Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Takoví normální zabijáci | Natural Born Killers | 1994
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Oliver Stone
hrají: Woody Harrelson, Juliette Lewis, Tommy Lee Jones, Robert Downey jr.

Takoví normální zabijáci: V.I.M.


ikona
Cival
juliette lewisnatural born killersoliver stonequentin tarantinotakoví normální zabijácivimwoody harrelson
 

Takhle kontroverzní volbu jsme tu už dlouho neměli. Jestli vůbec někdy. Kdyby mí kolegové nekompromisně využili institutu vnitroredakčního veta při schvalování adeptů na odznak V.I.M, pravděpodobně by mi jejich těžký nesouhlas nahrál na ruku něco „obyčejného“ ze zlatého fondu. Výkřiky jako „Masturbace!“ (Shushika) nebo zmatené otázky „tobě se to fakt líbilo?“ (Mr. Hlad) naprosto chápu, podobně jako rozložení preferencí víceméně po celé hodnotící škále, od k0C0URových pěti hvězdiček až po znechucení zbytku. Ovšem dovolím si tvrdit, že i to svým způsobem vypovídá o význačnosti Stoneovy dryáčnické výpovědi. Výpovědi, která se nebála sladit formu se sdělením, a tudíž pojednávat o zběsilém postmoderním světě ještě zběsilejšími postmoderními vyjadřovacími prostředky.

 Ano, je to onanie. Navíc neustálé vkládání černobílých, ateliérových a jinak přestylizovaných záběrů působí po 100 minutách poněkud monotónně. Ale pořád si myslím, že chce-li se někdo navážet do šíleně zmatečného mediálního prostoru, v němž se z násilníků stávají ikony a sexsymboly doby, sluší se zkomolit jeho vlastní zbraně a divoce z nich pálit na diváky. Animované vložky nebo výborná retrospektiva v sitcomovém aranžmá naštěstí neslouží tak jako v případě (v jistém směru podobného) Tarantinova stylového manýrismus v Kill Bill jen ke krášlení kulis k odvyprávění „normálních příběhů“, nýbrž ke skutečnému zesílení výrazu a sdělení. Stone natočil dravou a nesmlouvavou satiru, jíž není cizí velice absurdní humor a skoro-romantická vyznání lásky s brokovnicí v kufru auta. Vyčítat mu proto, že nefunguje tolik jako Pravdivá romance střižená na podobný námět od téhož autora, anebo obviňovat jej z glorifikace násilí, zavání po mém soudu naprostým nepochopením díla. Stone nekonvečním způsobem nabízí nekonvenční kritická sdělení, ne přímočarou lovestory opentlenou nějakou tou hláškou: Proto stojí jeho Zabíjaci za mnohem větší pozornost, než se jim dostává. I když jsou ve své podstatě takovým milým filmečkem o tom, že fungující rodina je grunt.

P.S.: Robert Downey jr. je prostě boží!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace