Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Toni Erdmann | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 20.10.2016
režie: Maren Ade
hrají: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Lucy Russell, Vlad Ivanov, Hadewych Minis

Toni Erdmann: Recenze


ikona
Rimsy
Je jeden z nejchválenějších snímků letošních Varů skutečně tak dobrý? 

Letošní Vary pohříchu nepřinesly mnoho skrytých klenotů, z nichž by se navzdory nulovému očekávání vyklubaly divácké hity. Pokud bych ale měl zmínit jediný snímek, na kterém se širší diváctvo skvěle bavilo, byla by to tahle nenápadná německá komedie o pocuchaných rodinných vztazích. V čem tak ohromila?

Syžet kdovíjak originální není. Stárnoucí vtipálek Winfried se začne cítit opuštěný, jelikož se k němu jeho dcera Ines moc nehlásí. Ines totiž pracuje v korporátu a naplňuje všechny jeho stereotypy – nemá soukromý život, je neustále ve stresu a tlačena k plnění cílů, jež jsou eticky velmi sporné. Proti její vůli začne Winfried do života své dcery pronikat skrze vymyšlené alter ego jménem Toni Erdmann. Postava žoviálního kouče se dotkne i Inesiny pracovní sféry a podle očekávání převrátí vše naruby.

Režisérka a scenáristka Maren Ade má za sebou slušná festivalová dramata Les pro stromy a Všichni ostatní. Toni Erdmann je další kvalitou, která v širší distribuci díru do světa neudělá, ale své nadšené diváky si najde. Obzvlášť v detailech totiž autorka očividně ví, o čem vypráví. Ines se protlouká záplavou korporátního bulšitu, tedy pardon, chtěl jsem říct proklientsky orientovaného přístupu a vzletně znějících floskulí, u kterých přejede mráz po zádech každého, kdo si takovou práci někdy vyzkoušel.

I tělem stárnoucí, ale duchem stále dětinský Winfried je zobrazen se soucitem. Obě hlavní postavy tak mají pod svou komediální skořápkou i trpkou pachuť, která nakonec dospěje do očekávaného finále – poselství filmu totiž nejspíš uhodnete už z mých, úmyslně nekonkrétních odstavců. Ale síla filmu nestojí na propracovaných myšlenkách, nýbrž na absurdně humorných situacích, které jsou nečekaně originální. Tohle není upachtěná francouzská komedie plná laciných převlek a nepravděpodobných záměn, nýbrž německy precizní skladba jedinečných situací, v jejichž absurditě vyplouvá humor na povrch jakoby mimochodem. Především Inesina narozeninová oslava je fascinující přehlídkou bizarnosti, kde minimum formálních prostředků stačí k navození tak nečekaných výjevů, že se těžko ubráníte výbuchům smíchu. A že já se normálně nesměju.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Překvapivě jedinečná komedie s neuchopitelným humorem a skvělým obsazením. V Cannes prošuměla, ve Varech nadchla a já ji mohu s čistým svědomím doporučit. Německo na svém komediálním vrcholu.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar10/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Leonidas I.

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  noctambule

 • avatar8/10

  Lynx

 • avatar10/10

  GuidoA.

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar7/10

  Maverick

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace