Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Říše slunce | Empire of the Sun | 1987
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Steven Spielberg
hrají: Christian Bale, John Malkovich, Miranda Richardson, Joe Pantoliano

Říše slunce: V.I.M.


ikona
imf
christian baleempire of the sunsteven spielbergvim
Steven Spielberg a mladý Christian Bale ve druhé světové válce 

I přes hřmící japonská Zera, které drží vysoko ve vzduchu i nádherná Williamsova hudba, je však hlavní hvězdou filmu třináctiletý Christian Bale. Probojoval se skrz několik konkurzů a 4000 protivníků, přičemž ve filmu dokazuje, že protekce nebyla potřeba. Dneska na něj můžete nahlížet skrz prsty, ale ve třinácti patřil mezi ty roztomilé talenty, kterým se slibuje zlatá budoucnost. Není divu, ve vypjatých okamžicích přehrával i tehdy ještě ne úplně ostřílenou společnost Johna Malkoviche, Joe Pantoliana nebo Bena Stillera. A hlavně vztahová chemie mezi jím a Malkovichem tenhle příběh o dospívání tahne do cíle skrz dechberoucí výjevy, mírně patosovité dialogy a válečné útrapy, které jsou často ohýbány tak, že pochybujete, jestli si Spielberg nepletl zákopy s městečkem, ve kterém se odehrává E.T.


Syrovost ve filmu hraje tak trochu druhé housle, když Spielberg hledá ve válečném konfliktu rub a líc, třeba ve scéně, ve které Bale salutuje a zpívá japonským letcům, kteří zjevně letí vstříc jisté záhubě. Právě podobné emotivní výjevy v očích mnohých snímek degradují do pozice slzopudné triviality. Trochu se tak zapomíná, že Spielberg navzdory "atraktivnímu", ale zároveň ošemetnému válečnému prostředí, stále hraje především na srdeční svaly, lákajíc na brilantně provedenou story o dospívání kluka za mimořádně neklidných okolností. Bale tu v mnoha scénách působí dojmem buldozeru, přesto nikdy herecky neustřelí. Výkřiky o zaslouženém Oscarovi jsou možná za hranicí odpovídající pochvaly, ale když se mluví o výrazných dětských výkonech, je Říše slunce trestuhodně opomíjena. Stejně jako v mnoha jiných případech. Tohle V.I.M.ko budiž svítilnou do míst, kde na vaší poličku už sluneční paprsky nedopadají, do míst, kde potlesk obecenstva před jedenadvaceti lety utichnul dříve, než by se slušelo.

A ještě jednou řeknu, že je to nefér, protože Říše slunce je právě svým mícháním žánrů ojedinělou šancí pro všechny, kdo chtějí válku bez utržených končetin, ale zároveň bez bolavých bránic. Pohybovat se na tom tenkém ledě mezi oběma tábory je zatraceně riskantní. Spielbergovi smekám nikoliv za to, že to zkusil. Smekám za to, že to ustál.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace