Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Špinavý prachy | The Drop | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 12.09.2014
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michaël R. Roskam
hrají: Tom Hardy, Noomi Rapace, James Gandolfini, Matthias Schoenaerts, James Frecheville

Špinavý prachy: Blu-ray


ikona
KarelR
Tom Hardy už zase bručí a zaujímá obranný postoj. Vítejte v Brooklynu. 

Lidé si občas stěžují na to, že je hollywoodská nabídka plná hlasitých filmů. Zrovna Tom Hardy se jim nevyhýbá a ve trojce Batmana nebo Šíleném Maxovi nadělal slušnou paseku, na druhou stranu se ale nebojí ani opaku. Třeba britské drama Locke proseděl v autě a gangsterku Země bez zákona důležitě probručel. Nejnověji pak trénuje minimalismus ve Špinavých prachách.

 

Adaptace románu Dennise Lehanea (Tajemná řeka, Proletý ostrov) je příběhem mlčenlivého Boba (Hardy), který pracuje v baru a hledí si svého. Nemá ženu, děti ani koníčky, prostě jen rozlévá drinky, baví se s bratrancem Marvem, kterému bar patří (James Gandolfini), a sem tam zajde do kostela. Člověk z toho tuší temnou minulost, která vybafne z nějaké boční uličky, o tom ale Špinavý prachy nejsou. Ačkoliv tu dojde na přepadení, jež musí Bob řešit pod dohledem drsných mafiánů, celý film se točí kolem zbitého psa, kterému je potřeba najít nový domov.

Bob se skrz něj seznámí s číšnicí Nadiou (Noomi Rapace) a následně se do jejího života zaplete víc, než by si přál. Zasmušilý samotář tak má najednou plné ruce problémů, a můžete hádat, jestli to celé povede k násilnému konci. Že už jste podobných filmů viděli spousty? Podobných možná. Špinavý prachy jsou ale zvláštně vtahující, a pokud vám nevadí pomalejší old-schoolová dramata, měli byste kvůli nim zbystřit.

 

Michaël R. Roskam (Býčí šíje) natočil hlavně přehlídku dobrých hereckých výkonů a zajímavých dialogů, které mu scenáristicky doručil přímo Lehane. Na první pohled se může zdát, že tu postavy víceméně přešlapují na místě. Právě jejich zakuklenost ale buduje atmosféru bezradného ploužení se životem, jež často vyplňuje vzpomínání na lepší časy. Někteří se dávno vyrovnali s tím, že nedobyjí svět, jiní o to nikdy neměli zájem a chtějí jen svůj klid. Což je ideální rozpoložení pro trochu kriminálního adrenalinu.

Ač se zprvu zdá, že Roskam rozehrává klasickou ponurou gangsterku, brzy vám dojde, že tomu tak není. Špinavý prachy jsou příběhem o vykoupení, jenž je akorát protkaný poučkami o tom, že větší ryba sežere menší rybu. Tedy pokud si menší ryba nepořídí bouchačku a nedopluje ve správný čas na správné místo. Tohle kmotrovské pozadí sem krásně pasuje, hlavní show ale obstarává zadumaný Hardy, kterému se snažíte dostat do hlavy a pořád to tak nějak nejde. Právě nevyzpytatelnost jeho chování filmu dodává nejvíc napětí. Protože prostě víte, že by všem kolem mohl utrhat ruce, ale hrozně se snaží být za kliďase, který nebude nikoho otravovat a na oplátku nebude nikdo otravovat jeho.

 

Tak to ale samozřejmě nefunguje, pročež se před vámi rozkládá šňůra civilních, avšak nepříjemně vyhrocených setkání, která stále zvyšují tlak pod kotlem. Dojde ve finále k obří explozi? Kdepak, přestřelku o dvaceti lidech tu nečekejte. Na druhou stranu je ale jasné, že si všichni nepodají ruce a s úsměvem se neodkolíbají domů k televizi. Takhle to prostě v Brooklynu nechodí. A Lehane s Roskamem to vykreslují se vší pečlivostí, za níž si tahle dialogovka rozhodně zaslouží trochu pozornosti. (7/10)

Špinavý prachy patří mezi ty přehlíženější Hardyho filmy, vůbec to ale neznamená, že by blůčko dřelo bídu s nouzí. Obraz a zvuk patří k pohodovému standardu, vedle audiovizuálních kvalit pak disk nabízí i 20 minut bonusů. Zhruba třetinu času spolkly vystřižené scény, ze kterých se nedozvíte nic moc zásadního (vedlejší linka s barovou vysedávačkou Millie šla ven právem). Zbytek si potom rozdělila pětice featurettů, které řeší preprodukci, natáčení, brooklynské zázemí, psího mazlíčka a zesnulého Gandolfiniho.

Koupit na FilmGame.cz

Jistě, je to ta nejméně nápaditá promoklasika, u tak malého filmu ale potěší i těch pár slov. Třeba Lehaneho vysvětlení, že byly Špinavý prachy první kapitolou velkého románu, z níž udělal povídku a posléze ji rozepsal do celovečerního filmu, ale zodpovídá dost zvídavých otázek. S Bobem šla klidně rozehrát kolosální mafiánská podívaná. To by ale byl zcela jiný příběh, a je dobře, že občas dostaneme i něco promyšlenějšího než "jeden traumatizovaný hrdina vystřílí všechno kolem". Akcechtiví diváci se možná budou cukat. Ti si ale můžou podruhé zajít na Šíleného Maxe a je po problému, no ne?

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 13.5.2015
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za poskytnutí disků na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace