Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Správní hoši / Správná posádka | The Right Stuff | 1983
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Philip Kaufman
hrají: Sam Shepard, Scott Glenn, Ed Harris, Dennis Quaid, Lance Henriksen

Správní hoši / Správná posádka: V.I.M.


ikona
Shushika
denis quaided harrisPhilip Kaufmansprávná posádkathe righ stuff
Chlapácká týmovka s maximálním výkonem. 

Čím je americký režisér Philip Kaufmann starší, tím sporadičtěji a hůře točí. Nejštastnějším obdobím jeho tvorby byl přelom 70. a 80. let, kdy v krátkém sledu přišel s Invazí zlodějů těl, Nesnesitelnou lehkostí bytí, Tuláky a Posádkou aka Správnými hochy. V roce 1983, kdy se byl jedním z prvních, kdo se pokusil zmapovat americké úsilí dobýt nejbližší vesmír, nemohl než uspět. A i když o více než dekádu později přišlo Apollo 13, Ze Země na Měsíc a nebo retro úvod k Eastwoodovým Vesmírným kovbojům, dá se sympaticky napsaná a natočená Posádka sledovat bez pocitu trapnosti i dnes. Kaufmann v tomto svém korporativním filmu bez ústředního hrdiny zaznamenává první nesmělé krůčky amerického vesmírného programu velmi civilně a do značné míry objektivně, veden snahou zachytit pokud možno co nejvíce aspektů zlomové epochy. Proto je potěšitelné, že se nenechá se ovládat zbytnělými patriotickými náladami, které doprovzely boje o to, kdo nejbližší vesmír ovládne jako první. Také američtí politikové byli nejen "spávní hoši", kterým šlo o rozkvět a pokrok, ale i šedé eminence, které si na vesmírném programu hojily své bolístky. A nebylo jich zrovna málo.

Sedmička raných kosmonautů je sice místy podána jako přespříliš jednolité těleso playboyů se zářivými úsměvy (ale možná opravdu byli tak nekomplikovaní), jimž žádná výzva není dost velká, ale nikdo z nich vyloženě neruší. A jejich úspěch jim nakonec rovným dílem přejete i závidíte. Druhý - a ne nedůležitý plán - dodávají Posádce postavy lehce žárlivých manželek, které by si v Bílém domě alespoň rády potřásly rukou s Jackie Kennedy, a zneuznaných pilotů, kteří se do programu nedostali. Kuriozitou je, že Ed Harris v roli pozdějšího prezidentského kandidáta Johna Glenna se v roce 1995 objevil v Apollo 13 v roli Gene Kranze, vedoucí letového provozu na základně v Houstonu. Pokud vás letectví a kosmonautika zajímají, je pro vás Posádka naprostou nutností, protože se vám na 193 minutách dostane atraktivní formou spousta ověřených informací. A co ti, kteří by v životě nevlezli ani do žlutého Antonova na vyhlídkový let? Dejte Posádce šanci! Třeba vás nadchne a povzbudí ducha dobrodružství. Je vysoká šance, že pak už vás z kokpitu nikdo nedostane...

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace