Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Sbal prachy a vypadni | Lock, Stock & Two Smoking Barrels | 1998
csfd  imdb
US premiéra: 05.03.1999
CZ premiéra: 15.07.1999
režie: Guy Ritchie
hrají: Jason Flemyng, Dexter Fletcher, Nick Moran, Jason Statham, Vinnie Jones

Sbal prachy a vypadni: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
guy ritchiejason stathamlock, stock and two smoking barrelssbal prachy a vypadnivim
Guy Ritchie poprvé mezi londýnskými gangstery 

Sbal prachy a vypadni je film, kterým by chtěl debutovat každý. Stál málo peněz, vydělal jich celkem dost, režisérovi zajistil kultovní status (stačila ale jedna blbě naplánovaná svatba a bylo po něm) a pomohl oživit ostrovní filmovou scénu. Guy Ritchie měl prostě u svého prvního filmu totální kliku.

Londýnské podsvětí, do kterého nás režisér nechal před osmi lety nakouknout, je plné bizarních postaviček, které mluví slangem, jemuž mimo Anglii skoro nikdo nerozumí, a jejich každá druhá vyřčená věta by se dala vytesat do kamene. V málokterém filmu bychom mohli najít takové množství drsně-zábavných hlášek, které jsou OPRAVDU zábavné. Ritchieho kolega z branže Quentin Tarantino většinou nechává své hrdiny dlouze debatovat o ničem, aby z toho (v tom lepším případě) vyšla zábavná pointa. U Ritchieho debutu milovníci černého humoru a břitkých dialogů řvou nadšením. I když je film doslova narvaný postavami, není problém se v nich orientovat. Nikdo tu není navíc a každý se od ostatních něčím liší. Ať už je to vymahač dluhů Velkej Chris, který s sebou do práce vodí syna, nebo extrémně drsný vůdce černošského gangu, který udělá všechno proto, aby si mohl v televizi v klidu vychutnat fotbal.

Pro Sbal prachy a vypadni byl ale Ritchie – režisér stejně důležitý, jako Ritchie - scénárista. Se směšným rozpočtem dokázal totiž doslova zázraky. Film je nabušená jízda od začátku do konce. Ritchie si hraje s kamerou, zrychluje, zpomaluje, pohrává si s časem i s divákem. A všechno to vypadá tak strašně dobře, že i když možná bude mít někdo při prvním shlédnutí problémy s pochopením všech dějových linií, rád si pustí film znovu. Zkrátka hudba řve na plné pecky, kamera dělá psí kusy a divák si vrní blahem.

A to nezmiňuji debutujícího Jasona Stathama, kterému charisma nechybělo ani na konci devadesátých let, Vinnieho Jonese, jenž v podstatě celou svou kariéru variuje roli, kterou měl v tomto filmu a pro pozorné diváky i krátký výstup Dannyho Johna-Julese. Ritchie zkrátka ve svém prvním filmu nasadil laťku tak vysoko, že se mu podařilo doskočit k ní už jen s Podfuckem. Doufejme, že po pár režijních omylech se mu podaří vrátit na vrchol s gangsterkou RocknRolla. A když ne, pořád po něm zbudou minimálně dva velmi dobré filmy. Sbal prachy a vypadni tu ale byl první.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace