Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Saw 3D | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.10.2010
CZ premiéra: 04.11.2010
režie: Kevin Greutert
hrají: Tobin Bell, Betsy Russel, Cary Elwes, Gina Holden

Saw 3D: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Je sedmé Saw lepší než předchozích šest dílů?  

Sedm dílů je hodně. Sakra hodně. Je to tak moc hodně, že už člověku dojde humor a přestane si ze série Saw dělat legraci. Už to prostě nejde. Z tohoto hororového seriálu, který začal jako malý, levný, originální a zatraceně zábavný film, se časem stala přehlídka čím dál tím horších herců a čím dál tím nudnějších způsobů, jakými lze člověka zabít nebo zmrzačit. S nástupem 3D ale Saw dostává nový vítr do plachet. Teď jde o to, jak ho využije.

Režisér Kevin Greutert natočil už předcházející šestku, o níž se říká, že se v rámci série docela povedla. V tomhle případě bohužel nic světoborného nepředvádí. Fakt je ten, že poslední Saw je paradoxně docela zábavný film. Nebo spíš „ne nudný“. Nemohou za to ovšem ani herci, ani režisér, ani scénáristé. Saw 3D baví jen a pouze proto, že se v něm pořád něco děje. Za těch předchozích šest filmů nám tvůrci představili snad desítky postav, velká část z nich se objevuje i teď, a i když většinou jen někde projdou a řeknou jednu či dvě věty, jsou tady. A je jich hodně. V Saw 3D se tak pořád něco děje. Nikdo nemá moc prostoru hrát a tím pádem něco kazit a člověk musí v kině zpracovávat obrovský příval informací, pokud chce vědět, kdo je kdo a proč má zrovna tenhle člověk na hlavě nasazenou věc, která mu z čelisti udělá prejt. Pravda, nejsou to zrovna klady v tom pravém slova smyslu, ale výsledek je ten, že se člověk u Saw 3D nenudí.

O nějaké velké zábavě se ale také moc mluvit nedá. Máme tu totiž víceméně dvě hlavní dějové linie a ani jedna si pochvalu nezaslouží. V té první se chlapík jménem Bobby Dagen stane další obětí zvrácené hry, protože v televizi tvrdil, že už ji jednou hrál a přežil. A kecal. Takže tu máme klasické "běž z místnosti A do místnosti B a zabraň tomu, aby umřeli tvoji kolegové a tvoje žena." Všechno už tu několikrát bylo, takže jediné, čím mohli tvůrci v téhle části Saw 3D překvapit, jsou pasti. Ty jsou však bohužel celkem nenápadité a je vidět, že filmařům už došla invence. Navíc ani nejsou nijak zvlášť drsné, takže i v případě, že v kině hledáte znechucení, budete odcházet zklamáni.

Druhá dějová linka je však ještě problematičtější. Manželka původního Jigsawa se schovává před jeho nástupcem a snaží ho s pomocí policie dopadnout. Bohužel v tomto případě se Kevin Greutert neobtěžoval moc říct, proč se vlastně ti dva nemají rádi (jasně, past na krku je svinstvo, ale proč ji sakra záporák na ten krk dostal?) a jednoduše spoléhají na to, že znáte všech předchozích dílů. Oficiálně se tedy všichni plácají po ramenou, jak se jim povedlo natočit poslední film tak, že lidé, kteří předchozí díly neviděli, nebudou mít problémy s pochopením děje. Je to lež. Sám jsem skončil u trojky a polovinu času jsem netušil, která bije.

Pochvalu si ale zaslouží 3D. Jen málokdy diváka vytrhne ze sledování násilností a když už vám tvůrci pošlou do obličeje kus ledvin nebo mozku, je to opravdu efektní. S 3D to tu nikdo nepřehání a jeho použití tu dává smysl a zvyšuje divácký zážitek. Alespoň na lehký podprůměr. Jinak je to prostě všechno staré (dobré?) Saw. Tvůrci dobře vědí, že na jejich film zase přijdou hordy fanoušků a že se nemusí starat o rozpočet, který ani tentokrát nepřekročil dvacet milionů dolarů. Saw zkrátka funguje na jistou diváckou skupinu pořád jako magnet, tak proč něco měnit?

No... popravdě důvodů pro změnu by se našlo dost. Chtělo by to lepší herce, trochu obměnit celý koncept, zapracovat na napětí (lekačky vůbec nefungují) a nesázet všechno jen na brutalitu, která v sedmičce vlastně ani pořádně nefunguje. Ze Saw se stala instantní hororová série. Je jedno, kdo ty filmy točí. Je fuk, kdo v nich hraje a nikoho nezajímá, kdo ve filmu bojuje o život. Tentokrát je to jen 3D, ale to neznamená, že si tahle série zaslouží pochvalu. V nejlepším se mělo skončit. A to nejlepší bylo po prvním díle. Od té doby to jde jen dolů a Saw 3D je toho důkazem. Ne úplně mizerné hodnocení si film zasloužil prakticky jen kvůli tomu, že se v něm pořád něco děje. Bohužel to, co se v něm děje, moc zajímavé není. A mimochodem – pointu musí prokouknout po patnácti minutách i člověk, který prohrává v pexesu s orangutany.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (34)

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Bobby lhal, a tak si prožije peklo. Další přehlídka pastí, smrtí, nenápaditých herců a vůbec všeho, co jsme viděli už šestkrát před tím. Prostě další Saw se vším, co k němu patří a s 3D navrch. Nic jiného jsme ani nečekali.Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  HALUZNIAK

 • avatar1/10

  Crawler

 • avatar4/10

  b1aster

 • avatar2/10

  kyller

 • avatar4/10

  dado.cz

 • avatar1/10

  radekch

 • avatar5/10

  Jardus

 • avatar7/10

  McClane

 • avatar6/10

  batman

 • avatar1/10

  Barbosa

 • avatar5/10

  Jack Harer

 • avatar4/10

  ilanka

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace