Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Šestý smysl | The Sixth Sense | 1999
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.01.2001
režie: M. Night Shyamalan
hrají: Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, Olivia Williams, Donnie Wahlberg, Mischa Barton

Šestý smysl: V.I.M.


ikona
imf
bruce willishaley joel osmentm. night shyamalanšestý smyslsixth sensevim
Haley Joel Osment a Bruce Willis v hororové klasice 

Už je to osm let? Ten čas letí. Haleymu Joel Osmentovi je dvacet a mě přijde divné psát o filmu, jehož pointu citují dokonce i hrdinové jiných filmů (50x a stále poprvé), v podobné atmosféře jako tehdejší recenzenti. VIM jsou o upozorňování na zaprášené klasiky a ti z vás s kratší pamětí (nebo dobrodružným životem ve stylu Jasona Bournea) možná už nevědí v čem ta převratná pointa spočívá, takže to prostě a jednoduše neproflákneme. Převrácení všech kostek vzhůru nohama Shyamalana zacementovalo v historii, ale zároveň jemu i jeho filmu přineslo neblahý osud pionýrů. Zatímco duchovní otec musel v dalších produkcích  dokazovat, že má v rukávu i další překvapení, Šestý smysl byl všeobecně považován za film, který můžete vidět pouze jednou. Pak se kouzlo vytratí a zbude jen pořádný kus poctivé filmařiny.

Což může napsat nebo říct jen člověk, který film podruhé (ať už s odstupem nebo rovnou po vychladnutí závěrečných titulků) neabsolvoval. Shyamalan je totiž hračička. Jakkoliv byla tato schopnost postupem let otupena, Šestý smysl je cvičení ve stylu, formě i obsahu. Vykrádání a skládání poct starým mistrům, fascinace dějovými mechanismy a manipulací na několika úrovních, fantastická práce s herci... a mnohem víc. Pokud výjimeční lidé věnují svá těla univerzitám, měl by Shyamalan dovolit filmovým školám, aby jeho film rozpitvali a na každém vláknu ukazovali "jak na to". Budoucí režisér remaku Action Jacksona se toho sice o duševních pochodech chlápka s rotačákem nedozví, ale tajuplné thrillery v roce 2000 získaly etalon, který měl sílu přetáhnout po hlavě celou armádu zlatých plešounů.

Nakonec zůstalo jen u nominací (když stojíte v ringu proti Americké kráse, můžete rovnou myslet na ručník), ale na síle filmu to pranic neubralo a možnosti analýzy jsou takřka nedozírné. Všechno tenkrát klaplo a ten film děsí i dnes. Ať už všeobjímající atmosférou šedi, která vleze do každého póru, Shyovými hudebními lekačkami (pozor, možná přijde i smyčec) nebo chladnokrevně dokonalým Osmentovým výkonem. I kdyby veškerý odkaz filmu spočíval jen v jeho hlášce "I see dead people", stačilo by to na zářez v téhle rubrice. Naštěstí tomu tak není. Stačí se podívat... znovu.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace