Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Stalo se | The Happening | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.06.2008
CZ premiéra: 12.06.2008
režie: M. Night Shyamalan
hrají: Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo, Spencer Breslin, Betty Buckley

Stalo se: Necenzurovaný "trailer"


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Filmové weby tohle video prohlašují za necenzurovaný trailer, přestože všechny parametry - informace o ratingu nebo stopáž - upomínají spíš na obyčejný TV Spot. No jo, jenže na jaké televizi by si takhle tísnivý klip dovolili odvysílat? Na české asi až po dvaadvacáté hodině. Tenhle drásavý spot totiž roztomile vystihuje slovo brutus. Ne že by v něm bylo mnoho vidět - těch pár zkrvavených tváří a těl známe ve výživnější (rozuměj krvavější a hnisavější) podobě z nízkorozpočtových přehlídek gore-efektů. Ale atmosféru má nová shyamalanovka natolik intenzivní, že člověk odvrátí oči. I když jehlice nakonec neprojde krkem, i když těžká technika nesemele človíčka naprosto otevřeně, i když ze záběrů s běsnícími zvířaty se těžko něco dešifruje, i když na oběšence zíráme jen chvilku... i tak je to v rámci sterilního hollywoodského mainstreamu příjemné avízo ostré thrillerové podívané, která se může vepsat hluboko do podvědomí. Milá změna. A mezi letními blockbustery letošního roku určitě nejosobitější počin.

Stalo se: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Mr. Hlad

I když to na první pohled nevypadá, nová ukázka na Stalo se naznačuje dost. Atmosféra se tentokrát buduje velmi pomalu a pozvolna, ale za to mnohem lépe vleze pod kůži. Navíc absence jakýchkoliv lekaček naznačuje, že v kině bychom se měli bát inteligentně a ne lacině, což je jedině dobře. Záběry na „létající dělníky“ vypadají stále zatraceně působivě a Wahlberg do role průměrného učitele (bez brokovnice) zapadá čím dál tím lépe. Ovšem nejzásadnější změnou oproti minulým ukázkám je fakt, že to vypadá, že za náhlá úmrtí nemohou naštvané včely, ale ještě naštvanější šeptající vítr. Postupně gradující atmosféra s dobře zvolenou hudbou (i když to jsou spíš zvuky) a rázně utnutou sirénou funguje na jedničku a i když by traileru možná v diváckých očích prospěla nějaká akčnější koncovka, která by ho zatraktivnila, každý, kdo zná předchozí režisérovu tvorbu, ví, že tohle zkrátka Shyamalan nepotřebuje. Teď už jen zbývá doufat, že pomalost, kterou naznačuje úvodní sekvence u vlaku, se ve filmu promění v atmosféru a pomůže černému koni letošní letní sezóny protlačit se do černých čísel. A že Stalo se nedopadne jako druhý díl Znamení, se kterými má na první pohled dost společného.

Stalo se: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Děkujeme, pane režisére. Teď jsme z toho magoři už všichni. Slova o tom, že tenhle Shy bude asi trochu jiný bych po traileru vzal zase zpět. Panika, znamení, která jsme dlouho přehlíželi, a velká poselství patří k základním stavebním kamenům Shyamalanovy tvorby, takže když se nahromadí v jednom traileru, člověk to nemůže vnímat jako náhodu. A o to větší hokej teď v zápletce máme. Navenek to vypadá na přímé pokračování Pana Včelky. Med se stal nedostatkovým zbožím, v rozhlase to podivně chrčí a na obloze se pohybuje něco, co nápadně připomíná roj. Je náhoda, že krátce po jeho přeletu seskakují ze střech dělníci? Asi ne. Vypadá to, že se nám včelky naštvaly a že v sobě nesou jakousi neblahou zprávu od samotné matky Přírody - to by ostatně odpovídalo proklamovanému žánru „ekologického thrilleru“ -  na druhou stranu i kdyby byla realita úplně jiná, bylo by to víceméně fuk. Nevědomost je v tomhle případě blažená a pokud do kin zamíříme plní nejistoty a očekávání, napětí chtivý divák v nás to ocení. Asi. U Shyamalana je pořád klidně možné, že se atmosférické víření, které výborně funguje i v delším traileru, dočká směšného vysvětlení (tak to dopadá, když za někým léta chodíte s tím, že „ta pointa u Šestého smyslu byla geniální“), ale nezbavujme se optimismu předčasně. Tak rezolutní našlápnutí vstříc zajímavé podívané by se nevyplatilo ničit.

Stalo se: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Shy se s tím nesere! Poté co mu diváci přestali žrát jeho sofistikované hříčky, v nichž tak dlouho dekonstruoval žánrové vzorce a vyprávěcí principy, až zdekonstruoval sám sebe, vrhl se na přímočarou hororovou podívanou. Alespoň tak bych si od pohledu vyložil první teaser na jeho novinku. Reminiscence na Invazi lupičů těl, nejrůznější survivaly a zombie apokalypsy vytanou na mysli asi každému ostřílenějšímu divákovi, Shyamalan se přesto tváří, že bude originální. Necpe do teaseru explicitní brutalitu, ale tichý psychologický teror opřený o výjevy s pořádně vysokým indexem děsivosti. Pohled na dělníka, okolo kterého začnou z nebe padat jiní dělníci, dokáže psychiku pěkně podráždit - jakkoliv člověk pořád netuší, stojí-li za těmi divnými událostmi nějaká vesmírná velmoc nebo tajemná nákaza. Co naopak tušit můžeme, je o poznání syrovější a civilnější práce s vizuály. Z dostupných obrazů se dá opatrně odečíst úbytek Shyamalanovy mysterióznosti, méně masturbace okolo zrcadel, odlesků a pokřivených perspektiv a více chladné realističnosti. Možná je to jen zdání, možná jen daň za zkrácený rozpočet, možná ale úkrok stranou v podání tvůrce, který si chce Hollywood a jeho ovečky znovu naklonit na svoji stranu. Když se zas a znova koukám na dámu s jehlicí, nemůžu mu nefandit.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace