, přesně tím suverénním způsobem, kdy film výborně šlape sám o sobě a jen někde tam vzadu cítíte oporu v silné knižní předloze.

Trainspotting je pro mě osobně takovým britským (a zfetovaným) Klubem rváčů. Máte tu figury se svérázným jazykem a nezaměnitelným způsobem uvažování. Výborně vystiženou atmosféru drogových doupat i obyčejného mládežnického lelkování. V Trainspottingu je obsažen silný generační feeling. Posedlost i naprostá rezignace. Humor i tragédie. Podstata života i trapné feťácké umírání. Trainspotting je jedním z těch filmů, které se už v okamžiku své premiéry stávají klasikou, protože dokáží přes ohromné množství vjemů vyjádřit něco nehmatného, co trefně vystihuje danou dobu. A to i pro lidi, kteří o drogách nemají ani páru.

Protože v Trainspottingu nejde o heroin, nejde tu ani o zaplivané anglické pajzly, Iggyho Popa, fotbal a nárazový sex se školačkami. Jde o věčný svit mladistvé mysli, která se zrovna kdesi v Anglii hrabe z drogových sraček a snaží se pochopit, o čem ten život vlastně je. Danny Boyle měl v té době ještě zatraceně velké koule, takže nemoralizoval ani nepřikrášloval, neštítil se děsivě zaflákaných záchodů, análních nehod nebo čerstvě použitých kondomů. Hlavně ale zvládl ze všech těch velmi zábavných epizodek, které se za sebe vytrvale řadí po dvě hodiny, vybrousit kompaktní film se vším, co k dobrému snímku Dannyho Boylea patří (například špičkový soundtrack, perfektní herci a osobitá obrazová stránka). To všechno mají i další Boyleovy filmy, Trainspotting je ale víc než kterýkoliv z nich i chytrou, nekompromisní a proto i nestárnoucí generační výpovědí.

A jako takový patří do zlatého fondu, i do fondu naších V.I.M.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace