Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek II: Khanův hněv | Star Trek II: The Wrath of Khan | 1982
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Nicholas Meyer
hrají: William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, James Doohan, Walter Koenig

Star Trek II: Khanův hněv: V.I.M.


ikona
KarelR
Vraťte se s Kirkem a Spockem... do budoucnosti! 

Tak J. J. Abrams bude režírovat sequel Star Treku. Co se s ním bude snažit překonat? Svoji první výpravu s Enterprise, pár epizod Star Wars... a sequel Star Treku. Zmatení? Tak to se za sebe styďte, protože jste tím pádem neviděli jedno z nejfajnovějších sci-fi dobrodružství všech dob. Ano, je z dávného roku 1982. I přes to, že není tak nestárnoucí a promyšlené jako Blade Runner, nebo natřískané akcí jako Návrat Jediho, k němu ale bezezbytku pasují přízviska jako "legendární" či "zásadní". A navrch jde o nejlepší celovečerák z trekovského vesmíru!

Nevěříte? Tak to se rychle běžte seznámit se stárnoucími verzemi Kirka a spol., kteří si to tehdy museli rozdat s proradným supertyranem Khanem. Jeden z nejvýraznějších seriálových záporáků, jenž v šedesátých letech skončil na opuštěné planetě, se na začátku osmdesátek vrátil na scénu. Byl nebezpečnější než kdy předtím, s chutí citoval načteného Shakespeara a chystal se vykonat krutou pomstu na kapitánovi, který ho odsoudil k mnoha letům písečného strádání. Zkrátka nic pěkného, když při tom ale koukáte do očí charismatického Richarda Montalbana, je to nadmíru úchvatný zážitek.

Zatímco tedy posádka Enterprise naplno pociťovala Khanův hněv, filmové diváky oblažilo něco, co bylo v té době takřka nemyslitelné - Star Trek oproštěný od papundeklovosti (seriál) a dlouhého statického rozjímání (první celovečerák), jež nahradilo nefalšované napětí, solidní akce a silně osobní ladění příběhu. Khanův hněv byl na jednu stranu krokem do neznáma. Na tu druhou ale šlo o promyšlené osvěžení zábavné a inteligentní, avšak trochu ztuhlé sci-fi značky trochou starwarsovské živé vody.

Ne že by najednou Spock mával světelným mečem a Uhura si točila vlasy kolem uší. Stačilo ale lehce poladit celkový feeling trekovského universa a bylo z toho nakopnutí, které dalo světu prvotřídně zahranou a odvyprávěnou space operu, jež i přes staromilské triky a obsazení servírovala jednu skvostnou scénu za druhou. Není náhoda, že je Abramsův Star Trek prolezlý odkazy zrovna na tenhle film. Khanův hněv totiž dodnes platí za elegantní klasiku, která slavné značce ukázala ten správný směr, a ještě u toho stihla oplývat krásou, kterou by nevyčarovali ani všichni současní borci z ILM dohromady. Prostě VIMko jako vyšité!

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace