Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rok jedna | Year One | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.06.2009
CZ premiéra: nestanovena
režie: Harold Ramis
hrají: Jack Black, Michael Cera, Vinnie Jones, Olivia Wilde

Rok jedna: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Rok jedna je jeden z těch filmů, které znějí dobře na papíře, v praxi ale stojí za starou belu. Zároveň dokazuje, že jakmile producent Judd Apatow opustí teritorium komedií o lidských vztazích, je to zlé. Hodně zlé. Zjednodušeně řečeno nuda, jejíž režisér neumí prodat (na poměry komedií) hodně předraženou výpravu a jejíž herci nedokážou zachránit hloupý a bohužel nezábavný scénář.

Opravdu funkční humorné momenty tu prakticky nenajdete a to málo zjevně vzniklo především improvizací rozených komiků v hereckém obsazení. Což dokazuje jediné - režisér Harold Ramis (Na Hromnice o den více, Přeber si to) má to nejlepší za sebou. Jeho Rok jedna postrádá nápady a energičnost současných kvalitních komedií, a to i přes to, že přebírá moderní koncept "ukecanosti", kdy hlavní hrdinové tlachají o nesmyslech, co nemají s hlavním dějem prakticky nic společného. Samozřejmě má daleko ke dnu žánru, reprezentovanému dnešními parodiemi kdysi šikovného Davida Zuckera a jeho následníků zpoza Disaster a Epic Movies, ale co naplat. Pořád se jedná o ztrátu času, nad kterou se člověk nezasměje snad ani jednou jedinkrát.

Je to škoda, film měl potenciál, ačkoliv pro většinu z nás zabitý už prvními trailery. Postavy Jacka Blacka i Michaela Cery jsou recyklací jejich předchozích rolí, velmi častá camea postrádají jiskru a když už dojde na fekální humor (Jack Black tu ochutnává hovno... málem jsem vyvrátil sýrový popcorn), asi budete mít o Roku jedna jasno. Přitom stačilo tak málo - vzít šikovnější scénáristy, nabalit humor na významná období naší historie a nechat neandrtálské postavy hezky plout časem. Rok jedna by tak možná měl kýženou šťávu. Takhle jen sledujete dva jantary, jak pochodují z bodu A do bodu B a bez zájmu o děj (kdybych měl zrakapitulovat, o co šlo, dalo by mi to zatraceně zabrat) i dobré fóry dojdou až k náhodnému finále. 4/10

Blu-ray prezentace přináši velmi průměrnou Dolby True HD stopu (snad není potřeba připomínat, že pouštění dabingu se rovná sebevraždě), ve které sice znějí dialogy vcelku normálně, když už se ale hrdinové pustí do akce, není to nic převratného. Zvukovému mixu nebylo věnováno moc pozornosti a odráží se to neblaze na audiu vydávaného Blu-raye. Ten jinak přináší velmi kontrastní a ostrý obraz, na kterém většinou není k vidění moc vad - dáno je to hlavně světelně agresivním prostředím, ve kterém se točilo. Stačí pak přejít do interiérů a nočních scén a kamera ukáže svoje slabiny: špatná kresba v tmavých scénách, nudně šedý obraz, absence černé ... není to dobré. Na druhou stranu je tu minimální množství zrna (i ve zmiňovaných interiérech a nočních záběrech) a, jak už jsem poznamenal, jasně převažují denní scény a v těch vypadá Rok jedna krásně.

Bonusová výbava je snad ještě větší ztráta času než film samotný. Ohromné zklamání. Jediný náznak něčeho jako dokumentu o natáčení je čtvrthodinoý featurette Rok jedna: Cesta začíná, tedy tlachání o tom, jak je jeden herec lepší jak druhý. Jen sem tam se mezi oslavnými řečmi ozve něco o stavbě kulis nebo o kostýmech. Zbytek bonusových materiálů je pak na jedno brdo - gag reel, line-o-rama, vynechané scény, prodloužené scény, alternativní scény, alternativní konec (je výbušný, ale vlastně stejně nevýrazný, jako ten použitý), prostě desítky minut materiálů, které jsou nudnější než film samotný, tudíž se jejich sledování rovná naprostému utrpení. Akorát v gag-reelu je jeden vtipný okamžik, kdy v davové scéně sledujete komparzistu, jak mu při tleskání padá do očí turban. První náznak smíchu, na který jsem čekal dvě a půl hodiny strávené s tímto Blu-rayem. Audiokomentář s Jackem Blackem, Michaelem Cerou a Haroldem Ramisem jsem po čtvrt hodině vypnul, co totiž ze začátku vypadalo jako vtipná audiostopa, se velmi rychle změnilo v trapné ticho a občasný (nucený) smích vtipům ve filmu.

Vedle těchto bonusů (všechny v HD) jsou tu pak BD exclusives - CineChat (textujte si s kamarády během sledování filmu...), BD-Live (u Sony klasika, stáhnout se tu dají dodatečné materiály a trailery) a žhavá novinka MovieIQ, ke které se mi ale bohužel nepodařilo připojit. Jedná se o on-screen informace, které se týkají filmu, a podle Sony, které s MovieIQ přišlo, by se na obrazovce měly objevovat odpovědi na všechny otázky, co vás napadnou (ve stylu "Kde se točila tahle scéna?", "Co to tu hraje za hudbu" apod.). Poslední HD excl. je pak Střižna Roku jedna, což je taková mutace střihového programu, ve které můžete překomponovat scény ve filmu, změnit v nich hudbu a zvukové efekty. Blbnul jsem s ní asi čtvrt hodiny a ačkoliv střih videa svým způsobem studuju, zvládl jsem exportovat akorát třívteřinový hlod Cery bez jakékoliv hudby. Každopádně hotová videa se dají sdílet po internetu a pokud vás chytne tvůrčí amok, můžete z Roku jedna zkusit udělat lepší film. Nemělo by to být moc těžké.

Obraz: 1,85:1 :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: Dolby TrueHD 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky
Titulky: české
Datum vydání: 05 .10. 2009
Cena: 799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace