Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Steven Spielberg - Režisérská kolekce | Steven Spielberg Director's Collection | 1971-1997

US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Steven Spielberg
hrají: Richard Dreyfuss, Sam Neill, Jeff Goldblum, John Belushi, Henry Thomas

Steven Spielberg - Režisérská kolekce: Blu-ray


ikona
KarelR
8 filmů od rodinného klasika v luxusním balení. 

Představovat Stevena Spielberga snad není potřeba. Jednu z největších režisérských hvězd musí znát úplně každý a zhruba stejný počet lidí ví, jaké Spielbergovy filmy jsou ty nejzásadnější. Kolik jich najdete v nové filmové kolekci, která se ohlíží za všemi jeho spoluprácemi se studiem Universal? Z osmi filmů jsou tu nefalšovanými klasikami hned tři - Čelisti, E.T. - Mimozemšťan a Jurský park. Tahle elita je potom obklopena dvěma lepšími kousky (Duel, Sugarlandský expres) a třemi tak tak průměrnými (1941, Navždy, Ztracený svět), což je celkem schůdná bilance, kterou Universal zabalil do hodně luxusní krabice.

 

Spielbergova režisérská kolekce k nám doráží ve svojí zahraniční podobě, 9 Blu-ray disků je tudíž rozloženo do designově parádní knihy, jíž ještě doprovází veliký "booklet" se zákulisními informacemi, fotkami z natáčení a concept arty. Moc vypiplanějších sběratelských kolekcí u nás vlastně neseženete. Universal si tak zaslouží pochvalu nejen za to, že všechny filmy nabízí ve skvělé obrazové a zvukové kvalitě (zamrzí akorát zrnící noční scény u Jurského parku) a často jsou u nich u hodiny bonusů. Potěší také snaha seskládat z několika zářezů reprezentativní expozici Spielbergovy kariéry, což bez Indiana Jonese, vojína Ryana nebo Oscara Schindlera nemohlo být zrovna jednoduché. Teď na tyhle pány ale na chvilku zapomeňte. A pojďme se podívat na Spielbergovu výhradně "universální" cestu na vrchol.

---

Duel (1971) (na Blu-rayi vychází poprvé)

Film: Steven Spielberg začínal v televizi, kde se podílel třeba na rozjezdu Columba, zlomový pro něj ale byl až Duel. Příběh obyčejného obchoďáka, kterého začne terorizovat vyšinutý kamioňák, byl na malé obrazovce solidní hitparádou. Je tu sice pár scén se zbytečným voice-overem a možná až příliš okleštěný pohyb vpřed. I tak ale Duel zůstává zajímavým napínákem, který ukazuje Spielbergovu schopnost vzít obyčejnou látku a povýšit ji na dobře dávkovaný thrillerový zážitek. (7/10)

Bonusy: Televizní film a hodina bonusů? Tomu se říká silný rozjezd. U Duelu najdete hlavně půlhodinovou konverzaci se Spielbergem, zbytek času potom patří scenáristovi Richardu Mathesonovi a shrnutí Spielbergovy televizní kariéry. To vše s českými titulky.

---

Sugarlandský expres (1974) (na Blu-rayi vychází poprvé)

Film: Spielbergův debut zapadá do oblíbeného subžánru "dva sympatičtí kriminálníci vs. celý svět". Bonnie a Clyde nebo Malickův Zapadákov jsou sice o úroveň výš, Sugarlandský expres ale i tak patří mezi ty interesantnější celovečerní rozjezdy. Spielberg tu divákům představil Goldie Hawn jako zoufalou ženu, která se snaží za každou cenu udržet pohromadě svoji rodinu. Vytáhne proto manžela z vězení a unese vlastní dítě, načež se vydává napříč spojenými státy s policií v patách. Skvěle zahrané, patřičně dramatické, Spielbergův strop je ale přeci jen o něco výš. (7/10)

 

Bonusy: Jen trailer.

---

Čelisti (1975)

Film: Klasika z nejklasičtější a filmový milník, díky kterému se zrodil moderní blockbuster. Spielberg dva roky před Star Wars totálně opanoval kina, a to se žraločím fenoménem, po kterém si každý dvakrát rozmyslel, jestli má chuť jít si zaplavat. Honba za velkým bílým zabijákem dodnes fascinuje dvěma odlišnými polovinami, které fungují stejně dobře, a samozřejmě obřími technickými problémy, ze kterých Spielberg udělal největší přednost filmu. I když... bez Williamsova hudebního motivu by ten strach z neviděného byl poloviční. (10/10)

 

Bonusy: Čelisti se chlubí čtyřmi hodinami bonusů (!), které zabírají především dva vydatné dokumenty. Zatímco dobové "Natáčení Čelistí" upoutá hlavně technickými detaily, 7 let staré ohlédnutí "Žralok pořád funguje: Dopad a odkaz Čelistí" řeší potíže z placu i rozsáhlý vliv filmu na moderní kinematografii. Připočtěte si k tomu 13 minut vystřižených scén nebo 8 minut o restaurování sedmdesátkového materiálu a máte před sebou jedno z nejzásadnějších blůček vůbec. O to víc tedy zabolí, že bonusy nedisponují české titulky.

---

1941 (1979) (na Blu-rayi vychází poprvé) - v kinoverzi i rozšířené verzi

Film: Mezi Blízkými setkáními třetího druhu a Dobyvateli ztracené archy vznikl zdaleka nejdivnější Spielbergův film. 1941 mělo být válečnou komedií, nějakou záhadou ale vznikla fraškoidní groteska, ve které se banda Američanů snaží odrazit útok japonské ponorky na zábavní park. Ne že by tu Dan Aykroyd nebo John Belushi nenasekali řadu vtipných momentů. Kolem tohohle dua ale krouží přehršel únavných dějových linek, idiotských postav a pokusů o humor, které jsou přinejmenším totálně mimo. I mistr filmař se holt někdy utne. Ještě že o dva roky později dorazil Indy a všechno bylo zpátky ve starých kolejích. (5/10)

 

Bonusy: Proč se 1941 potácí mezi tolika žánry a motivy? Mnoho odpovědí nabízí stominutový (česky otitulkovaný!) dokument "Natáčení 1941", který poukazuje na satirickou vizi scenáristy Roberta Zemeckise, komediální vizi režírujícího Stevena Spielberga a militantní vizi Spielbergova kamaráda a rádce Johna Miliuse. Jejich náhledy se bohužel neprotínají ani v kinoverzi ani v rozšířené verzi filmu, 1941 tak dodnes zůstává svérázným zážitkem, u kterého budete jen těžko věřit vlastním očím.

---

E.T. - Mimozemšťan (1982)

Film: Ííííí týýýýýý! Nejroztomilejší filmový mimozemšťan pořád umí rozesmát i rozbrečet stejně jako před 32 lety. Spielberg si tu opět hrál s půlením příběhu (dospěláci dostanou tváře až po hodině) a opět z toho vypadl fenomén, který kdysi vydělal víc než Star Wars. Že se mu to těžko zazlívá? Pravda. Takhle univerzálních a srdceryvných příběhů o přátelství je totiž zatraceně málo a dětské filmy se mají od E.T.ho dodnes co učit. Takhle se točí maximálně poctivý doják! (10/10)

 

Bonusy: U E.T.ho najdete podobně výživnou nadílku jako u Čelistí. Celkem se jedná o 3,5 hodiny zákulisních materiálů, mezi kterými vynikají hodinové "E.T.ho deníky", Spielbergovo třináctiminutové vzpomínání na vznik celého projektu nebo osmnáctiminutové setkání herců z roku 2002. Dále dojde i na hodinku o E.T.ho designu, desetiminutovku s Williamsovou hudbou a řadu dalších bonusů, které sem nemá smysl podrobně vypisovat. Prostě skvělá práce, jíž znovu hatí jen absence české lokalizace.

---

Navždy (1989) (na Blu-rayi vychází poprvé)

Film: Spielberg v květnu 1989 servíroval třetího Indiana Jonese. A protože mu to záhadně nesebralo veškerou energii, v prosinci k němu přihodil romanci Navždy, v níž se duch pilota Richarda Dreyfusse vrací na zem, aby tu vytrénoval svého nástupce. V čem je háček? V tom, že oba šílejí z té samé krasotinky (absolutně kouzelná Holly Hunter). A také v tom, že se Navždy po brilantním úvodu rozplizne v utahanou "duchařinu", která bez hašteření ústředního páru nemá moc co nabídnout. (6/10)

 

Bonusy: Jen trailer.

---

Jurský park (1993)

Film: Mnoho lidí si dodnes myslí, že je Jurský park především kritikou moderní společnosti, která chce mít všechno a chybí jí úcta k přírodě. Spielberg ale soustavně tvrdí, že si chtěl prostě jen natočit cool biják s dinosaury, což je daleko zábavnější interpretace. Jurský park je ostatně jednou velkou atrakcí, která uhranula hlavně přelomovými triky a zábleskem sex-appealu Jeffa Goldbluma. Takže je při jeho sledování nejzásadnější vypnout mozek, pohodlně se usadit a dávat bacha, aby člověka z boku nesejmul velociraptor. (8/10)

 

Bonusy: Vznik Jurského parku přímo vybízí k bohatým bonusům a taky že tu jsou. První hodinku strávíte s novým dokumentem "Návrat do Jurského parku", který se kromě obecného přínosu filmu zaměřuje především na revoluční triky. Druhou s dobovými featuretty, které nabídnou třeba ucelený pohled na natáčení a také sledování Spielberga na place. A jako třešničku si můžete dát půlhodinku podrobnějších materiálů, které se zaměřují na práci trikařů a animátorů. Zkrátka další plná palba, jíž si... chvíle napětí... bohužel užijete jen se znalostí anglického jazyka.

---

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Film: Pokračování Jurského parku je větší, akčnější a místo jednoho nebezpečného tyranosaura v něm jsou dva! Jedná se tudíž o učebnicové pokračování, ve kterém paradoxně nefunguje skoro nic z toho, co dalo jedničce punc velké události. Ztracený svět nabízí horší postavy (co tu dělá Vince Vaughn?), mizernou zápletku a spoustu extrémně laciného napětí. Ve finále je tedy úplně jedno, že se pořád něco děje a Spielberg pravidelně dává najevo, že to celé vůbec nemyslí vážně. Když jsou člověku volné postavy, sebevíc velociraptořích naháněček na záchranu nestačí. (5/10)

 

Bonusy: Ztracený svět nabízí stejně jako Jurský park 2,5 hodiny bonusů. 45 minut zabírá pokračování dokumentu "Návrat do Jurského parku", v němž Spielberg řeší, proč se film vůbec natočil a kam pokročily triky. 90 minut archivních materiálů mapuje kompletní natáčení a skrývá se v nich i debata se spisovatelem Michalem Crichtonem. A nakonec si můžete vpálit pár vystřižených scén nebo trikařskou dvacetiminutovku s pány z ILM. Že jste děsně napjatí, jestli konečně došlo na české titulky? Inu... zázraky se dějí jen ve Spielbergových filmech. Jejich bonusové nabídky jsou zákeřně ponechány na holičkách.

 

V Režisérské kolekci Stevena Spielberga se ukrývá 8 filmů rozmanitých kvalit, které doplňuje nějakých 16 hodin bonusů. Na jedné straně dostanete podivnost 1941 nebo kulhající Ztracený svět, na té druhé si ale užijete televizní Duel v precizním audiovizuálním podání a dostanete tři nestárnoucí pecky s perfektně zmapovaným zákulisím. Zda vám to stačí ke štěstí se musíte rozhodnou sami. Co se týče prezentace a balení se každopádně jedná o špičkový produkt, kterých by český trh klidně unesl mnohem víc. Kubrick, Hitchcock, Fincher... možností je nepočítaně. Spielbergovskou vlaštovku tak snad potká úspěch a vydláždí cestu dalším režisérským přehlídkám, u kterých se člověk nebude muset kochat jen samotnými filmy.

Obraz: 2,35:1 nebo 1,85:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD 7.1 nebo 5.1 - anglicky, DD 5.1 nebo 2.0 česky
Titulky: české
Datum vydání: 8. 10. 2014
Cena: 2069,- (9 BD)

Za poskytnutí disků na recenzi děkujeme společnosti Bontonfilm.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace