Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Romeo a Julie | Romeo + Juliet | 1996
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Baz Luhrmann
hrají: Leonardo DiCaprio; Claire Danes, John Leguizamo, Paul Sorvino, Harold Perrineau, Pete Postlethwaite

Romeo a Julie: V.I.M.


ikona
Spooner
Baz Luhrmannclaire danesleonardo dicaprioromeo a julie
Nejodvážnější (a nejodvázanější) převedení Williama Shakespeara všech dob? 

Jestli se můžeme ve filmovém průmyslu na něco spolehnout, tak jsou to nekonečné adaptace  či variace nesmrtelných děl klasika Williama Shakespeara. Filmové verze jeho komedií i tragédií by se pak daly rozdělit do dvou kategorií. Máme tu buď tradičnější a dobově věrná podání v čele se snímky Kennetha Branagha, nebo naopak modernější variace ze současnosti, jež známý motiv přepracují v jiný divácky vděčný žánr. Jenže pak je tu ještě Baz Luhrmann. Jeho Romeo a Julie sice na první pohled patří do oné druhé kolonky, svým způsobem je však shakespearovskému originálu bližší než řada klasických adaptací. I po 25 letech se navíc jedná o jedno z nejodvážnějších a nejinovativnějších pojetí, jež v rámci her britského klasika vznikla.

Režisér vzal totiž pojem moderní verze naprosto doslova. Zasadil tedy nesmrtelný příběh velmi nápaditým způsobem do současnosti, zároveň ale zanechal původní autorovy dialogy i takřka divadelní herectví. Rodiny Monteků a Kapuletů jsou tedy ve městě Verona Beach mocnými byznysmeny, místo mečů se zde tasí pistole se značkami Dagger a Sword, Romeo si dopřává extázi a znesváření členové famílií si vyřizují účty na benzince. A tím samozřejmě nášup věcí ze současnosti ani zdaleka nekončí.

Prvky, které by se jiným tvůrcům nejspíš rozpadly pod rukama a vznikl by z nich nekoukatelný patvar, ale Luhrmann dokázal naprosto originálním způsobem spojit do neopakovatelného celku, jenž potěšil jak uctívače klasiky, tak náctiletého diváka odkojeného MTV. Zpracovává do snímku všechny moderní atributy, a i když legendární divadelní hru v jistých částech značně upravuje, dokáže ji svým stylem, atmosférou a zpracováním mnoha scén složit výtečnou poctu a být jí zatraceně blízko. Poctu, po níž mohla spousta puberťáků ve škole před učitelkou machrovat, že mají klasické dílo „přečtené.“

Luhrmann jde pak ve své jedinečné vizi totálně na dřeň a svou agresivní režií s nekončícím proudem nápadů a variací klasiky nedává divákovi vydechnout. Jeho režie je možná v některých okamžicích trochu neotesaná a tlačí až příliš na pilu, i přesto diváka svou neokoukaností a urputností dokáže zcela uchvátit. Navíc zde ukazuje atributy, které k naprosté dokonalosti dotáhl až ve svém následném majstrštyku, muzikálové pecce Moulin Rouge! Máme tu jeho dnes již tradiční kamerové hrátky, výtečnou práci se střihem, v jistých pasážích téměř až přepjaté herectví a v neposlední řadě také čich na skvělý soundtrack. Už zde pak mají tyto jeho znaky své jasné a nezaměnitelné místo.

A nemůžu samozřejmě zapomenout ani na skvělé obsazení, které rozhodně nestojí jen na výkonech ústřední dvojice. Leonardo DiCaprio zde ještě před Titanicem ukazuje nejen náctiletým slečnám svůj obrovský talent a Claire Danes je správně neodolatelnou a křehkou Julií, do níž se pro změnu zamiloval každý náctiletý kluk. Bylo by však nefér zapomínat kvůli nim na vedlejší postavy. Démonický John Leguizamo tu má totiž jednu z nejlepších rolí své kariéry, Harold Perrineau jim také velmi silně sekunduje a všechno z dálky jistí svými zkušenostmi neselhávající Pete Postlethwaite. A takhle bych mohl s chválou pokračovat téměř po všech vedlejších partech.

Uznávám, že Luhrmannův zběsilý a nekompromisní styl nesedne každému a pro řadu lidí může být jeho pojetí až příliš přepálené. Jenže jakmile vás režisérovo zpracování chytne, už vás zkrátka nepustí. Romeo a Julie je filmem, který i přes svůj devadesátkový feeling v podstatě nestárne a i po čtvrt století srší neskutečnou energií a odvahou posunout nesmrtelné dílo zcela jiným směrem. A zároveň mu chce složit ten největší hold. Jasná kultovka a stále jedna z nejodvážnějších vizí, jakých se Shakespearovy hry dočkaly.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace