Star Wars sága na Blu-ray
22:31 | 13.09.2011 |
Na konci týdne k nám dorazí nejočekávanější Blu-ray edice všech dob. Star Wars. Proč se na ní všichni tak strašně těšíme? Protože se jedná o jednu z nejslavnějších filmových ság? Protože Star Wars ovlivnily desítky filmařů, jejichž blockbustery se vykrmujeme každé léto? Možná. Pro většinu z nás je ale důvod ke koupi podstatně jednodušší. Ty filmy mají kouzlo, které v nás probouzí malé děti, nutí nás užívat si přímočaré dialogy a většinu hlášek zpaměti recitovat. Ty filmy nás baví. I po letech, i po ne tak podařené nové trilogii, i po nesčetných úpravách, které Lucas na sáze během let napáchal.
Přehrajte si trailer Ty jsou jedním z hlavních důvodů, proč někteří fanoušci odmítají investovat do nové Blu-ray edice. Lucas opět provedl několik změn, které kdekomu zvedají žaludek. Ale opravdu jsou digitální kameny před R2-D2 nebo Vaderovo dlouhé "Noooo" důvodem, proč zatracovat celou ságu? Lucasovi sice neustále nadáváme, že nám przní dětskou lásku (úchyl jeden!), jenže pořád jsou to jeho filmy. Pořád je to on, kdo za fenoménem stojí, a jestliže chce svůj svět propletený Sílou předvést nové generaci diváků, je vcelku logické, že jím zmíta touha nějak filmy "dovylepšovat". Že to jiní nedělají? To je sice pravda, jenže jim se také nedaří oslovovat každou generaci, která k filmové magii z předaleké galaxie přičuchne.
Říkám to čistě z toho důvodu, že už mě neustálé lamentování nad změnami nebaví. Jednak se tím nic nezmění, druhak se Lucas opravdu jen snaží spojit ságu do jakéhosi celku. Kouzlo se z filmů nevytrácí, pořád jsou to dobrodružství, o kterých sní každý malý kluk (a pár geekoigních děvčat) a která nás budou oslovovat i v příštích desítkách let. A co je hlavní: Stále je to svět, jenž trumfuje většinu pokusů o rozmáchlou vesmírnou jízdu. Lucas je jedním z mála tvůrců, který na filmová plátna přinesl v maximálně efektním balení vesmírné bitvy, obyčejný šermířský souboj povýšil na orgastický zážitek a na scénu uvedl spousty fantastických postaviček a kreatur, které nás provedou neokoukaným universem, jež na plátně nemá obdoby.
Blu-ray edice Star Wars se povedla. Nesmírně. Přepisy i zvuk jsou naprosto špičkové, dokumentární výbava sakra výživná.Tahle předaleká galaxie sice velkou část svého kouzla ztratila s příchodem nové trilogie, i tu si ale člověk s odstupem času může oblíbit. Jistě, je tu superotravný Jar Jar Binks, pravděpodobně nejnenáviděnější filmová postava historie. K tomu se Lucas nechává hojně unést digitálními technologiemi, jejichž možnosti byly v době vzniku prvních dvou epizod poměrně omezené - nové díly ságy občas dokonce hyzdí a rozhodně jim ubírají "na duši". Ale základní esence zůstává. Otevírá se před námi předaleký svět, ve kterém rytíři Jedi udržují mír díky Síle a pomocí božského vynálezu jménem světelný meč (zkuste mi říct, že jste si při sledování Skryté hrozby nečůrli do kalhot, když Qui-Gon odhalil jeho pravý potenciál při prořezávání brněných dveří).
Dalo by se nadávat na spoustu věcí. Třeba na haprující chemii mezi Anakinem a Padmé, kvůli níž jsou některé pasáže z první poloviny druhé epizody dost bolestivé. Jenže pak přijde druhá polovina, v níž se Jediové vydají do arény a rozsekají každého plecháče, který se jim postaví do cesty. A pak začne první bitvou Klonová válka a rázem tu máme popcornový nářez. To ani nemluvím o tom, když se poprvé předvede mistr Yoda v bojovém módu... Svého času naprosto šokující scéna a jeden z ikonických momentů celé ságy.
Podobně se to má i se Skrytou hrozbou. Sice je tu spousta otravných prvků a v politicko-psychologické rovině se vaří z vody. Jenže pak začnou kluzákové závody, vesmírná bitva, naprosto fantastický duel Obi-Wana a Qui-Gona s Darth Maulem, a najednou je všechno odpuštěno. Protože jsou to právě takové okamžiky, kvůli kterým Star Wars milujeme a kvůli kterým Lucasovi všechny ty Jar Jary, Ewoky a další pitomá stvoření s radostí odpouštíme. Tedy s radostí ne, spíš s křečovitým úšklebkem.
Třetí epizoda z nové trilogie vychází s nejméně poskvrněným štítem. Ten film má neoddiskutovatelný spád, motivace většiny postav dávají smysl a hlavně z diváckého hlediska skvěle funguje, jak do sebe začnou zapadat poslední dílky skládačky. Úvodní bitva, pád Dookua, vzestup Imperátora, souboj Palpatina s Macem Windu, Anakinova zrada, pád řádu Jedi... uprostřed toho všeho samozřejmě stojí zrození Darth Vadera, kterému sice podráží nohy prkenný výkon Haydena Christensena a jistá těžkopádnost Lucasova scénáře. Jenže když začnou hromadně umírat Jediové a rozezní se geniální hudba Johna Williamse, síla světa Star Wars znovu dosahuje absolutních hodnot.
Komentovat starou trilogii pak skoro postrádá smysl. Ty filmy jsou boží. Možná to nezní jako kdovíjak sofistikovaný kritický poznatek, jenže tohle jedno slovo vystihuje téměř všechny pocity, které v člověku sledování čtvrté a páté epizody vzbudí. Záměrně vynechávám šestku, která už bohužel nedosahuje kvalit "prvních dvou dílů", nicméně to všudypřítomné kouzlo je tu pořád.
Hlavní výhodou původní trilogie je bez debat hmatatelnost celého světa, propracovanost kulis a jen decentní výpomoc počítačových triků, tedy něco, co zvěčňuje třeba i Společenstvo prstenu. Čím dál častěji se ukazuje, že jakmile se filmaři pustí do nahrazování miniatur a kulis digitálními efekty, vytratí se z filmu onen pocit zakotvení v živé, i když fiktivní realitě. Jedničky a nuly jako by nám filmy odcizovaly. To není snaha přesvědčit filmaře, ať přestanou počítače používat. Je to spíš poukaz na trochu nešťastný směr, jímž se Lucas později vydal: Protože dobrou polovinu nové trilogie mohl udělat "oldschoolově" a docílit tak pocitu jednoty podstatně účelněji, než doděláváním digitálních šíleností do trilogie staré.
V.I.M. EPIZODY V - IMPÉRIUM VRACÍ ÚDER
Přepisům Star Wars byla samozřejmě věnována ohromná péče. Lucas je na Blu-ray posílá s THX certifikací a s naprosto ultimátními zvukovými mixy (stará trilogie šla do sedmikanálu, přičemž se mixovalo z původních analogových nahrávek, takže občas vynikají efekty, které nebyly přes nekvalitní mix slyšet ani v kinech). Obraz staré trilogie vypadá nádherně. Sice je obzvlášť ve čtvrté epizodě místy citelné softwarové přiostřování (ale vskutku minimálně, žádný brutální edge enhancement), jenže toho si budete všímat jen stěží. Veškerou pozornost na sebe totiž strhne překvapivě zdařilá drobnokresba spolu se špičkovou ostrostí, která s ohledem na stáří filmu zaskočí. Benovi Kenobimu byste pomalu mohli počítat každý pór na tváři, Yodovi gumové vrásky a Leie každý vlásek z legendárního účesu.
V.I.M. EPIZODY VI - NÁVRAT JEDIHO
Špičkovou ostrost utlačuje (především ve čtvrté epizodě) jen vada optiky, kdy jsou třeba rohy některých scén podivně rozpité, případně je občas špatně zaostřeno. Ale to těžko vyčítat Blučku. Jinak je kresba naprosto libová a vytírá si zadek s většinou současných katalogovek. Přitom se na nejvyšší možné úrovni drží i kontrast, který je napříč starou trilogií překvapivě stabilní, stejně jako naprosto minimální množství zrna bez znatelného uhlazování. Pleťovky super, barvy všeobecně takové, jaké byste si je představili na filmovém pásu. A ta černá! Ta černá!
Nový dabing staré trilogie se tomu původnímu z hlediska emocí a zábavy nevyrovná.S novou trilogií se to má podobně skvěle. První epizoda, jako jediná ještě točená na film, na tom sice z hlediska ostrosti není úplně nejlépe, ale drží se katalogového standardu. Za hlavu se ale budete nejspíš chytat kvůli mizerné kvalitě digitálních efektů, které vypadají jak nějaké nedodělané pre-vizy. Jar Jar a Gungani všeobecně jsou na tom obzvlášť špatně a příšerně působí třeba i Corusant. Na druhou stranu to tu neskutečně sekne vesmírným soubojům a luxusně vypadá i závod kluzáků, v němž dostanou solidně zabrat i vaše surroundy. Navíc přibylo několik procent obrazu, který byl při skenování pro DVD release mírně ořezaný.
S dvojkou se už ostrost podstatně zlepšuje, i když sem přibyla trocha nevítaného šumu. Tentokrát nadprůměrný přepis opět trochu kazí občas nedomrlé digitální efekty, ale už ani zdaleka ne tak jako u prvního dílu.
Na sbírání čelisti z podlahy se připravte především během sledování Pomsty Sithů. Tady už je kompletní digitál podstatně víc znatelný a většina triků naprosto nezestárla. Detaily lidských tváří přitom odhalují špičkovou ostrost, která se díky malému digitálnímu senzoru nevytrácí ani ve zbytku obrazu - digitál má minimální hloubku ostrosti a většina scén je stejně tvořená na počítačích. Tomuhle obrázku nelze vytknout vůbec nic, protože to nakládá i většině nejnovějších releasů.
Filmy se dají koupit buďto v balení po jednotlivých trilogií, nebo jako kompletní sága - jenom v druhém případě ale dostanete i tři bonusová Blučka. Už samotné audiokomentáře (u filmů jich je zpravidla víc) stojí za pozornost. Většinou se u nich sejde dost lidí na to, aby nebyla ani vteřinka ticha a filmy se probírají ze všech možných stran. Obzvlášť záživné jsou komentáře, kterých se účastní George Lucas, jehož vyprávění se nejen skvěle poslouchá, ale také přináší velké množství dodatečných informací k příběhům. Osobně jsem si díky jeho komentáři ohromně užil Pomstu Sithů. Kde totiž Lucas zklamal jako scenárista, tam všechno podrobně dovysvětlí v rámci audiokomentáře. Lucas se velice podrobně zabývá vztahem Anakina a Padmé, jejich motivaci podstatně rozšiřuje a dává Skywalkerově přechodu na temnou stranu Síly úplně jiný rozměr. Pak si člověk říká, jaká je škoda, že si nějaký výrazně slovutnější scenárista nenechal Pomstu Sithů převyprávět od George a nenapsal ji místo něj.
První dva bonusové disky jsou tzv. Star Wars Archives. Každý patří jedné trilogii a jejich struktura je vždy stejná: Po výběru epizody se rozbalí výběr planet (Naboo, Tatooine apod.), po rozkliknutí planety pak interview, concept-arty, vystřižené/rozšířené scény, a tzv. Collection, kde jsou natočeny busty jednotlivých postav, modely lodí, zbraní, obleky... všechno možné. Právě v The Collection se skrývá velká síla těchto dvou bonusových placek, protože si tu můžete prohlédnout detailní modely a makety - ty skutečné, ne digitálně vytvořené. Všechno pak doprovází komentář, většinou výtvarníka, který má s tou kterou rekvizitou něco společného.
Vystřižené scény musí fanoušky nadchnout. Možná ne hned v případě nové trilogie, kde jsou předkládány zpravidla ve formě sestřihané a ozvučené previzualizace (nicméně některé rozšířené akční sekvence jsou peckoidní - třeba pokus Jediů proniknout ve druhé epizodě do kontrolní lodi a deaktivovat droidy, obkličující arénu v samotném finále, nebo extrémně prodloužená honička Obi Wana s Grievousem v Pomstě Sithů - v ní měl mimochodem prsty sám Spielberg). Největší peckou je ovšem padesát minut vystřižených a alternativních scén ze staré trilogie. Kupříkladu úplně nový desetiminutový úvod s Lukem, v němž hlavní hrdina pozoruje vesmírnou bitvu na obloze a pak jí ukazuje svým přátelům. Nebo původní verze návštěvy Cantiny, kde Han Solo střílí jako první - a poslední. Potěší i alternativní znovusetkání Biggse s Lukem, během kterého jeden z pilotů vzpomíná, jak létal se Skywalkerovým otcem (!!!). Nových a alternativních scén jsou tu kvanta a fanoušky přivedou k menší extázi.
Třetí placka, na rozdíl od předchozích dvou i s českou titulkovou výbavou, vás zaměstná téměř na osm hodin. První tři dokumenty vás zavedou vždy do období krátce po premiéře epizody, jíž se zabývají. Takže například v Making of Star Wars (1977) producentni tvrdí, že ještě přesně nevědí, jak pojmou další filmy, ale že je pravděpodobně budou brát jako samostatné díly, nikoliv jako celek. A Mark Hamill tu straší s šíleným čírem. Jinak tyhle výborné dokumenty často pozvolna vysvětlují postupy, které jsou dnešnímu filmovému fanouškovi důvěrně známé, nicméně v dané době byly doslova revoluční.
Dokumenty jako Anatomy of a Dewback nebo Star Warriors o pošahaných fanoušcích v kostýmech, nejsou tak informačně hodnotné jako výborný bonus Star Wars Tech, probírající technologie používané v sáze z hlediska fyziky a podobných věd. Vedle tohoto dokumentu to prvně na video dotáhla také skvělá pětadvacetiminutovka A Conversation with the Masters, kde si vedle Lucase a Williamse sedl do křesla již zesnulý režisér Impéria Irvin Kershner (dokument se točil před rokem). Nabídku pak uzavírá hodina a půl Star Wars parodií - dotáhla to sem i nedávná reklama na Volkswagen (ta s malým Vaderem).
Blu-ray edice Star Wars se povedla. Nesmírně. Přepisy i zvuk jsou naprosto špičkové, dokumentární výbava sakra výživná a vlastně vám při jejím sledování nebude vadit, že se Lucas vykašlal na portování bonusů z DVD. Ty tu nejsou. Najdete ale spoustu zbrusu nových materiálů. Obzvlášť vystřižené scény jsou něco, kvůli čemu bych si osobně edici koupil, i kdyby na ní nemělo být nic jiného. A že je tu pár změn? Rozhodně se na ně zapomíná snáz a rychleji, než na sedm let staré novoty z DVDček anebo na zlepšováky ze Speciální edice z před čtrnácti let.
P.S.: Nový dabing staré trilogie se tomu původnímu z hlediska emocí a zábavy nevyrovná ani trochu, většina dabérů působí mrtvolně. Nicméně překlad je skvělý a obsazení se docela povedlo. Akorát Han a Luke znějí téměř stejně, což je docela průšvih - mladičký Luke už ve čtyřce mluví jak dospělý chlap. A to by neměl.
Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 6.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 16. 9. 2011
Cena: 2499,-
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
když sme u tý rovnováhy síly , tak celou novou trilogii jsou rytíři JEDI přesvědčeni ,že Anakin je tedy vyvolený a má nastolit rovnváhu mezi silami přitom jsou Sithové v filmech jenom celkem 3
hrabě Dooku ,Lord sidius , Dart Maul . a Jediu jsou v tý době desítky .
Tak by přece museli pochopit ,že onen vyvolený jim nepřinese nic dobrýho .