Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
S nasazením života | In the Line of Fire | 1993
csfd  imdb  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Wolfgang Petersen
hrají: Clint Eastwood, John Malkovich, Rene Russo, Dylan McDermott, Gary Cole

S nasazením života: V.I.M.


ikona
Shushika
clint eastwoodin the line of fires nasazením životawolfgang peterson
Clint Eastwood stále skvostný. 

S nasazením života (1993) je snímkem, ve kterém se ikonický Clint Eastwood pomalu loučí s rolí drsného muže (i když už první Clintova věta "Any more excuses?" ukazuje, kdo tu stále velí), který v akčních scénách na hranicích lidských možností ochraňuje právo a vůbec jako herec vyklízí pole mladším ročníkům. Od S nasazením života už se také neobjevil v žádné hlavní roli, ve které by se nerežíroval sám. Začala druhá, neméně zajímavá a inspirativní etapa jeho kariéry, v níž už nabývá role starce :), který ve svých filmech předává nastřádanou moudrost a upevňuje žánrová klišé (myšleno pozitivně), jež sám pomáhal vytvořit a jež zosobňoval. Kritikou i diváky ceněné snímky Tajemná řeka a Million Dollar Baby jsou toho příkladem. Jeden z protagonistů filmu tedy "odchází", u původem německého režiséra Wolfganga Petersena však můžeme mluvit o příchodu - jde totiž o jeho první výraznější úspěch v hollywoodské továrně, nepočítáme-li Mého nepřítele a Nekonečný příběh.

Petersen hrál vždycky na efekt, ale v tomto případě to vůbec nevadí, protože se mu to dokonale vyplatilo (rozuměj povedlo). Většinu stopáže zabírají svižné dialogy (oceňuji ty lehce zašpičatělé mezi Eastwoodem a Russo), občas prostřídané výběhem za klamnou stopou. Zajímavé je, že scénář nám identitu záporáka nijak neskrývá, skvělý John Malkovich však na své démoničnosti ani trochu neztrácí. Jsou chvíle, kdy mrknutím oka přejde ze stylizované pózy chlapíka, který jakoby nedokáže napočítat do pěti, do svině, která vám to nemilosrdně našije do žaludku. A zjevně to s jeho mravními korektivy nijak nezahýbe. Poučka, že thriller je přesně tak dobrý jako jeho finále a záporák, zde funguje na 100%. Petesen totiž netvoří napětí jen šerosvitem, střihem, přesně vybalancovanými poměry (statické záběry vs. dynamické, celky vs. makrodetaily), narážkami na klasiky žánru (hitchcockovská scéna na římse) a nábojem samotné situace, ale ne nepodstatnou vrstvu mu dodává jazzy klavírní doprovod a břeskná hudba Ennia Morriconeho.

S Nasazením života asi nikdy nezíská nálepku "nejlepší thriller mého života", ale tohle skvěle odvedené řemeslo za pozornost stojí. Vždycky totiž platí, že je lepší řemeslně zručně odvedený žánrový (komerční) snímek, než špatné umění. Až vám Clintovy ostře řezané rysy budou někdy chybět, zajděte si do nejbližší půjčovny, už tam na vás čeká. A bez dabingu, prosím!

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace