Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Štěstí na dosah | The Pursuit of Happyness | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.12.2006
CZ premiéra: 08.02.2007
režie: Gabriele Muccino
hrají: Will Smith, Thandie Newton, Jaden Smith, Kurt Fuller, Brian Howe, Dan Castellaneta

Štěstí na dosah: DVD


ikona
imf
 

Will Smith vám možná v začátcích své kariéry mohl připadat jako bezcenný komediant a posléze jako "poor man's Denzel Washington", ale pravda je taková, že čím víc ho podceňujete, tím víc se zvládne vybičovat. Když si udělal jméno na akčních peckách jako Den nezávislosti nebo Nepřítel státu, rozhodnul se obrovsky zamakat, aby mohl ztvárnit jednoho z hrdinů svého dětství - Muhammada Aliho. Výsledek, režírovaný Michaelem Mannem, patří k Smithovým nejlepším výkonům vůbec a zůstal neprávem zapomenut. To ale Smithe nezastavilo. Díky filmům jako Já, robot a Hitch se z něj stala komerční jistota a než se vrhnul na další velký trhák, rozhodnul se opět pro něco osobnějšího. Shodil dvacet kilo svalů, aby měl správně vychrtlý "look" (nebojte, už je má zase zpátky a bude s nimi mlátit upíry v I am Legend) a rozhodnul se zadaptovat životopis Chrise Gardnera - cestu jednoho úplně obyčejného muže za velkým americkým snem.

Aby to bylo ještě osobnější, obsadil do jedné z rolí svého vlastního syna a strávil s Gardnerem spoustu času. Osobně si pro projekt vybral neznámého italského režiséra, což přispělo k tomu, že už od první zmínky (v kombinaci s kýčovitě znějící zápletkou) jsme nad Štěstím na dosah kroutili hlavou. A kroutili jsme i po premiéře. Jak nás mohl takhle napálit?

Ne, Štěstí na dosah není geniální film a v postupu hlavní postavy, která se snaží protloukat životem a je ochotna investovat i poslední cent do vstupného na představení jménem "Lepší zítřky", lze najít pár morálně závadných rozhodnutí. Pořád jsem si po prvním zhlédnutí říkal, že by Smith mohl jít dělat popeláře a nějak by se protlouknul. Na Gardnerově uvažování je vidět stejně tak kus odvahy jako bezohlednosti. Navíc ho lze snadno odhodit do koše jako výplod béčkového scenáristy, který se snaží podpořit tu báječnou Ameriku. Jenže Chris Gardner existuje a vy se ho můžete zeptat. A třeba se pak dozvíte, že zas tak báječné to nebylo a že cesta k výsledku byla zatraceně těžká. Jak ostatně uvidíte, pokud budete mít otevřené oči. Štěstí na dosah je svým způsobem "feel-good" film. Dobře to dopadne, všichni skvěle hrají, je tu řada situací nad kterými roztajete, ale jeho poselství se dělí na dvě strany mince, přičemž ta jedna je zatraceně temná. Tahle konstelace je užitečná, neboť vás nutí nad filmem po zhlédnutí přemýšlet a obracet ho v hlavě. A čím víc obracím, tím víc se leskne, což se stává jen těm lepším. Zkuste to taky, nebudete litovat - ať už kroutíte desátý rok někde v kanceláři, zapalujete v krbu tisícovkami nebo studujete a sníte o růžových obzorech. (70%)

DVD se Štěstím na dosah je zatraceně vyvedené. Dostáváme plně vybavenou americkou verzi bez jakýchkoliv škrtů a tak se těšte na informacemi nabitý audiokomentář režiséra, Gabriele Muccina, který vás v kombinaci s dokumentem "Ital v Hollywoodu" přesvědčí o tom, že honbu za štěstím podnikají denně tisíce lidí. Jednou třeba někdo natočí film o Muccinovi, protože některé historky jsou vážně neuvěřitelné. Moc hezky se to poslouchá, i když audiokomentář, na kterém by byl i Will Smith a Chris Gardner by byl určitě ještě o pár sáhů zajímavější. Snad jindy, Chrise Gardnera si užijete alespoň v čtvrthodinovém rozhovoru. Další nezbytností je dokument o rodince Smithových - nebývá zvykem, že si herec obsadí do role filmového syna svého vlastního potomka a tak je potřeba o tom natočit malý dokumentík. Jaden Smith se sice nedostane ke slovu, ale všichni ho chválí od hlavy k patě. Není divu, jeho afro by vyhrálo cenu za nejlepší vlasovou kreaci roku (bez posměšků) a svou roli zvládnul s přehledem, nad kterým Dakota Fanning může jenom kroutit hlavou. Vegetariánka jedna. :) Nejzábavnějším materiálem na disku je ale dokument o rubikově kostce. Will Smith ji v jedné scéně musí urychleně sestavit, aby získal svoji pracovní šanci a to je dostatečným důvodem pro stavbu videopomníku tomuto geniálnímu artefaktu 80. let. Podařilo se, přátelé. Dozvíte se o ní všechno. Jak se má, jak se měla, co má ráda, jaké geometrické tvary se jí líbí a spoustu dalšího. Nenechte si to ujít, narozdíl od videoklipu "I can". Pozitivního uvažování je dost ve filmu, nenechte tenhle popík, aby vám nakazil obývák. Špatně se to čistí. :) Nějaká pointa na závěr? Tohle DVD stojí za každý cent. Tak po něm sáhněte. Hned.

Obraz: 2,40:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, maďarsky, polsky
Titulky: české
Cena: 499,-
K mání od: 9. 7. 2007

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace