Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sexmise | Seksmisja | 1981
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Juliusz Machulski
hrají: Jerzy Stuhr, Olgierd Lukaszewicz, Bozena Stryjkówna, Boguslawa Pawelec

Sexmise: DVD


ikona
Shushika
 

Chtěl jsem "to" vidět přinejmenším od roku 1987. Všichni o tom mluvili, jak je "to" báječné, protirežimní a konspirační. Když vznikla csfd, začalo se psát o tom, jak je to stále báječné, nestárnoucí a vtipné. Autoři těchto smělých výroků však zřejmě Sexmisi viděli před drahnou dobou a píší spíše o svých krásných vzpomínkách na časy první noční poluce. Nebo to byl jejich první film, kde se objevily nahé polské dívky v průsvitných pláštěnkách a oni si - aniž znali to slovo - uvědomili, že existuje něco jako fetišismus. Já ono prchavé veledílo konečně poprvé viděl 8. června 2006 (famfááára) a ptám se: cože, tak tohle mě celé ty roky drželo v permanentním napětí, že mi uchází nějaký zásadní počin světové nebo alespoň evropské kinematografie? Dvacet pět let od vzniku je Sexmise pouze zprávou o tom, jací jsme byli a jak málo nám stačilo ke štěstí (dnes se na DVD píše o tom, že jde o celovečerní hraný film vhodný pro celou rodinu, v 80. letech jste se na to pod osmnáct nedostali). Vše ostatní - scénář, režie, herecké výkony, výprava - už vzbuzuje pouze kroucení hlavou. Což má do uznalého pokyvování opravdu daleko. Obraz po většinu stopáže tone ve tmě, vše vypadá papundeklově, upoceně a co se týče konstrukce totalitního světa i naivně. Oceňuji sice závěrečnou travestii a lehkou narážku na Planetu opic, ale je-li možné při útěku skratovat celou budovu z vězeňské cely, pak se už nadále nemáme o čem bavit ;). O takřka deset let starší THX 1138 je v tomto směru stále nepřekonatelným klenotem, na nějž měl Lucas přibližně stejné tvůrčí podmínky a přece je jasné, který z filmů bych chtěl mít ve své sbírce DVD. A dokonce i ta genderová problematika, která slibovala jakýs takýs konflikt, byť zabalený do komediálního hávu, šla při stopáži 117 min. úplně do kytek. Má ještě vůbec smysl uvádět, že jsem se ani jednou nezasmál? Pro mě osobně jednoznačná nominace do kategorie filmů, které jsou přeceněné a nikdy už je nechci vidět podruhé. (4/10)

Distribuční společnost Urania, jak už je u ní zvykem, vydává disk v edici oholené o jakýkoliv bonus. Za zmínku stojí pouze fakt, že polská verze je namixovaná do šestikanálu, zatímco původní český dabing z 80. let je pouze ve stereu. Ale vlastně mi to ani nevadí...

Obraz: 1,33:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - polsky, Dolby Digital 2.0 - česky
Titulky: české
Cena: 399,-
K mání od: 31. 5. 2006

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace