Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Suburra | 2015
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Stefano Sollima
hrají: Pierfrancesco Favino, Elio Germano, Claudio Amendola, Greta Scarano, Antonello Fassari

Suburra: Recenze


ikona
Rimsy
Má smysl vidět italskou kriminálku v kině? 

Stefano Sollima předloni upozornil povedeným seriálem Gomora, který oprášil kořeny italských mafiánských eposů a ukázal, že s neapolskými rodinami není žádná legrace. Teď se do kin dostává celovečerní dílo, které sice kulisy Neapole vyměnilo za Řím, ovšem na nekalých praktikách se rozhodně neubralo.

Příběh se může na první dobrou jevit jako standardní evropská kriminálka, kde se různé mafie vzájemně škádlí a ve vzduchu létají miliónové kontrakty. Jenže na rozdíl od podobných žánrovek se tady nedočkáme žádného policejního vyšetřování. Ve zkorumpované Itálii (alespoň takové, jak ji Suburra předkládá) nehraje policie větší úlohu než jako neurčité houkačky kdesi v dáli. Totéž platí i pro soudy, proto kdo chce spravedlnost nebo ochranu, musí si všechno zajistit sám.

 

To je skutečně depresivní vize, která přesně ladí s fincherovsky propršenými exteriéry a naprostou absencí kladných hrdinů. Story je promyšlená od začátku do konce a ví, kam směřuje. Na takovou scenáristickou suverenitu je radost pohledět, a přestože by některé vedlejší linky mohly být rozvětvenější nebo dotaženější, orientace v postavách a jejich motivacích je bezproblémová.

Postav je totiž v Subuře jak na orloji, ale, abych parafrázoval klasika, já se v nich orientuji! Vím, že tenhle lumpík vlastní klub a prodává drogy, a támhleten je zas žijící legendou podsvětí. Z počátečního zmatku po chvíli vyvstanou uvěřitelné a jasně vykreslené charaktery, jejichž plejáda je naštěstí dostatečně pestrá. Napište mi pak do diskuze, kdo byl váš favorit.

 

Evropským kriminálkám lze často vyčíst poněkud lacinou prezentaci, ale s tím tady taky nepočítejte – při natáčení musely do kulis Říma protéct galony vody a scenérie nočního věčného města jsou úchvatné. Kór při pomyšlení, co všechno se v nich skrývá a odehrává. Pokud navíc fandíte divné hudbě jako já, budete nadšeni z hudebních motivů od M83, které s vizuálními hody skvěle ladí.

V posledních letech jsme trochu rozmazlení severskými kriminálkami, ale italská Suburra naštěstí drží kontrastní prapor proti Hollywoodu taky. Od začátku je z docela temné atmosféry zřejmé, že si většina postav platí důchodové připojištění zbytečně, a jejich smrt přichází bez zbytečného patosu a s adekvátní mírou cynismu. Tohle je svět, kde není čas někoho oplakávat, leda tak pomstít, dokud je ještě čas. Ale každý je vlastně nahraditelný, že...

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Suburra není zrovna unikátní dílo, které by ve všech ohledech hýřilo originalitou. Je to "jen" výborně udělaná a chytrá kriminálka, v níž má všechno své místo. I přes více než dvouhodinovou stopáž se nebudete nudit a fanoušci thrillerů toho moc k vytýkání také nenajdou.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar8/10

  Axis

 • avatar10/10

  Muf

 • avatar8/10

  Nexus6

 • avatar9/10

  Davies182

 • avatar5/10

  Spiker

 • avatar9/10

  malylada

 • avatar10/10

  Hartigan911111

 • avatar9/10

  Manhunt

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace