Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Cove | 2009
csfd  imdb
US premiéra: 31.07.2009
CZ premiéra: nestanovena
režie: Louie Psihoyos
hrají: Richard O'Barry, Kirk Krack, Hayden Panettiere, Roger Payne, Isabel Lucas

The Cove: V.I.M.


ikona
Cival
Louie Psihoyosthe cove
Boj o záchranu delfínu, který rozhodně není jen obyčejným dokumentem. 

Oscara sice dokument The Cove dostal sotva před měsícem, nemusíme ale čekat, než jeho význam zhodnotí čas. „Velmi důležitý film“ bude už kvůli tomu, jak daleko se mu podařilo dojít v rámci škatulky aktivistického dokumentu. Už nejde jen o filmaře, kteří vystupují před kameru a dělí se o svůj pohled na věc, ani o propagaci vlastního světonázoru skrze „moorovsky“ hravé, a leckdy i sakra manipulativní techniky. The Cove už je rovnou dokumentem akčním, ve kterém se přesvědčivě přednese, co je špatně a proč, a pak se sestaví komando, které nějak může dosáhnout nápravy. Nebo k ní alespoň přiblížit, udělat první krok, a věřit, že film, a zejména pak jeho diváci, dílo dokonají.

The Cove se zhmotňuje jako noční můra lidí, kteří mají na starost image Japonského císařství. Všichni obyvatelé planety Země mají totiž rádi delfíny. O jejich inteligenci se učí už na základkách, jejich „smíchu“ člověk podlehne i u televize. A v Japonsku se pořád odchytávají po desetitisících a masakrují v zátokách, do kterých běžný smrtelník nemá přístup. Téma je jasně dané a na argumenty proti není prostor. Jednak kvůli tomu, že tohle není nějaká pseudoobjektivní televizní debata, ve které musí dostat stejně času žalující i žalovaný, ale pak i proto, že z inkriminovaných zátok vytéká spousta krve… a Japončíci se prostě jen snaží zamezit tomu, aby to zaznamenaly kamery.

The Cove jako řemeslně vytříbený dokument, který vtáhne „do svého ekosystému“ už po pár minutách, má navíc velkou výhodu v tom, že se opírá o Rica O´Barryho. Když za svobodu delfínů bojuje někdo, kdo sám pomohl zbudovat úspěšný průmysl a kdo léta trénoval televizní hvězdy v seriálu Flipper, pak mají jeho činy větší váhu, než kdyby je prováděl nějaký zhulený levičák nebo místní  šéf pobočky Greenpeace. Motiv osobního pokání a prozření, který skrze O'Barryho motivuje celý film, film pohání zevnitř jako motor, který si nikdo nedovolí zastavit – ví totiž o delfínech víc než vy, a pravděpodobně i víc než 99% odborníků.

Stačí si uvědomit, jak The Cove působí v rovině emocionální na diváky, kteří u zpráv o srážkách velrybářů s „piráty z Greenpeace“ akorát zvedají obočí a kteří nechápou, proč lidé pláčou u porodních patálií gorily Kamby, když je hladomory v Africe nechávají ledově chladné. Člověk prostě nemusí být nazelenalý milovník zvířátek, aby ho The Cove zasáhlo. Takový film pak opravdu může přesáhnout rozměr jednoho celuloidového povyražení a podobně smýšlející část populace pošťouchnout jako motiv k zapojení sebe sama. Motiv ke změně, motiv k tomu udělat „správnou věc“.

Pak vznikne film, který nemusí být jen filmem.

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace