Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Red | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.10.2010
CZ premiéra: 28.10.2010
režie: Robert Schwentke
hrají: Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren, John Malkovich, Brian Cox

Red: Recenze


ikona
imf
[[Bruce Willis]] a spousta oscarových kumpánů v pěkně ostré taškařici... 

Je kapku bizarní vidět Bruce Willise v roli akčního důchodce. Ne že by na to neměl věk (vlasy mu ostatně slezly už dávno), ale definitivně se tak dostáváme do éry, ve které budeme pozorovat i nezadržitelné stárnutí těch, kteří na žánrový trůn nastoupili po Arniem a Slyovi. Ovšem zatímco Expendables byli hříčkou o tom, že "jsme staří, ale nepřipouštíme si to", comicsový RED počítá svým hrdinům všechny křížky i s úrokem. A zároveň praví, že zkušenost horlivostí nenahradíš. Možná proto tu všechny postavy pod padesát let věku hrají tak mizerně.

Stejně jako třeba Losers je RED z těch comicsových adaptací, které svůj původ úspěšně maskují. Předlohu zná v českých luzí a hájích jen hrstka vyvolených (a podle všeho má s filmem společného velmi málo) a především tu nejsou radioaktivní pavouci, zazračná séra ani mimozemšťani, takže to celé vypadá jako stylizovaná akční komedie s celkem slavnými herci, co obvykle vídáte v oscarových dramatech - plus s Brucem a jeho mladší náhražkou Karlem Urbanem.

Zápletka je tak nudná a předvídatelná, že snad ani nemá smysl plýtvat prostorem na vašem monitoru, ale RED přesto zvládá bavit takřka všechny generace. Jen ta nejmladší by si možná po letošních nakládačkách á la A-Team posteskne, že humor je moc laskavý, dialogy málo kulometné a všichni na sebe pomrkávají jako by se znali už od střední - což je, jak se ukáže v průběhu filmu, vlastně fakt. Právě familiérní tón celého filmu posouvá RED do vod stravitelné nedělní zábavy, v níž krev teče jen příležitostně a všechno to zabíjení vypadá jako jemné pošťuchování. 

Ostatně, ať se Helen Mirren, Brian Cox nebo Morgan Freeman snaží jakkoliv, jejich charaktery jsou jen nositeli dobrých gagů a mizerných klišé, prázdnými schránkami, které přijdou, odehrají a odejdou. Ať už je to mimo scénu nebo na onen svět, nikomu nechybí, protože šou jede dál. Ono by to vlastně celé mělo být o Willisovi. Kolem jeho postavy se všechno točí a je to právě on, kdo rozdává rozkazy, pravé háky a pokřivená obočí. Přičemž má buď hodně drahý lifting nebo na postprodukci jeho obličeje padla značná část už tak chudokrevného rozpočtu. Bruce vypadá vyžehleněji než v Náhradnících a to je co říct.

Problém ale není ani tak v jeho grimasách jako spíš na režisérské sesli. Robert Schwentke má cit pro komediální timing, ale způsob jakým režíruje akční scény evokuje spíš průměrný seriál. Do židle vás nezarazí ani Helen Mirren s těžkým kulometem, ani John Malkovich v souboji pistole versus pancéřová pěst. Souboj na férovku mezi Willisem a Urbanem by ale nějakou odezvu vyvolat měl. To by ovšem Bruce Willis musel být jištěný lepším řemeslníkem. Jenže co bychom z toho měli. Slušný akčňák s nadějnou premisou, utopený v univerzální hnědé omáčce z konspiračních teorií, zlobivých politiků, chlápků v černém saku se sluchátkem v uchu? V devadesátkách byste jich napočítali tucty a dvě třetiny z nich už si dneska nikdo nepamatuje.

RED dopadne stejně, s tím rozdílem že ho můžete klidně pustit rodičům a vydávat ho za dvacet let starý film. V žánru počítačových her se podobnému typu produktu říká "casual", my bychom asi sáhli po slůvku oddechovka. Pokud tedy připustíme, že Summit neměl s filmem žádné přehnané ambice - tomu se samozřejmě s Brucem Willisem v hlavní roli věří těžko - a spíš se ho potřeboval v unavené podzimní sezóně elegantně zbavit. Podle tržeb i ohlasů se celkem zadařilo, ale znovu opakuji, že se jedná spíš o zábavu pro starší a pokročilé. A tím nemyslím protřelé fandy akčních filmů, ale spíš publikum, které je věkově blíž hlavním hrdinům. Kdyby to neznělo jako hnusná urážka, řekl bych, že RED jest akčním ekvivalentem Sexu ve městě.

Ale skončeme raději optimisticky... Willis je pořád ve formě, ovšem potřebuje nad sebou pevnou ruku. Radím unést Kate Beckinsale a donutit Wisemana, aby honem popostrčil Smrtonosnou past 5. Hodiny tikají a já bych rád, aby se Bruce se žánrem loučil s pistolí, nikoliv s berlí v ruce.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (25)

Verdikt

avatar5/10

imf

Trochu uondaný pokus o špionážní bžundu po dvaceti letech. Herecká esa jsou ovšem v lepší formě než tým za kamerou, takže generická zápletka a televizní režie podráží nohy původnímu záměru. Promarněná šance, kterou bylo cítit už od prvních ukázek. Někdy je ovšem smutné být sám sobě úspěšným prorokem.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar7/10

  duro

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  HALUZNIAK

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar7/10

  luksa

 • avatar8/10

  Invisigoth

 • avatar7/10

  archenemy

 • avatar4/10

  st39.6

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  izinka

 • avatar7/10

  deiwi

 • avatar8/10

  RoBo

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace