Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Smrtonosná zbraň | Lethal Weapon | 1987
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Richard Donner
hrají: Mel Gibson, Danny Glover, Gary Busey, Mitch Ryan

Smrtonosná zbraň: V.I.M.


ikona
imf
danny gloverlethal weaponmel gibsonrichard donnersmrtonosná zraň
Parádní rozjezd policejní supersérie. 

Máme rádi smrtonosné filmy a když už Kocour nedávno přispěchal se Smrtonosnou pastí, musím kontrovat její sestřičkou. Nejsou si žánrově moc podobné, ale obě zaznamenaly revoluci na svém písečku a znám minimálně deset lidí, kteří si jejich jména pletou.

Murtaugh: Have you ever met anybody you didn't kill?
Riggs: Well, I haven't killed you yet.

John McClane sice hláškuje ostošest, ale na Blackův scénář a psychopatického Riggse jednoduše nemá. Nejen že by předloha zasloužila pozlatit, Gibson a Glover si padli do oka a společnými silami upekli nejslavnější černobílou dvojku, která kdy brázdila policejní okrsky. Ruku v ruce s tím šly postavy záporáků, na které byl Black hotovým expertem (máme rádi pana Joshuu, skoro stejně jako pana Mila z Posledního skauta) a hlavně celkový "feel" snímku. První Zbraň je bezkonkurenční nejen díky tomu, že byla první. Dokonale vychytala žánrová měřítka tak, aby humor nepodrážel nohy kvalitní akci. V režii Richarda Donnera je to pořád ještě fajnová detektivka s hláškujícími hrdiny, nikoliv akční komedie s vynuceným gagem na každém rohu, jak to můžeme vidět ve třetím a čtvrtém díle série (ne že by to bylo na škodu).

Gibson tu podává bezmála životní výkon, ať už jde o úvodní hereckou etudu se zbraní v ústech, nebo vyčerpávající akční finále, korunované jednou z nejlepších bitek, které kdy byly k vidění v americkém filmu. Glover mu přirozeně nemůže stačit, ale scénář ho staví do vděčné pozice a jeho "I'm too old for this shit" zkultovnělo stejně rychle jako český dabing, který mají všichni fanoušci vpálený do hlav. Viděli totiž Smrtonosnou zbraň tolikrát, že by dokázali hláškovat celé hodiny a možná by po dvou panácích předvedli i legendární Riggsův trik s vykloubeným ramenem. Jó, to byly časy... zapište si do filmového dějepisu rok 1987 jako okamžik zrození dvou velkých akčních ikon, úžasného scenáristy a vynikající filmové tetralogie (doufejme, že při tom zůstane... i čtyřka mě hodně baví, ale už bych to dál nepokoušel).

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace