Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Temné síly | The Darkest Minds | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.08.2018
CZ premiéra: 09.08.2018
režie: Jennifer Yuh
hrají: Mandy Moore, Gwendoline Christie, Amandla Stenberg, Patrick Gibson, Harris Dickinson

Temné síly: Recenze


ikona
Mr. Hlad
amandla stenbergdarkest mindsjennifer yuhtemné síly
Poslední pokus žánru young adult sci-fi? Doufejme. Další podobný film už bychom možná nezvládli.  

Tak trochu jsem doufal, že tohle období už máme za sebou. Hunger Games i Twilight skončily, většina jejich následovníků se ke druhému dílu nedostala a vypadalo to, že bude klid. Že zase pár let v kinech neuvidíme příběhy o dospívajících hrdinkách, které se bolestně rozhodují, s jakým z hezounů začnou randit, zatímco vymýšlejí, jak zachránit svět před magií, totalitářskou společností, mimozemšťany nebo něčím jiným. Tvůrci sci-fi Temné síly si mysleli, že prostor pro alespoň ještě jeden film tady je, ale jak ukázaly komerční výsledky, pletli se. A díky bohu za to. Temné síly jsou totiž kardinální volovina.

 

Ocitáme se ve světě, kde kvůli jakémusi viru zemřelo 98% dětí a zbytek získal nadlidské schopnosti. Lidstvo najít lék nedovede a dětí se bojí, takže je pošle do koncentráků, kde jsou ti nejnebezpečnější likvidováni a ostatní dřou v otrockých podmínkách, z čímž je zbytek lidstva podle všeho úplně v pohodě. Ruby patří k těm, kteří by měli skončit s kulkou v hlavě, povedlo se jí ovšem přesvědčit její okolí, že se řadí mezi ty nejslabší, takže žije. A teď dostala šanci na útěk. Moc neví, co si na svobodě počít, když ovšem narazí na partu dalších superdětí, rozhodne se k nim přidat a společně snad najdou legendární místo, kde údajně žijí stovky dětí svobodně. Po krku jim teď jde nejen vláda, ale i lovci lidí. A ne každý z jejích přátel s ní má čisté úmysly...

Tak hele já to řeknu rovnou. Ten film je debilní. Ne hloupý, debilní a já jsem se v kině cítil vyloženě pohoršeně, za jakého idiota mě tvůrci mají. Beru, že nejde o žánr, který by musel bůhvíjak dávat smysl, ale ty vole to, co se děje tady, fakt musel vymýšlet někdo, kdo nedávno oslavil jedenácté narozeniny a nechápu, že během natáčení nepřišel na plac člověk, jenž by všechny profackoval a vysvětlil jim, že pokud chtějí v kinech uspět, nesmí z lidí dělat kretény. Pár příkladů? Superděti v koncentrácích jsou 24 hodin pod dohledem a navlékají tkaničky do bot.

Rozuměl bych, že lidstvo se bojí telekinetiků nebo prcků, co ovládají elektřinu. Jak moc nebezpeční pro společnost však mohou být puberťáci s nadprůměrně vysokou inteligencí? Nebylo by třeba lepší... nevím... nechat tuhle armádu géniů vymýšlet lék? Děsivá schopnost hlavní hrdinky „mazat“ lidem myšlenky při dotyku funguje na její maminku, když na ní sáhne, ale vzhledem k tomu, že táty se ani nedotkla, proč si ji nepamatuje ani on? A i když nejsem ekonom, vysvětlení, že ekonomika se zhroutila, protože nejsou děti, mě taky trošku rozhodilo. Neměl jsem pocit, že by společnost v Temných silách byla založená na dětské práci. Paradoxně by se měla ekonomika rozvíjet, když chybí děti, do nichž by se muselo investovat... Ale asi nemá smysl se tím zabývat u filmu, kde tajná organizace vysílá instrukce jak ji najít přes normální rádiové vlny, které si člověk naladí, když hledá Radiožurnál. Každých pět minut se objeví něco, co člověka vyloženě nutí mlátit hlavou o zeď... A veškeré pokusy o přesah a řešení otázek spojených s rasismem a xenofobií jsou vyloženě směšné. 


Přehrajte si trailer
Blbé to je kardinálně, což ovšem nemusí automaticky znamenat, že i nudné. Jenže je. Jennifer Yuh, režisérka dvojky a trojky Kung Fu Pandy asi neměla moc velký rozpočet, přesto to neomlouvá, že Temné síly vypadají hůř než většina seriálů a na nějakou hezky vypadající scénu budete čekat marně. A s herci to není o nic lepší, Amandla Stenberg je vcelku sympatická, bohužel k sobě nemá nikoho, kdo by byl herecky alespoň trošku přesvědčivý nebo zajímavý. Jen pár ksichtů ve vedlejších rolích se tváří přesně tak blbě, že od prvního okamžiku člověk pozná, že za patnáct minut hrdinku zradí, nebo se kvůli ní obětují.

Je to pitomé, je to ošklivé, je to mizerně a nezajímavě natočené a průměrně zahrané. V tomhle subžánru málokdy vznikají výjimečně dobré filmy, Temné síly se ale nejsou schopny dohrabat ani na ten průměr. Popravdě mi při jejich sledování bylo za tvůrce i trošku trapně. I když ne tak, aby mi jich bylo líto. Na to se ze mě až příliš často pokoušeli dělat idiota.

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Po útoku podivné nemoci zemřela většina dětí. Ty, které přežily, mají nadlidské schopnosti a lidé se jich bojí, takže je drží pod zámkem. Ruby se ale povedlo utéct a spolu s trojicí dalších hrdinů hledá tajemné místo, kde se údajně skrývají další desítky puberťáků, jakou jsou oni... Temné síly je banální young adult sci-fi, která je ve svých nejsilnějších momentech přinejlepším průměrná. Většinou je ale poměrně nehezká, nezajímavě zahraná a blbá, až to bolí. Nebrat.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  Hellierer

 • avatar5/10

  Dataminer

 • avatar3/10

  mkubalikova

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar4/10

  MichaelKey

 • avatar4/10

  Likan7

 • avatar3/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace