Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rituál | The Wicker Man | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.09.2006
CZ premiéra: nestanovena
režie: Neil LaBute
hrají: Nicolas Cage, Ellen Burstyn, Leelee Sobieski, Frances Conroy

Rituál: International Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Bijte mě devítiocasou kočkou z posledního cyklu vaší oblíbené pornosérie, ale tenhle film je mi z nějakého důvodu děsivě protivný. Snad je to podvědomý odpor ke Cageově roli, kterou bych svěřil někomu mnohem dramaticky vážnějšímu, snad je to hromada podivných indicií, za které se rádoby hluboký příběh schovává a dofukuje si tak pomyslný třetí rozměr, který velmi pravděpodobně nemá. Ale jsou to rozhodně i trailery, které ve mně vyvolávají neodvratnou emoci související se sevřením alespoň středně velkého bouracího kladiva. Ukázka číslo dvě je ztělesněním všeho nervózního drbání, které u vyslovení slova Wicker Man mám. Řemeslně odfláknutý průšvih roztahaný na sedmdesát vteřin je dlouhý jak váš týden před výplatou. Nudí totiž neuvěřitelným způsobem a relativizuje pojem o čase takovou měrou, až to zavání nějakou globální konspirací související s počasím. NEumí se zde dynamicky stříhat, vybělené snímky podpořené mohutnými blesky NEjsou „bubu“, hlášky NEzní cool, stejně jako maminčin procítěný voiceover. Proč se do každého záběru cpe nějaký filtr? Proč bezdůvodně přechází do černobíla? A proč žádný z nich netrvá alespoň zatracené dvě vteřiny, aby se lačný divák mohl trochu rozkoukat? Nabízí se celkem reálná teze, že ve filmu prostě nic není a ukázka se to snaží „roztřepaně“ zakrýt… Tak tak. Podruhé už ti, LaBute, nenaletíme. Pokud je tenhle sestřih tím nejsvůdnějším zbožím, které nám jsi schopen dodat, obávám se, že tvé místo mezi hororovými velikány zmizí stejně rychle jako se s angažováním Cage do role paranormálního detektiva zjevilo. Za takhle unylé repete více než dva zlatavé útvary nebeské nezasloužíš. „Something bad is about to happen… I can feel it.“ ;)

Rituál: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

A máme tu další hororový zádrhel. Režisér Neil LaBute, jenž se do žánru nejspíše nehodí nejen svou filmografií (čítající i vynikající úvahu nad vztahy a uměním Sexuální rekonstrukce), znovu posadil Nicolase Cage na motorku a navlékl jej do kožené bundy. Tentokrát však ne do role plápolajícího Ghost Ridera, nýbrž do úlohy hodného poldy, který sbírá ze silnic panenky, podává je roztomilým holčičkám, aby se přes jejich červené šatičky nechal zavléct do série znepokojivých událostí. LaBute se celou svou kariéru profiluje jako nezaměnitelná osobnost; Hollywood proto zřejmě zavětřil další možnost pročistit žánrová schémata specifickým uměleckým viděním. Ne pokaždé ale takováhle „aliance“ klapne. The Wicker Man se bohužel předvádí jako „jeden z řady“. Vizuálně nadmíru fádní kousek otravuje po celé dvě minuty okoukanými nástroji k vyvolání hrůzy / strachu / nebo alespoň obav. Inverze barev, ptactvo symbolizující síly přesahující lidské chápání, ornamenty s religiózní tematikou, epileptická montáž: To všechno jsme v posledních letech viděli častěji než Madonnu hopsající v upnutém trikotu na aerobic. The Wicker Man se nás sice snaží opít působivou zvukovou složkou, je to však jen příslovečný rohlík, jenž nemůže zamotat hlavu ani tomu nejpřísnějšímu abstinentovi. Tento způsob filmového napětí se mi zkrátka zdá poněkud nemastný i neslaný. Že by unikátní autor zapadl do béčkového mainstreamu?

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace