Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sláva | Fame | 1980
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Alan Parker
hrají: Irene Cara, Lee Curreri, Laura Dean, Antonia Franceschi, Gene Anthony Ray

Sláva: V.I.M.


ikona
Cival
alan parkerfamesláva
Než se u nás hledal talent a byl cool Muzikál ze střední, byla tady Sláva. 

České televizní stanice se rozjely ve velkém a hledají talenty tak zuřivým stylem, že to umoří diváky, i korporátní účetní. Jenže najdou asi jen pár šikovných lidí, několik málo dojných krav pro showbyznys a maximálně jednu opravdovou hvězdu, která bude dělat kariéru i poté, co dozní televizní znělky. Opravdový talent se nedá jen vycucat z prstu a prodat za hlasitého burácení. Není to – nebo aspoň dřív nebývalo – o barevných fanglích a penězích, o halasných výkřicích, ale o potu, námaze, absolutním nasazení a soustředění. O umíněnosti dobýt svět s tím, co umím.

Slávu režiséra Alana Parkera můžeme brát jako takový základní stavební kámen, od kterého se odrazily nejen všemožné talentové show a seriál Glee, ale i Muzikál ze střední a současná mánie tanečních filmů (samozřejmě včetně remaku Fame – Cesta za slávou). Ani jeden z nich se přitom Parkerově klasice nepřiblížil. Jejich světy jsou příliš líbivé, nablýskané a instantní. Osmdesátková Sláva oproti tomu nabízí plastický pohled za zdi umělecké školy, v níž se lidé z masa a kostí pokouší prorazit do velkého showbyznysu tam venku.

Parkerovi se podařilo vyvážit erupce talentu s drobnokresbu charakterů. Film se tak plynule přelévá od tanečních, muzikálních a všelijakých dalších uměleckých výstupů, k portrétování jednotlivých holek a kluků, kteří přeslapují ve frontě na slávu. Řeší problémy v rodině, milostné průšvihy, jsou v krizi, na drogách nebo v pasti složité sexuální identity. Ale je jen na nich, aby se s úskalími vyrovnali a vytřeli obyčejným lidem bez uměleckého střeva zrak.

Parkerova Sláva k sobě skládá střípky, jež se pojí v silnou pocitovou vlnu – ta leccos vypoví jednak o tvrdé dřině, únavě a nejasných vyhlídkách, ale samozřejmě i o mladistvé energii, která se může změnit v živelnou radost na pódiu. Talent tu je doslova cítit ve vzduchu a konkrétní hrdinové se s ním musí stejně konkrétním způsobem popasovat. Sám Parker se s touhle situací popral brilantně, protože smotal nesouvislé nitky a těžko postihnutelné emoce do strhujícího portrétu jedné „přípravky na showbyznys“.

Nadání, snaha a touha prorazit doslova kapou z plátna/obrazovky. Pro film, který se snaží vystihnout atmosféru školy plné talentů je to největší vyznamenání.

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace