Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sviňák | Filth | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 05.12.2013
režie: Jon S. Baird
hrají: James McAvoy, Jamie Bell, Imogen Poots, Jim Broadbent, Joanne Froggat

Sviňák: Recenze


ikona
woody
James McAvoy ví, jak pořádně zakalit. 

Hned ze začátku se přiznám, že budu mít s psaním tohoto textu potíže. Z jednoho prostého důvodu: Jsem tváří v tvář většině nadšených ohlasů až nepříjemně zaskočen, jak moc je Sviňák rozpačitý film. Přitom výchozí materiál si přímo říkal o novodobou klasiku. Hlavní antihrdina je hovado každým coulem. Chlastá, kouří, fetuje, souloží se vším, co se hýbe, intrikuje a má spousty dalších nepříjemných libůstek. Jo a kromě toho je polda ve skotské metropoli, co se zoufale třese na povýšení a kolem sebe má spousty pitoreskních postaviček. Celé to pak napsal autor Trainspottingu.

A v tom tkví první kámen úrazu. Welshův velice nevšední postmoderní styl dokázal nejlépe zfilmovat jediný muž – Danny Boyle. Dodnes je z toho jeden z nejlepších filmů 90. let. Všechny další pokusy se dají za podařené označit jen stěží, jakkoliv se třeba Acid House těší kultovnímu statutu. Sviňák se tváří jako nový pokračovatel drogového opusu z Glasgow, ale nemá na to koule. Dalším problémem je totiž Bairdova režie.

Urputně se snaží o kopírku Boyleova stylu, ale přitom se bojí popustit uzdu fantazii a naplno se odvázat. Úplně tak zapomíná na vlastní vizi Welshova světa, pokud vůbec nějakou má. Využívá rutinních atributů jako je zbourání čtvrté zdi mezi postavou a diváky, nabušeného soundtracku, halucinogenních výjevů a explicitního násilí i sexu. Chtěl by být kontroverzní a buřičský, ale ty nejzvrhlejší (a tím i nejzajímavější) věci z knihy jako tasemnice vypravěčem jsou jen letmo naznačeny nebo úplně vypuštěny. Věci, které by měly být znepokojivé, se postupem času okoukají a posléze začnou nudit. Zkrátka tu chybí to hlavní – srdíčko.

 

Když už se točí film o amorálním hajzlovi, určitě se u takového tématu všichni přítomní baví a s nimi i publikum. Je to vidět na filmech jako Bad Lieutenant nebo Natural Born Killers. Sviňák se však nemůže rozhodnout, zda chce být právě takovou zábavnou jízdou na horské dráze s temnými ostny nebo trudnou výpovědí o rozpadu psychiky jednoho masochisty. A tak lavíruje mezi obojím.

McAvoy se snaží, seč může a roli si užívá plnými doušky. Pokud by se něco dalo označit za jeho životní roli, pak je to právě drogovou závislostí a vnitřními démony zmítaný policajt Robby. Právě jeho víc a víc ubožejší výraz a stupňující se návaly vzteku a sebelítosti dělají ze Sviňáka show jednoho herce. Je to způsobeno i tím, že ostatní postavy jsou jen karikatury a ani nedostanou potřebný prostor.

 

Sviňáka se vyplatí vidět kvůli němu. Kdo však čeká jízdu na speedu s crackem, proloženou sexem se čtrnáctkou, bude zklamán. Dostane jen sebestředný a prvoplánový film. Je to škoda, už jenom proto, že autoři jako Welsh se neadaptují každý den. No nic, pořád doufejme, že se vrátí originální Boyle s pokračováním Trainspottingu Porno. V takovém případě hrozí větší nadšení pro věc.

Verdikt

avatar6/10

woodyHodnocení redakce

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  scroochy

 • avatar6/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  cabal

 • avatar7/10

  Natascha

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  dado.cz

 • avatar7/10

  Jacuzzinka

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar5/10

  The Joker

 • avatar8/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace