Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
S láskou Vincent | Loving Vincent | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 25.01.2018
režie: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
hrají: Saoirse Ronan, Aidan Turner, Helen McCrory, Douglas Booth, Eleanor Tomlinson

S láskou Vincent: Recenze


ikona
Rimsy
douglas boothjerome flynnloving vincents láskou vincentsaoirse ronan
Vincent van Gogh právem platí za jednu z nejzajímavějších postav dějin malířství. Vznikl o něm i stejně zajímavý film? 

Trochu s křížkem po funuse, je to tak. Originální životopisný počin měl premiéru už koncem ledna, stále ho však můžete občas v kinonabídce potkat. A byla by škoda této možnosti nevyužít, neboť se jedná o snadno přehlédnutelný, o to však zářivější klenot, který ve své kategorii jednoznačně vystupuje z řady. Poslední dny života Vincenta van Gogha si pozornost rozhodně zaslouží, stejně jako způsob jejich zpracování. Takže, pokud jste tenhle kousek ještě nestihli, proč byste si ho neměli nechat ujít? 

 

Příběh není standardní biografií sledující osudy slavného malíře, nýbrž na něj retrospektivně vzpomíná prostřednictvím snahy mladého floutka o pochopení okolností umělcovy smrti. Díky tomuto přístupu ustupuje patos do pozadí a melancholické přemítání nad nešťastným osudem nepochopeného mistra štětce je rozmělněno až detektivním pátráním o tom, co se v posledních dnech van Goghova života stalo. Mladík potkává řadu postav důležitých pro umělcův život i záhadnou smrt. Jako reálný základ posloužily jeho dopisy, které během života psal nejčastěji svému bratrovi. 

 

Loving Vincent se prezentuje jako první celovečerní film, který byl kompletně namalován. Zřejmě i za tento progresivní přístup si vysloužil nominace na nejlepší animovaný film při Zlatých glóbech i Oscarech. Přes šedesát tisíc olejomaleb vzniklo na základě hraných scén, což je poznat především díky využití známých herců jako předloh pro obrazy – vidíme tak třeba Saoirsu Ronan, Chrise O’Dowda, Jeroma Flynna či Douglase Bootha. Zhruba stovka malířů pak vycházela z van Goghova stylu, a tak spousta scén jasně odkazuje na jeho slavná díla. Už teď si asi dokážete představit, o jak náročný proces se jednalo, a tak není divu, že celková doba práce na filmu se blížila neskutečným deseti letům. 

 


Přehrajte si trailer
I díky tomuto složitému procesu je však znát, že každý záběr má v příběhu své místo, ať už z důvodu příběhu, či estetiky. Hodina a půl vizuálně opojného díla pak uteče v mžiku oka, korunu vyprávění pak dodává i velmi citlivý, leč nebanální konec. A aby toho nebylo málo, o hudební podkres se postaral Clint Mansell, jehož rukopis rychle poznáte. Nakonec z toho vychází svébytné zpracování van Goghova života, které funguje díky neprvoplánovému vyprávění v kombinaci s krásnou animací. A to určitě stojí za pozornost.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Příběhově i zpracováním špičkové dílo, které nadchne nadšence do malířství, životopisů i filmu jako takového. Originalita zpracování se totiž snoubí s povedeným příběhem, a tak si Vincentův epitaf osmičku bez problémů zaslouží.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  novoten

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar6/10

  pepo

 • avatar9/10

  Killda

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar7/10

  PamPero

 • avatar10/10

  Rat-catcher

 • avatar9/10

  ZeroCZE

 • avatar8/10

  slord

 • avatar7/10

  Dathomir.

 • avatar9/10

  Bedy_

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace