Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ti druzí | The Others | 2001
csfd  imdb
US premiéra: 10.08.2001
CZ premiéra: 07.03.2002
režie: Alejandro Amenábar
hrají: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Alakina Mann, Christopher Eccleston

Ti druzí: V.I.M.


ikona
Cival
alejandro amenábarhorornicole kidmanthe othersti druzí
Nicole Kidman a čistá hororová radost. 

Některé filmy mají vyhráno už od své premisy. Je to vlastně geniální nápad přimyslet dětem vzácnou nemoc, kvůli které se nemůže jejich tělo vystavit slunečním paprskům. Pak se zatáhnou závěsy a celé rozsáhlé sídlo – další z těch proslulých strašidelných domů, jež si žánr žádá – se ponoří do tmy. A tma, jak známo, přeje strachu, obavám a logicky tedy musí i prospívat hororům.

Ti druzí nakládají spíš s proprietami mysteriózního thrilleru a psychologického dramatu, kteréžto jsou v rukách španělsko-chilského režiséra Alejandra Amenábara účinné beze zbytku. Už úvodní náladomalba, během které se v mlžném oparu zjevuje prastaré sídlo, vyvolává pocit tajemné a sychravé nehostinnosti natolik přesvědčivě, že na brýlích diváků začne kondenzovat vlhkost. Neustálá ostražitost, přísnost a místy až hysterická snaha ochránit děti pomáhá nejen vymodelovat postavu Grace Stewart jako obzvlášť tragickou figuru (tradičně skvělá a film sama vláčející Nicole Kidman), ale hlavně vytrvale zanáší fo filmu nervozitu a nejistotu. Je to neurotické čekání na… na roztažení závěsů, ke kterému prostě dřív nebo později musí dojít. A pak děj se vůle boží.

Ti druzí šermují s šokující pointou, která je dnes ještě méně překvapivá než před lety, našlapují k ní ale velmi rozumně, tak aby film fungoval i se znalostí závěrečného odhalení. Střídmost a uměřenost je vůbec pro celý film charakteristická. Máte tu snad jen čtyři lekačky, ovšem pokaždé do mrtě využité a zejména v multiplexu (kde se dupot ozývá nad hlavou) vysoce efektivní. Sam Raimi by po Stáhni mě do pekla asi nevěřil, že není třeba film zahltit desítkami samoúčelných „bum-prásk-fujtojsemselekl“ momentek. Ale on někdy vážně film obstojí jen se sytou atmosférou a s postavami vehnanými do kouta.

Amenábarův cit pro výběr formálních prvků je jedinečný - ukázal to i ve svých předchozích a následujících filmech. Způsob, jakým zvládá zrychlit film během scény odtemňování domu, nebo jakým naopak donutí diváka zvolnit a zaposlouchat se do vrzajících dveří, usvědčuje Amenábara z výjimečné režisérské zručnosti.

Je zvláštní, že Ti druzí kolem sebe nemají auru velké komerční senzace, i když patří k vůbec nejúspěšnějším žárovkám posledních dvou dekád. Kruh, Nenávist a Šestý smysl holt byly mediálně průraznější. Ti druzí se ale počítají mezi nejúspěšnější producentské počiny zkušeného tandemu Tom Cruise – Paula Wagner a měli by inspirovat jako ukázkový příklad vzájemné výpomoci mezi Hollywoodem a kinematografiemi ze zbytku světa. Tom Cruise si od Amenábara půjčil jeho starší film a pod názvem Vanilkové nebe se ji pokoušel proměnit v globální hit, Amenábar pak pod jeho producentským dohledem dirigoval jeho exmanželku.

Zůstalo po nich několik desítek milionů a jeden vynikající film. 

P.S.: Na těch dvou malých dětech bylo vždycky něco znepokojujícího.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace