Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Samotáři | 2000
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 13.04.2000
režie: David Ondříček
hrají: Jiří Macháček, Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Labina Mitevska, Ivan Trojan

Samotáři: V.I.M.


ikona
imf
david ondříčekpetr zelenkasamotářivim
Klasika Davida Ondříčka a Petra Zelenky 

Český film ve V.I.M.? A od mojí maličkosti? Ano, pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Nedokázal bych si představit, že bych sem cpal cokoliv tuzemského, vyrobeného po roce 1989 (ani ten rum už není co býval :). Kdybych se měl ohlédnout zpátky, viděl bych snad jen do výšky trčící Restart a pár Svěráků, ale jinak pusto a prázdno. I ty Pravidla lži ze mě velmi rychle vyšuměly a dneska je beru spíš jako nadějný pokus, rozeběh před ostrým startem čehokoliv. A pak jsem si vzpomněl na Samotáře. Ne, to není přesné. Oni si vzpomněli na mě. V programu Febiofestu, sedm let po premiéře, s laskavým úvodním slovem Labiny Mitevské. A bylo to fajn. Ano, Samotáři rozhodně nejsou bez chyb a rozpačitých hereckých výkonů (pořád je to ale 50:50, což je poměr o kterém se drtivé většině českých filmů může jenom zdát), ale zatraceně účinně likvidují to tlusté sklo mezi sentimentálním Hřebejkem a dnešním publikem, které by pokud možno chtělo i filmy o sobě, ne filmy o době která dávno minula. Jakmile Hřebejk vstoupil do současnosti (Horem pádem, Kráska v nesnázích), začal se pod ním bořit pověstný tenký led. Ondříček vyzbrojený Zelenkovým scénářem tyhle problémy nemá a to i přesto, že Samotáři dost často spoléhají na přestřelené gagy (Japonci, inslatatér, Macháčkovy výstupy).

Sázka na správné koně, i tak by se dali Samotáři definovat. Ať už to byl Jan P. Muchow na pozici soundtrackového vizionáře nebo Ivan Trojan a Jiří Macháček v hlavních rolích. Oba si za trest odnesli škatulky, které se s nimi táhnou dodnes, ale zároveň pomohli vybudovat kult a pomocí hlášek slepili dohromady film, který v závěru hrozil být pouhou nastavovanou kaší. Ondříček ale ze všeho elegantně vybruslil a naservíroval film, kterému se možná s věkem odírají hrany, nicméně pořád dokáže zaujmout většinu diváckých generací. Může vám být sladkých šestnáct, uvědomělých pětadvacet nebo cynických třiatřicet a vždycky si v něm něco najdete. A proto je tu. Žádné vybírání jednookého mezi slepými, žádné falešné hraní na patrioty. Když nadáváme, děláme to nahlas a s pochvalami je to stejné.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace