Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň | The Chronicles of Narnia | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.12.2005
CZ premiéra: 05.01.2006
režie: Andrew Adamson
hrají: Tilda Swinton, Georgie Henley, William Moseley, Rupert Everett, Skandar Keynes

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň: Devítiminutový trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Něco takového jsme tu ještě neměli. O devítiminutovém nabušeném traileru jsem vám ve zkratce básnil už minulý týden v klipech. Po nejrůznějších peripetiích se zjevila i parádní QT verze, které se prostě musíme věnovat (i kvůli vašemu nátlaku :-) v plnohodnotném profilu. Ti z vás, co tenhle klip ještě neviděli možná mávnou rukou: Devět minut... aha, to poslepovali staré ukázky, přidali nějakou výplňovku a teď nám zkusí prohnat 180 MB přes modem. Jestli je i tohle váš názor, můžete být víc mimo jen pokud máte na krku pořád rozvěšená céčka. Hned první dvě minuty strávíme s našimi zakrslými hrdiny v dosud neznámém prostředí bombardovaného Londýna, jednak při úhledně stylizovaném náletu Hitlerova letectva, pak i při evakuaci civilistů. Potěší, že hra na schovávanou, kterou dobře známe z prvních trailerů, už v téhle mamutí upoutávce příliš nefiguruje, takže se rovnou můžeme rozhlížet pohádkovým světem Narnie. Nebudu teď rozpitvávat jeho barevné pojetí, trikovou nedokonalost (zvlášť šermující kentaur, či co to je za zjevení, se mi nelíbí) ani naši redakční nenávist vůči vesměs nesympatickým capartům v hlavních rolích; to už jsme hodně vyvařili v předchozích ukázkách a ještě pokuchtíme v recenzi (která budě dřív, než si možná myslíte :-). Devítiminutový macek ale z hotového materiálu doluje naprosté maximum, s jednoznačnou zásluhou napěchované hudby, která rozbuší vaše srdce v rytmu spasitelů Narnie, i když jste doteď „dětského LOTRa“ povýšeně přehlíželi. Hlavně poslední tři minuty jsou hotovou trailerovou fantazií, protože orchestr se rozohní do monumentálních, ale zároveň i famózně energických rozměrů, takže nástup armád a prolínání jejich střetu s náhodným výběrem z filmu představuje jednu z nejlepších pasáží, které letos ozářily trailerový vesmír. Stahujte i kdybyste měli strhat svoji lajnu! A těch pět hvězdiček berte jako bezchybné vysvědčení místnímu Goliášovi, ne jeho filmovému předobrazu...

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Premiéra Letopisů Narnie se blíží rychlostí Carla Lewise a my tu máme oficiálně druhou, v reálu ovšem už třetí upoutávku, přiživující plaménky nadšení v očích fanoušků epických filmových pohádek. Od prvního traileru se i mimo území Ameriky zformoval slušný zástup hysterických fanoušků, kterým ani naše čerstvé zhodnocení traileru „B“ na náladě nepřidá. Srovnávání s Pánem prstenů je totiž pořád hodně mimo, zejména kvůli nedospělé, místy až dětsky protivné (a ještě k tomu televizní) výtvarné stylizaci. Peníze se sice hlásí o pozornost v každém záběru, digitální kouzla přestupují na vyšší level (mluvení zvířat je jednoduše fantastické), ale i jako vytrvalý kritik Návratu krále musím uznat, že Jacksonova obrazotvornost dosahovala mnohem vyšších estetických hodnot. To je ale spíš předčasné varování pro diváky celovečerní verze, z níž ne-moc-kvalitně vystupuje pár záběrů s kentaurem a s "přesvětleným" rojem válečníků (co si budeme nalhávat, trocha temnoty by kýčovitým barvičkám prospěla ze všeho nejvíc). Trailer si totiž i přesto zasluhuje poctivé čtyři hvězdičky, z většiny kvůli preciznímu hudebnímu frázování, v němž je výborně vypíchnuto napjaté čekání na bitvu i nájezd na závěrečnou koláž akčních, hořících i trikových (trikově vesměs výtečných) záběrů. Skříně se tentokrát prohledávají opravdu jen dvacet sekund, protože tvůrci tuší, že souboje a magické výjevy baví diváky víc než prohlížení staré garderoby. Trefa. Gradace hudbou je stoprocentní, materiál z filmu v žádném případě. I když mi to Adamsonovi noví kamarádi dají asi pořádně sežrat.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
imf

Jestli vás nestihnul vyděsit popis děje, nemusíte se ukázky bát. Žádné velké překvapení (krom zdvořilostního úvodu režiséra... producenti mají buď nezdravé sebevědomí, nebo nevím... takhle všechno ritualizovat) vás nečeká, naopak úvod stylizovaný do Lemony Snicket je snad až příliš ospalý. Výrazná persóna typu Jima Carreyho zkrátka chybí a děti jsou tak nějak vykulené, přičemž tento stav se postupně změní v prkennost. Důležité však je, že jedny z mnoha dveří rozlehlého domu vedou do magické země zvané Narnie a jakmile do nich caparti vkročí, začnou se dít věci. Co to znamená v reálu? Velice chytlavou hudbu, jacksonovské oblety zamrzlé krajiny, ale bohužel také dost televizně vypadající triky. Kašlu na to, že je dělala WETA a stály hrozně peněz, pestrobarevní létající netopýrobobři a napalmové ohníčky mi zkrátka vyluzují na tváři úsměv, stejně jako děti navlečené v pastelových mundúrech. Možná už jsem na podobné blbinky až příliš starý, ale vím, že ani před deseti lety bych za tohle Pottera nevyměnil. Ukázku zachraňuje především hudba a je dost možné, že Walden bude mít po Cestě kolem světa za 80 dní na krku další průšvih. Ale radši nepředbíhejme. Je to ostatně "jen" teaser.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace