Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Wars: Klonové války | Star Wars: The Clone Wars | 2008
csfd  imdb
US premiéra: 15.08.2008
CZ premiéra: 18.09.2008
režie: Dave Filoni
hrají: Matt Lanter, Greg Ellis, Anthony Daniels, Ian Abercrombie, Matthew Wood

Star Wars: Klonové války: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Hvězdné války jsou legenda, kterou znají snad i lidé, co se nikdy během svého života nepřiblížili k televizi nebo ke kinu. Dílo George Lucase se stalo součástí světového kulturního dědictví a možná tak trochu i filmovým symbolem celé jedné generace. Když se v roce 1999 objevila v kinech Epizoda 1: Skrytá hrozba, spousta fanoušků se od série odvrátila a výskyt Jar Jara Binkse notně narušil Lucasovu auru génia. Sám za sebe musím říct, že se řadím mezi fanoušky světa Star Wars a dnes si bez problémů užiji i tu stále proklínanou Epizodu 1. Avšak se Star Wars: Klonové války zašel George Lucas možná až příliš daleko.

Animák, který se odehrává mezi druhou a třetí epizodou, měl být původně pouze televizním filmem, na nějž měl navazovat seriál. Někoho ale napadlo pokusit se ze slavného jména vytřískat více peněz a celý projekt poslal do kin. Klonové války sice neměly zdaleka tak propracovaný marketing jako „velké“ Star Wars a stále bylo připomínáno, že jde opravdu jen a pouze o televizní film, který je v kinech proto, aby si ho fanoušci vychutnali na velkém plátně, bohužel při vstupu do kinosálu bude vaše peněženka lehčí o stejnou částku, jako kdybyste vyrazili na klasický film určený pro kina, takže není jediný důvod přivírat nad tímhle animákem oko. A těch problémů, u nichž nepomůže ani opakování věty „Je to Star Wars, je to super. Je to Star Wars, je to super.“ tu je bohužel opravdu hodně.

Začněme technickou stránkou filmu. Tady by se možná dalo odpustit, že Star Wars: Klonové války vypadá tak, jak vypadá. Rozpočet byl podstatně nižší než už klasických 3D animáků a tvůrci se rozhodli nehrát si na realitu, ale zaměřit se spíše na stylizaci. Ta je možná až příliš odvážná a vytahané brady hlavních hrdinů působí poměrně divně, ale to je konec konců věc vkusu každého z nás. Problémem, který se však bude týkat nejspíš každého diváka, je ale fakt, že tenhle styl animace a stylizace zkrátka nedovoluje pracovat s emocemi. Hrdinové se tváří většinu času stejně hranatě a je úplně jedno, jestli zrovna bojují o život nebo se radují, že utekli z nějaké strašlivé léčky. Po vizuální stránce jsou jednoduše Klonové války druhá liga a je to na nich od začátku do konce vidět, avšak jsou tu ještě horší věci.

A tou jasně nejhorší je scénář. Už jen samotný nápad natočit film, který se bude odehrávat mezi druhou a třetí epizodou a bude vyprávět příběhy známých hrdinů, je poměrně nesmyslný. Všichni fanoušci Star Wars vědí, jak to nakonec dopadne s Anakinem Skywalkerem a jaká budoucnost čeká Obi-Wana Kenobiho. Vše podstatné už bylo řečeno ve hraných filmech a logicky z toho tedy vyplývá, že to, co nám Lucas před lety zatajil, nepovažoval za tak důležité. Klonové války nám tedy předkládají něco, co možná rozšiřuje svět Star Wars, ale zkrátka a jednoduše nemůže nijak zásadně zasáhnout do vývoje charakterů postav a vesmíru, který je už daný šesticí předchozích filmů.

Na scénáři je však nejhorší to, že vypadá, jako kdyby ho psal někdo, kdo o Hvězdných válkách v životě neslyšel. Sice se tu pohybují nějací hrdinové s podezřele známými jmény a máchají svítícími meči, ale jinak je vše úplně jinak. Zlí roboti tu jsou za vesele hláškující idioty, Obi-Wan se chová jako největší frajer a Anakin Skywalker tu dostane učednici jménem Ahsoka, která se chová jako třináctiletý fakan, u něhož právě začala ta nejhorší část puberty. Už po pěti minutách jsem začal tajně doufat, že tahle nová postava skončí zašlápnutá nějakým obřím robotem, bohužel tvůrci s ní mají evidentně velké plány do budoucna. Jakmile se však v polovině filmu smíříte s tím, že duo hlavních hrdinů doplnilo držkaté děcko, dostanete další ránu v podobě – citlivější čtenáři prominou – žvatlajícího hovna, které je tak roztomilé, že i robůtek VALL-I proti němu vypadá jako Radovan Karadžič. Zkrátka ti, kdo zavrhli Epizodu 1 kvůli postavě Jar Jara Binkse, by před návštěvou Klonových válek měli raději sepsat poslední vůli. Jen pro jistotu.

Star Wars: Klonové války je zkrátka omyl. Sice na první pohled vypadá jen jako o dost hnusnější mladší příbuzný slavné ságy, ale marně tu budete hledat onu osudovost, epičnost a silné a zajímavé charaktery, které znáte z filmů. Tohle je prostě jen banální a naprosto nezajímavá historka, která fanouškům nemá co nabídnout. Klonové války jsou prostinký, nudný a naprosto zbytečný film, který do kina nepatří. U televizní obrazovky bych byl možná trochu hodnější, ale i tak si nejsem úplně jistý, jestli mě po tomhle „filmu“ seriál z prostředí Star Wars ještě vůbec zajímá.

p.s.: Pokud Star Wars nemusíte, do kina se ani neobtěžuje. Nejen že se budete nudit, ale většinou ani nebudete chápat, co se děje.

p.p.s.: Pokud někoho zarazilo možná až překvapivě vysoké hodnocení, vězte, že hvězdička navíc je za fakt, že se na plátně pořád něco děje.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (118)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Občanská válka je v plném proudu a Obi-Wan Kenobi s Anakinem Skywalkerem se musí vydat na záchranu syna Jabba Hutta a tím si získat jeho spojenectví. Star Wars: Klonové války jsou dokonalou ukázkou filmu, který nemá co nabídnout a postrádá vše, co jsme měli na slavné sáze tak rádi. Jako televizní projekt – čímž film původně byl – by to možná ušlo. Takhle ale ne.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Cival

 • avatar4/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  novoten

 • avatar6/10

  Rastr

 • avatar3/10

  luksa

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  Mr. Smith

 • avatar6/10

  xMort

 • avatar5/10

  mcb

 • avatar9/10

  verbst

 • avatar7/10

  Jillen

 • avatar5/10

  hynman

 • avatar8/10

  sohaj

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace