Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Total Recall | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.08.2012
CZ premiéra: 16.08.2012
režie: Len Wiseman
hrají: Colin Farrell, Jessica Biel, Kate Beckinsale, Bryan Cranston, Bill Nighy

Total Recall: Recenze


ikona
imf
Jeden hloupý blockbuster za 130 milionů. Chcete k tomu hranolky, popcorn nebo pytlík na zvracení? 

Nesuďte knihu podle obalu. Film podle traileru. A recenzi podle podtitulku. Total Recall pravděpodobně dopadne jako předražený komerční průšvih a jeden z nejzbytečnějších remaků poslední dekády. To ale neznamená, že byste se na něj měli vykašlat. Tím spíš pokud vám chybí osmdesátková éra hloupých, ale úderných akčňáků… právě tihle celuloidoví stařešinové jsou až nekriticky uznávaná, zatímco jakýkoliv novodobý pokus o jejich emulaci je nemilosrdně smeten. Jako by byl dneska hřích natočit film jako Útěk z MS-1 a Besson univerzální satan, ať sáhne kam sáhne.

Proč tahle odbočka? Inu, Total Recall je typickou ukázkou toho, co by Besson ve formě svedl s obřím hollywoodským rozpočtem. Hlavu a patu to má snad jen díky originálu (resp. knižní předloze od Dicka) a diváka se to snaží zasypávat akčními scénami tak vydatně, že se pod vší kinetikou začne ztrácet smysl. Asi jako když nastrouháte kilo sýra na dvacet deka špaget. Chutná to skvěle, ale je to prostě overkill. Pokud jste měli podobný problém s Wisemanovou Smrtonosnou pastí, zřejmě můžete definitivně Total Recall odškrtnout jako zmařenou šanci. Ostatní by však měli číst dál, protože je spousta věcí, ve kterých remake nakopává zádek neslavné letní konkurenci.

Jediným nepřítelem zábavy je tu divák sám, resp. jeho vzpomínky impelentované prvním filmem.Samozřejmě záleží na tom, jak moc jste ochotni "vypnout" a nestarat se o to, že velkolepá výprava v sobě mixuje Blade Runnera a Minority Report, opomenout fakt, že Kurt Wimmer snad dialogy komplet obšlehnul z původního Verhoevenova filmu (což je ovšem při jeho "talentu" spíše dobré znamení), a snažit se neporovnávat Arnieho a Colina. Ten první má svaly a tupé, leč nostalgicky kultovní hlášky, ten druhý přirozené charisma a kvalitnější akční choreografy. Ale proč porovnávat? Ostatně Arnoldovo obsazení do role tajného agenta působilo těžkopádně už tehdy - nad střízlivým castingem zvítězil fakt, že na Arnolda prostě lidi půjdou (původně byl do role obsazen Patrick Swayze). Na Colina nikoliv, což je asi nejzásadnější příčina komerčního neúspěchu. Ve všech ostatních ohledech totiž tenhle film doručuje klasickou hollywoodskou formulku přímo do černého. Jediným nepřítelem zábavy je tu divák sám, resp. jeho vzpomínky implementované původním filmem.

Total Recall si neužijete jako celek. Dějový rámec se v podstatě neodlišuje od originálu, občas mu naopak skládá poklonu, takže je opisování o to viditelnější. Wiseman ale už od první scény dává najevo, že umí peníze na plátně utratit - jeho vize budoucnosti je špinavě a lepkavě opulentní, pulzující a hmatatelná, navzdory všemu CGI. Kromě triků zvládá prodat i svou manželku - Kate Beckinsale je tu za takovou terminátorku, až se občas uchechtnete, ale vzhledem k její fyzické nadvládě nad čímkoliv živým (i syntetickým) a faktu, že i Harry Gregson-Williams nasazuje ostřejší tempo, kdykoliv se Kate objeví, lze vysledovat, jak moc vážně se tu film bere. Všechny scény s paní Wisemanovou jsou každopádně pohledné nejen kvůli přemíře latexu, ale převážně vymazlené akční choreografii - chvaty jsou na svých místech, kamera vynalézavá a nikoliv na obtíž, a najde se spousta milých nápadů - honička na dálnici, přeskakování mezi výtahy, celá sekvence se Zeměpádem.

Podle ohlasů některých kolegů propadám depresi z toho, že dobré řemeslo přestává být ceněno, pokud je obaleno nikoliv mizerným, ale byť jen předvídatelným scénářem. Buď musíte na plátně předstírat opravdovou demenci (Bitevní loď) a všichni to vezmou jako sofistikovanou legraci nebo je potřeba hrát na temnou a vrstevnatou stránku. Všechno mezi je popraveno stejně rychle jako žvýkačkový popík v pseudointelektuálních debatách v srdci kavárny Louvre. Tím nechci Wisemana obhajovat víc, než si zaslouží. Ve skrytu duše je to pořád dvanáctiletý kluk, zhmotňující na plátně guláš ze svých oblíbených videoher. Ten kluk má ale talent, a tentokrát i solidní noty podle kterých se hraje. Ano, většina je zná nazpaměť, což dělá z remaku, který originál ničím nepřevyšuje ani nestaví na hlavu, poměrně zbytné zboží. I zbytečnosti ale mohou být příjemné a utečou rychleji, než najdete dno popcornového sáčku.


Přehrajte si trailer
Takže si to shrňme… Wisemanův Total Recall je typickým letním blockbusterem, sázejícím na rychlé tempo, trikové a akční pozlátko… to je logicky v ostrém kontrastu s Verhoevenovým filmem. Oprava, všemi Verhoevenovými filmy, které si s americkou popkulturou vytírají zadek, než aby ji adorovaly. Což samozřejmě u evropského publika slaví úspěch a je možná příčinou rozladění odborného publika, spolu s rýpaním do naprosto neškodného PG-13 (nějak nechápu, proč by se v takhle vyfintěném sci-fi mělo nějak výrazně víc krvácet… bylo by to jen na škodu). Mezi oběma filmy je rozdíl jedné generace, mezi oběma tvůrci obrovská kulturní jáma. Ideologicky se liší tak moc, jak moc jsou si dějově podobné. A tenhle rozpor vám sežere mozek, jakmile ho začnete řešit.

Vlastně byste neměli přemýšlet vůbec. Pokud se to vyplatilo u Verhoevena, byl to v podstatě jen vedlejší produkt. Wisemanův Recall se za prostoduchost nestydí. Počítá s tím, že vaší fantazií jsou exploze, honičky, hlášky a hezké holky, a dodává tomu odpovídající vzpomínky. Návštěva tohohle Rekallu vám zkrátka hlavu neusmaží. Leda byste si to z nějakého bizarního důvodu hrozně moc přáli.

Verdikt

avatar7/10

imf

Nový Total Recall nepřináší oproti originálu vůbec nic nového, ale nabízí dost hraček a pozlátka k tomu, aby vám to bylo jedno. Srovnávání obou verzí je cestou do pekla. Wisemanovi to zjevně došlo po první klapce a natočil poměrně hloupý, ale svižný a zábavný blockbuster. Kdo ho chce bít, ten si hůl najde. Ostatní do fronty na popcorn!Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar3/10

  Invisigoth

 • avatar7/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  RoBo

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar5/10

  Baz

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar2/10

  Shaman05

 • avatar5/10

  Le_Chuck

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar9/10

  verbst

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace