Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Senna | 2010
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Asif Kapadia
hrají: Ayrton Senna

Senna: DVD


ikona
Cival
Adrenalinová báchorka o čisté závodnické duši dorazila i na český videotrh... 

Vyrábět životopisný dokument o legendárním miláčkovi davů, to je vždycky ošemetné. Pokaždé totiž hrozí, že se portrét změní v nesoudné zbožšťování osoby, která je najednou jako křišťál bez kazu... I proto, že měla „to štěstí, že zavčas umřela“, a tak už si nikdo nedovolí a ani nechce relativizovat její velikost. Chce jen nostalgicky vzpomínat a líčit pohnutý osud, klidně formou, která připomíná hrdinský mýtus.

Střihová skladba filmu je absolutně precizní.Dokument Senna se téhle nástrahy vůbec neštítí. Naopak jde sebevědomě proti ní. Je velkolepou mramorizací slavného závodníka Formule 1, upřímnou oslavou, co strhne, ale pak skončí ukápnuvší slzou a smutným ohlédnutím do jiné éry.

Je to možná malebná pohádka, ale v jádru i ryzí příběh o dravém jezdci, jehož zarputilost a výjimečné schopnosti napodobil v historii automobilového sportu málokdo.

Stalo se to ještě před tím, než svět propadl klamu, že Michael Schumacher byl nejlepším jezdcem historie. Bylo to v době, kdy se ve Formuli 1 ještě dalo předjíždět a monotónní kroužení nepřivádělo k záchvatům narkolepsie. Prostě přelom 80. a 90. let, kdy si mladý brazilský jezdec podmanil svět nejrychlejší formule, a to s evidentní láskou pro honičky ve vražedné rychlosti. Dechberoucí  stíhačky, riskantní manévry a naprostá oddanost sportu, nejen tím si Ayrton Senna vydobyl přízeň fanoušků a hlavně tři mistrovské tituly.  Jeho kariéra byla předurčena ke vzniku dokumentu, jenž bude ódou na jeden velký sportovní talent, možná i jásotem nad výjimečnými lidskými možnostmi a odhodláním… ale jak tu najít strhující film?

Inu, režisér Asif Kapadia nalezl přinejmenším dvě cesty. Zaprvé Sennův příběh pojmul jako souboj idealistického mladíka proti zákulisním nástrahám. Závodění oddaný a svým způsobem naivní jezdec tu bojuje s mocnými pány z automobilové federace i s mocnějšími soupeři. Neomaleně se tu oživuje památný souboj dvou kohoutů, reprezentovaný přímočarým Sennou a vychytralým francouzským soupeřem Alainem Prostem (jenž se mohl opírat o silné diplomatické vazby). Jejich svár, účelně stylizovaný bezmála do boje mezi naivním dobrem a vychytralým zlem, dokáže strhnout, a to jistě i diváky, kteří formuli nesledují (natož aby tak jako já fandili v nějakých deseti letech impulzivnímu Sennovi). Je to archetypální story, postavená na akci, intrikách i emocích. A probleskují z ní momenty, za něž by se nemusel stydět ani elitní scenárista hrdinské fantasy (viz stíhačka ze 16. pozice nebo urputné dojíždění ztráty během posledních pěti kol).

V Sennově životě se kromě fanfár, radostí a slz podařilo najít pořádné osobní drama. Místy snad až automobilový politický thriller… a to při naprosto precizní dokumentární realizaci. Archivní a převážně televizní materiály zvládl režisér Kapadia spojit v nevídaně dynamický tvar, jemuž přesné užití zvuku a hudby dodává na energii či uhrančivosti. Podle toho, co je zrovna potřeba.  Troufám si tvrdit, že střihová skladba Senny je absolutní - sebrané záběry se mísí v perfektní celek, jenž jako by vznikal na míru a přesně podle střihačových záměrů s rytmem či tempem. Díky tomu se i pásmo oldschoolových televizních záběrů mohlo proměnit v jeden z nejdravějších filmů roku. (9/10)

Na českém DVDčku najdete kratší, stominutový sestřih filmu - což si myslím, že je jen dobře.

Zvuk: DD 2.0 – anglicky, česky
Titulky: české...
Datum vydání: 15.8.2011
Cena: 199,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (11)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace