Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Spielberg | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Susan Lacy
hrají: Steven Spielberg, Leonardo DiCaprio, Harrison Ford, Tom Hanks, Liam Neeson

Spielberg: Recenze


ikona
Cival
hbospielbergsteven spielberg
Vše, co jste chtěli vědět o strůjci Jurského parku a tuny dalších megahitů... 

Steven Spielberg je nejspíš nejslavnějším žijícím režisérem a dost možná i nejproslulejší persónou celé hollywoodské historie. Nejen že stál u zrodu tzv. Nového Hollywoodu a spolu se svými kumpány zvládl zásadně proměnit a oživit celou světovou kinematografii, nejen že jeho zápal sytí áčkovou zámořskou produkci už půl století výjimečnými bijáky - navíc si připsal v osmdesátých a devadesátých letech tak impozantní sérii kasovních hitů, technicky revolučních bijáků, oscarových triumfátorů a dokonale vyvedených mainstreamových blockbusterů, že se jeho jméno mohlo stát synonymem pro velkou hollywoodskou podívanou.

V tomhle období vyrostl ve jméno v podstatě zastřešující celou tu nablýskanou továrnu na sny. Na nového Spielberga se čekalo jako na požehnání, protože nezklamával a neustále posouval možnosti filmového vyjadřování kupředu, a to nejen po technické a řemeslné stránce, ale i co se týče působivosti vyprávění a emocionálního dopadu na diváky.

 

Je samozřejmě škoda, že nový dokument nevzniká v éře, kdy se řvalo nadšením, že Spielberg oživil dinosaury, aby už o pár měsíců později udivil nekompromisní silou Schindlerova seznamu. Celovečerní portrét se tak musí mnohem víc obracet do minulosti a nedávné průměrnosti Válečný kůň nebo Obr Dobr v podstatě jen letmo naťukávat, v rámci chytlavých klipových průřezů celou filmografií. Ty jsou samozřejmě bez velké námahy opojné, protože do sebe vtahují úžasné hity, které jsme všichni viděli a do nichž si můžeme projektovat nejen vzpomínky na skvělá díla, ale často i na iniciační filmové zážitky.

Produkce HBO se samozřejmě promítá do řemeslně precizního podání a účasti asi všech myslitelných hvězd, přičemž ani sebevětší chvála tváří v tvář Spielbergovu mistrovství, entuziasmu a nezpochybnitelnému úspěchu nevyznívá plonkově - a to ji nemusejí vyjadřovat jen respektované veličiny jako DiCaprio, Scorsese či Williams (takový Liam Neeson se tu tváří mnohem spokojeněji než v Epizodě I, dostavil se kupodivu i Daniel Day-Lewis, což je s ohledem na to, že se kolikrát x let nedostavuje ani do hraných filmů, hodně cenné).

 


Přehrajte si trailer
Dokument se sice občas dotýká bolavějších míst Spielbergovy kariéry, neuhne před neúspěchem 1941, rozpačitými reakcemi na Purpurovou barvu nebo hejty za přílišnou sentimentalitu, rodinná traumata, rozvody a vztah s otcem jsou pak dokonce hlavními motivy, které rámují projížďku jeho filmografií. Jsou to ale vždy zastávky trochu povrchní a nikterak objevné.

Spielbergův portrét je tak opravdu chytlavou, údernou a díky produkčnímu zázemí a řemeslně suverénnímu podání velmi zábavnou tour po režisérově filmografii, nic zásadně nového inspirativního ale nepřináší. Je otázka, jestli by látce neslušela výraznější osobnost za kamerou, přeci jen ostřeji konfrontující Spielberga nebo volící trochu přísnější koncepci či razantnější rámec, než jen povšechné probírání několika obecně propíraných aspektů tvorby zásadního režiséra.

 

Takhle vznikl velmi přítulný dokument, který potěší široké spektrum diváků - tak široké, jaké zasáhly jeho filmy. I filmoví fandové si přijdou na své, ti zkušenější a se Spielbergem důkladně seznámení by ale neměli očekávat něco zásadně obohacujícího.

Verdikt

avatar8/10

CivalHodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Rokle

 • avatar9/10

  Tomino

 • avatar9/10

  Firga

 • avatar8/10

  hroubek

 • avatar8/10

  pepo

 • avatar8/10

  krumlajs

 • avatar9/10

  Killda

 • avatar9/10

  Spiker

 • avatar6/10

  RidleyCrowe

 • avatar9/10

  Marty7CZ

 • avatar1/10

  CAPS_LOCK

 • avatar10/10

  Lasergun

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace