Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Quarry | 2020
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Scott Teems
hrají: Shea Whigham, Michael Shannon, Catalina Sandino Moreno, Bobby Soto, Bruno Bichir

The Quarry: Recenze


ikona
do_Od
dramakrimiMichael ShannonrecenzeShea WhighamThe Quarry
Krimi drama, které stojí na dobrých hercích, ale padá kvůli všemu ostatnímu. 

Mám celkem živě v paměti, jak jsem pod trailerem na tohle malé krimi drama od neznámého režiséra Scotta Teemse psal, že by mě vlastně taková pomalá, nervy drásající anabáze na seriálové Banshee, kde zločinec ukradne něčí identitu, a pak se za dotyčného vydává – včetně výkonu jeho zaměstnání (v Banshee to byl šerif, tady je to farář) – vlastně docela zajímala. A bohužel by mě zajímala i poté, co jsem si novinku The Quarry s démonickým Michaelem Shannonem a výborně minimalistickým Sheou Whighamem pustil. Proč? Protože kromě jejich skvělých hereckých výkonů ten film nemá vůbec nic.

Řemeslně je to ucházející? Nebo možná spíš dostačující? Desaturované barvy, občas nějaký záběr delší, než by nutně bylo potřeba, jindy zase podivný střih, formální stránka je ale bohužel ten nejmenší problém. Ten totiž vězí ve scénáři, který si režisér i sám napsal, a my si teď v následujících třech bodech vysvětlíme, proč by to už možná příště neměl dělat:

Prvním problémem je nahodilost. Postava zločince náhodně potká faráře, který se náhodou zmíní o své cestě, a pak mezi nimi náhodně dojde ke střetu. Expozice přitom zakrývá ještě jeden důležitý fakt, a to celkovou motivaci chování Whighamovy postavy, která od prvních vteřin zjevně utíká před zákonem. Co provedla? Těžko říct. Rozhodně bych ale nedoporučoval se na to upínat, protože jinak byste mohli skončit podobně tak zklamaní jako já.

Což mě přivádí k problému číslo dvě. Banalita. Vše je zjednodušené na ten nejzákladnější level. Město je chudé, proto se tam krade. Policista nemá rád Mexičany, proto jim nevěří a ignoruje indicie, které naznačují trochu jiný příběh. Falešný farář cítí vinu, proto se nazývá před všemi hříšníkem. A tak bych mohl pokračovat dále až do finále, které tu všeobecnou banalitu krásně podtrhne konečným odhalením těch pravých motivací. Co se děje mezitím? Vlastně de facto nic. Což je třetí a závěrečný problém scénáře. Je naprosto prázdný.

Místo drásavého dramatu tady prostě máme pomalou konverzačku, kde se o postavách nedozvíte nic důležitého, ani zajímavého, kde témata jako rasismus, co potichu bublají pod povrchem, nejsou ani trochu více rozvedena, a kde si všichni ve své jednoduchosti kráčí po své předem definované cestičce až do diskutabilního konce. Nemůžu tomu upřít jistou atmosféričnost toho amerického venkova, stejně jako ty výše zmíněné herecké výkony, ale zároveň s tím mě to snad ani na vteřinu nebavilo a nevidím jediný důvod, proč byste s takovým filmem měli ztrácet čas. Shannona si raději dejte v Úkrytu, Whighama zkuste v seriálech a tomuhle se prostě vyhněte.

Verdikt

avatar4/10

do_Od

Michael Shannon a Shea Whigham excelují v téhle rádoby snaze o drásavé krimi drama o muži, který se vydává za faráře, a místním šerifovi, který mu to příliš nebaští. Bohužel se scénář utápí v nahodilostech a prázdnotě, takže snímek neřekne nic nového, zajímavého, ani jinak důležitého.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace