The Homesman: Recenze
14:00 | 16.10.2014 |
Texasan Tommy Lee Jones má za sebou velice úspěšnou hereckou kariéru a jak už to tak u některých herců bývá, začal pokukovat i po režijní práci. Z jeho předchozích pokusů je vidět, že tíhne především k westernu a k tomuto žánru se zařazuje i jeho nejnovější film The Homesman, natočený podle stejnomenné knižní předlohy Glendona Swarthousta, která vyšla v 80. letech minulého století. Na své distribuční uvedení ve Spojených Státech film čeká a získává si zájem a ohlasy diváků především ve festivalovém oběhu.
Mary Bee Cuddy (Hilary Swank) je schopná ženská, která si zvládá sama vést svoji odlehlou živnost v 70. letech 19. století a do toho má ještě více kuráže než většina místních chlapů. A tak se stane, že se vydává na náročnou a dalekou cestu se zamřížovaným vozem z Nebrasky do Iowy. Jejím nákladem jsou 3 ženy, které stihly těžké rány osudu a zešílely. Naštěstí ji náhoda přivede do cesty alespoň nějakého pomocníka – stárnoucího a svérázného Briggse (Tommy Lee Jones).
Nejdříve je třeba říci, že tenhle western nebude pro většinu diváků moc atraktivní, pokud v žánru vyžadujete akci, hláškující sympaťáky a velká dobrodružství. Tohle je westernový realismus, který nemá nic, čím by mohl přilákat do kina natěšené davy lidí a už teď je jasné, že z komerčního hlediska jde o nevýdělečný projekt. Je to typický pomalý„slow burn“ pro který je naprosto zásadní jedna věc a tu The Homesman má - dobře napsané postavy, které vás v podání dvou výborných herců budou zajímat.
Vypelichaný, neochotný a dědkovatící Briggs je role přesně pro Tommy Lee Jonese a stejně tak Hilary Swank je trefně obsazená do „neženské“ role tvrdým životem ošlehané Mary Bee. Vývoj vztahu a nelehké cesty téhle dvojky popírá většinu očekávání, která máme od spřízněných námětů „dvou, kteří jsou okolnostmi donuceni spolupracovat, ale po cestě si k sobě našli cestu“.
Dojde i na humor, ale jiný než na který jste mohli narazit třeba v Opravdové kuráži od Coenů. Žádné košaté a vypointované dialogy, spíše momentky, které jsou v první chvíli vtipné, ale v tu následujcí si uvědomíte, že jde o zatraceně vážnou věc. Nemluvě o to, že některé lehce humorné chvilky mají občas mrazivou dohru v následující scéně. Mrazivých sekvencí The Homesman vůbec obsahuje docela dost a střílet se u toho vůbec nemusí (setkání s indiány, flashbacky se šílenými ženami). A když už si říkáte, že se děj začne ubírat prošlapanými cestami, tak vás Tommy Lee Jones nemilosrdně vyvede z omylu.
Vizuálně jde o skromný film, přestože za kamerou stál uznávaný Rodrigo Prieto (Vlk z Wall Street). Žádné oslňující kompozice a efektní jízdy kamery nečekejte, vše slouží neokázalému příběhu. Ostatní známá herecká jména se ve filmu objeví jen na pár minut a příznivci Meryl Streep si můžou v klidu nechat tenhle kousek ujít.
Pro fanoušky westernu ve všech podobách je The Homesman povinnost a pokud by producent Luc Besson každé tři roky přišel s podobně kvalitním charakterovým filmem, tak mu klidně jeho béčkové akční výplachy točené pro prachy odpustím. A možná někteří z vás při závěrečném tanečku Tommy Lee Jonese budou stejně naměkko jako já.
---
Vytáhni v hospodě: Kdo/co to je vlastně ten „homesman“? Jde o archaickou verzi slova „homeboy“, tedy něco jako „našinec“ či „kamarád z domova“. Kniha byla v USA oceněna jako nejlepší westernová próza roku 1988.
Verdikt
Rob Roy
Vaše hodnocení
Hodnocení čtenářů
- 7/10
Snura
- 7/10
PraSiteL
- 4/10
Killda
- 9/10
Davies182
- 7/10
pytlak15
- 8/10
Bajco
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry