Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Resident Evil: Odveta | Resident Evil: Retribution | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 14.09.2012
CZ premiéra: 13.09.2012
režie: Paul W.S. Anderson
hrají: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Kevin Durand, Sienna Guillory

Resident Evil: Odveta: Blu-ray


ikona
KarelR
Alice je zpátky a už popáté naporcuje spoustu nemrtvých... 

Well, well, well... Filmová série Resident Evil má za sebou dekádu života, během níž se rozrostla do pětice převážně bičovaných filmů. Neříkám, že jsem je viděl všechny (začal jsem až trojkou), a také netvrdím, že kritici obec nedávají Andersonovi pravidelnou sodu oprávněně. Jako každá dlouhotrvající béčková šlichta ale i tahle dospěla do stádia, kdy rozděluje diváckou obec na dvě skupiny. Ta první pátý díl nenávidí víc než zelnou polévku, a kdyby mohla duchovnímu otci série hodit pořádný šutrák do okna, určitě by to udělala. Ta druhá ale stále dokáže ocenit guilty potenciál čím dál tím nesmyslnějších pokračování, které už dávno sklouzly k tak osobitě idiotskému vyplachování, že je to spíš trademark než šokující tvůrčí selhání. A jak už jste asi pochopili... tentokrát se budeme věnovat grupě číslo dvě.

 

Mnoho měsíců po Hladově likvidátorské recenzi jsem si totiž nebojácně pustil Odvetu na blůčku, a na hodinu a půl se dobrovolně vydal do světa, ve kterém je slovo "inteligentní" tou nejkrutější urážkou. Skoro se to nebojím nazvat alternativní filmovou realitou, v níž Paul W. S. Anderson vehementně ukazuje prostředníček všemu, co diktují dobrý vkus nebo základní filmařská pravidla. Že by film měl mít srozumitelný příběh? Zapomeňte. Dobré herce? Ani omylem. A co takhle nějaký smysl existovat mimo toho, aby v něm mohla banda lidí střílet po nemrtvých a klonech tak dlouho, dokud nenaskočí závěrečné titulky? Nenechte se vysmát! Na něco takového v pátém Resident Evilu není místo!

Jeho základní ingrediencí je totiž tupě zírající bývalá krasavice Milla Jovovich, která se po úsporné vraždě megacliffhangeru čtyřky probouzí v supertajném středisku Umbrelly. To je z důvodu "proč sakra ne!" pod tunami arktického ledu a sestává z falešných kusů Moskvy, Tokia a New Yorku, jimiž se Alice a parta lidí, která ji přišla zachránit, musí prostřílet na svobodu. V téhle vřavě se pak objevuje dlouhá řada postav, které má člověk asi znát z minulých filmů nebo z her (vůbec jsem nestíhal), kupa no-name monster rozličné velikosti, a také jakási rozkazovačná malá holčička nazývaná Červená královna, která z monitorů stále hlásí, že musí Alice rychle umřít nebo cosi ohrozí. Kolem a kolem tedy úchvatná scenáristická práce, za kterou by Lewis Carrol určitě poplácal Andersona po rameni. A pak by ho umlátil nejbližší židlí.

 

Mě osobně by ale podobná msta docela mrzela. Pátý Resident Evil je totiž nejen lepší než tragicky prázdná a utahaná čtyřka - on je to vlastně svižný "hororový" výplach, který všechnu svou idiocii a zbytečnost přetavuje v dlouhou sérii přímočarých a efektních akčních scén. Jistě, všechno je tu zpomalené, nadrátované a způlky digitální. Andersonova režisérská zručnost ale stále přebíjí jeho scenáristickou šílenost, takže se na veškeré kosení ruských zombie vojáků, utíkání před minigodzillami a troušení absolutně stupidních replik docela dobře dívá. Ne, nechci tím říct, že si oblíbíte "postavy" a užasnete nad nápaditým provedením akce. Každých pět minut ale budete nevěřícně zírat, co ještě se Andersonovi podařilo dostat na plátno, aby posledním záběrem opět slíbil, že příště už vážně přijde nejepičtější bitva v dějinách kinematografie. Že ten pocit znáte? Tak to jsme museli vidět jeho předchozí filmy! (5/10)

Ustanovili jsme tedy, že je Resident Evil: Odveta guilty pleasure v tom nejkrystaličtějším slova smyslu? OK, tak se můžeme posunout k samotné Blu-ray edici, která u nás mimo klasického plasťáku vychází i v nablýskaném steelbooku. Ten obsahuje mimo disku s filmem (ve 3D i 2D) také bonusový kotouč, o tom ale až za chvíli. Na první blůčko se totiž ještě vešla pětice vystřižených/rozšířených scén (ven šly všechny právem), stejně jako (takřka nekonečné a nezajímavé) nepovedené záběry a audiokomentáře.

 

Ty jsou tu dokonce dva (Anderson + herci a Anderson + producent), přičemž mají jasně rozdělené úlohy. V prvním se spíš vtipkuje a vytahují se historky z placu, zatímco druhý uspokojí techničtěji založené fandy, které zajímá, co všechno Anderson vlastně postavil a kde úřadovalo CGI. Nutno říct, že občas překvapí třeba blbnutí s opravdovými auty. Vzhledem k tomu, že jsou tyhle momenty obšancovány stohy triků, je ale celkem problém praktičtější efekty docenit.

Pořád je to nicméně lepší než přechody ve finančně podvyživených Třech mušketýrech, a Andersonovi také hraje do karet fakt, že technická kvalita Blu-raye snadno přebíjí nabízený materiál. Pátý Resident Evil je totiž nanejvýš vypulírovaným HD zážitkem, ve kterém prakticky nenarazíte na kazy, jež by se nevázaly k samotnému filmu. Barevně sedí všechno od černé po obličejovou růžovku, tma úřaduje bez nepříjemného obrazového šumu a ostrost neupadá ani při zápolení mezi padajícími sněhovými vločkami. Zvukově se pak také dočkáte prvotřídní mixážní práce, brečet nad tím, že podobnou péči nedostávají daleko lepší filmy, je tudíž naprosto oprávněné.

 

Blůčko ale nezískává body k dobru jen zpracováním. Fanoušky zřejmě potěší i Interaktivní databáze Projektu Alice z bonusového disku, ve které vyfasovala každá výraznější postava série vlastní profil. Ta trocha textu sice nevytrhne. U každé ozbrojené persóny si ale můžete pustit krátký klip (nebo klipy) s jejím nejvýraznějším akčním momentem, což je další fajn věc, s níž bych se raději setkal u poněkud jiných filmových sérií. Anderson má ale holt navrch i tady.

Ve finále pak nadměrnou péči vykazuje i sedm featurettů o celkové stopáži zhruba 50 minut, ve kterých vás maestro W. S. a jeho kámoši protáhnou zásadními body natáčení. Je to víceméně standardní ohlédnutí na vznik těch nejatraktivnějších momentů filmu (explozivní nahánečka s Rusáky, bitka v bílé chodbě, přestřelka v "Moskvě"...). Konstantně mě ale fascinovalo, že Anderson a spol. alternativní realitu vytvářejí nejen na plátně, ale zřejmě v ní i žijí. Z fleku byste totiž mohli vyměnit jmenovky a prohodit pár klipů, načež by vás zdejší bonusy přesvědčily o tom, že zúčastnění právě dotočili vysoce očekávaný megablockbuster Temný rytíř povstal, od kterého armáda věrných fanoušků nečeká nic menšího než film roku. Trocha nadhledu a sebeuvědomění by možná nezaškodila. Vzhledem k penězům, jaké Resident Evil pořád ještě vydělává, si ale Anderson podobné deziluze asi může dovolit. Prostě velké dítě s kamerou, kterému buď opatrně fandíte, anebo ne.

 

Inu, máme za sebou další kapitolu zombie série, která by měla v pohodě překonat ty nejdelší hororové šňůry. Andersonův nezaměnitelný styl totiž garantuje ještě pár desítek pokračování, na jejichž konci se vždycky dostaneme na začátek konce... abychom se příště vrátili na start a dali si to celé ještě jednou. Otázkou proto není, jak to všechno skončí. Otázkou je... dožijí se toho konce naši umělecky vyšlechtění pravnuci, kteří by mohli sednout do DeLoreanu a pokusit se zastavit natáčení prvního dílu?

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 16.1. 2012
Cena: 447,- (599,- za steelbook)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace