Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů | R.I.P.D. | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 28.06.2013
CZ premiéra: 18.07.2013
režie: Robert Schwentke
hrají: Ryan Reynolds, Jeff Bridges, Kevin Bacon, Mary-Louise Parker, Robert Knepper

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů: Recenze


ikona
imf
Útvar rozhodně neživých agentů vás pošle k pánu. Vy ho pošlete k šípku, dokud je ještě čas. 

Ach, bože. Být to ještě o chlup delší, nudnější a pasivně agresivnější, přísahal bych, že to točil někdo s českou občankou a za český rozpočet. R.I.P.D. nebo chcete-li URNA potvrdil ty nejčernější předpovědi, a i když se vám trailery snaží nakukat, že jde víceméně o duchařskou variaci na Muže v černém, kvality snímku nedosahují dokonce ani rozpačité dvojky mimozemských uklízečů, natož mírně nadprůměrné trojky nebo neokoukané jedničky. Chtěl bych teď ukázat na někoho prstem, ale lepší bude, když celou tuhle produkci zabalíme do plastické trhaviny a odkopneme směrem k nejbližší černé díře. Dřív než stihne napáchat opravdové škody.

Ryan Reynolds je polda-dobrák, kterého na poslední akci střelí do obličeje (a nikoliv do zad, Kevin Bacon má totiž úroveň) jeho teď už bývalý parťák. Místo do pekla nebo do nebe to ale vezme odbočkou přes URNU - nebeské policajty, co na Zemi loví duše, které se tzv. vyhýbají nástupu trestu. Když si Reynolds odkroutí u sboru sto let, odmažou se mu menší vroubky a pofrčí rovnou do ráje. Těch sto let ale musí vydržet s novým parťákem, nevrlým kovbojem z devatenáctého století, co mluví divnou angličtinou, má pletky s nadřízenou a neumí řídit nic, co má víc než jednoho koně. Navíc Reynolds nemůže nikomu zpátky na Zemi vysvětlit, že je z URNY a proto ho mají vyndat z urny a... ne, tenhle vtip ve filmu opravdu není, ale zato je tam spousta mizerných digitálních triků, kožených hereckých ksichtů a nulového zájmu o to zpříjemnit divákovi tuhle neomalenou a skrz naskrz průměrnou vykrádačku.

Robert Schwentke není žádný génius. Naopak, všechny jeho filmy mají nanicovatou kameru, nanicovatý střih a nanicovaté triky. Tenhle chlápek by zvoral i Matrix a je úplně jedno, kolik peněz byste v natáčení utopili. URNA už od začátku vypadá jako pilot k seriálu na jedné z méně významných kabelovek. Nemastné neslané lokace, statické akční scény a dialogy, u kterých byl zjevně autor placen od slova a nikoliv od pointy. Nevzpomínám si, kdy naposledy mi film takhle proaktivně vadil. Ať už jde o znuděnou Mary-Louise Parker, která se s očima navrch hlavy snaží monotónně vysvětlit, jak vlastně celá mytologie funguje, nebo vyplašeného Ryana Reynoldse, který nedokáže přesvědčivě zahrát přechod od výrazu "pomoc, v koupelně je pavouk" k "teď vám udělám do zadku druhou díru rozžhaveným pohrabáčem", o zoufalé snaze Jeffa Bridgese zkombinovat Roostera Cogburna s Dudem ani nemluvě. Snad jen Kevin Bacon si svého záporáka až nesportovně užívá, ale na plátně je všehovšudy patnáct minut, takže na něj moc nespoléhejte.

Jeden z nejlepších nápadů celého filmu, totiž to že běžní smrtelníci nevidí Reynoldse a Bridgese, ale jejich pozemská alterega - čínského staříka Jamese Honga v tralaláčku a veeeelmi sexy blondýnku Marisu Miller, je prakticky nevytěžen, a přitom mohlo jít o trumfové eso ve střižně, kde producenti museli zjistit, že mají na krku průšvih kolosálních rozměrů. Stačilo to přestříhat tak, aby Reynolds a Bridges z filmu úplně zmizeli a jejich scény komplet přetočit s blonďatou sexbombou a Asiatem s jedním z nejgumovějších obličejů od dob mladého Carreyho. Proč to sakra nikoho nenapadlo? Pak bych tomu snad napařil i sedmičku. Bohužel žijeme ve světě, kde rozhodují testovací projekce a v případě URNY na ně někdo nahnal průměrného diváka Kotle s Michaelou Jílkovou. Jak jinak si vysvětlit slovní humor pro starší a pokročilé (mluvíme o domovech důchodců) a gagy na úrovni éry, ve které se televizní signál teprve rozkoukával po světě? Humor je v URNĚ natolik archaický, že připomíná novácké televizní estrády typu Zlatá mříž. A co hůř, digitální triky, které se ho snaží prodat, nevypadají o moc mladší.


Přehrajte si trailer
Proč stála tahle pecka bez velkých hvězd 130 milionů dolarů? Nevím, protože triky hodně připomínají prvního Bladea z roku 1998, a velmi konzervativní kamera jim podtrhává už tak vratké nohy. Během produkce tohohle filmu se evidentně stihlo nasekat extrémní množství průšvihů a výsledek působí dojmem, že ručník do ringu hodilo nejen studio, ale vlastně i komplet celý štáb. Kdyby měli herci hodinky, určitě na ně budou co chvíli koukat, aby zjistili, kdy už to utrpení skončí. Já to rozhodně praktikoval, ale Schwentke má zřejmě nějaký obraceč času, a tak se rafičky pohybovaly extrémně pomalu a já musel čelit další a další vlně ostudy, která zaplavovala moje nitro. Proč to někdo nezastavil v zárodku? Řeknu vám proč, protože jde o prachy. O vaše prachy. Takže obě ruce na šrajtofli, nohy na ramena a rychle pryč odsud!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (40)

Verdikt

avatar4/10

imf


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar5/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar3/10

  Baz

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar5/10

  dado.cz

 • avatar6/10

  marodavidoff

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar1/10

  The Joker

 • avatar4/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace