Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Smrtihlav | Dark City | 1998
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Alex Proyas
hrají: Rufus Sewell, William Hurt, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly, Ian Richardson

Smrtihlav: DVD


ikona
Mr. Hlad
Slavný film Alexe Proyase konečně na DVD 

Smrtihlav je jeden z těch filmů, které musíte znát, pokud hodláte být něčím víc, než jen obyčejným popkornožroutem, jemuž je víceméně jedno, na co v kině jde. No samozřejmě trochu přeháním, ale tenhle film, který ve své době profrčel pod radary většiny kinařů i diváků, se dlouho používal jako měřítko, podle kterého se určovalo, jestli člověk je nebo není opravdový filmový fanda. Znáš? OK. Neznáš? Sežeň si, do té doby kopeš druhou ligu.

Časy se samozřejmě změnily, ke Smrtihlavovy si lidé cestu našli, ve VIM je už přes pět let a z Alexe Proyase je natolik výrazný režisér, že i jeho starším a méně známým filmům se dostalo zasloužené pozornosti. Smrtihlav teď po dvou letech opět vyšel na DVD a rozhodně stojí za to obejít si pár trafik, abyste ho měli doma. I po třinácti letech jde totiž o opravdu pozoruhodný kousek.

Smrtihlava byste jednoduše měli mít doma.Smrtihlav je výprava do vizuálně podmanivého světa plného zakouřených jazz klubů, temných uliček a opuštěných střech, ze kterých svítání uvidíte jen stěží. Proyas kombinuje atmosféru starých detektivek drsné školy s vizuálem z filmů z dob německého expresionismu a temným sci-fi příběhem, ve kterém se hlavní hrdina probouzí se ztrátou paměti a jediné, co ví, je, že mu po krku krom policie jdou i jacísi velmi podivní lidé. Civilní Rufus Sewell tu předvádí možná nejlepší herecký výkon své kariéry, Jennifer Connelly je doslova nádherná a v roztěkaném doktoru Schreberovi byste jen těžko hledali rysy Jacka Bauera, kterého si Kiefer Sutherland zahrál o pár let později.

Smrtihlav i přes svůj celkem nízký rozpočet vypadá úchvatně, Proyas však nepoužívá vizuál k tomu, aby člověka usadil do židle, místo toho vypráví komorní příběh plný nečekaných zvratů, zajímavých charakterů a ambiciózních myšlenek. Za vyzrazení pointy by se mělo lynčovat, ale můžete si být jisti, že na konci budete spokojeni, ať už čekáte vizuální orgie nebo emocionální pecku mezi oči. Alex Proyas vždycky točil dobré filmy, tenhle možná není nejlepší, rozhodně je ale nejzajímavější. Smrtihlava byste jednoduše měli mít doma.

Je hodně velká škoda, že na disku nenajdeme žádné bonusy. Bylo by sakra zajímavé poslechnout si, jak se stavělo město a jak si tvůrci vyhráli s vizuálem.

Zvuk: DD 5.1 – anglicky, DD 2.0 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 22.6.2011
Cena: 99,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace