Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Raymond & Ray | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.10.2022
CZ premiéra: 21.10.2022
režie: Rodrigo García
hrají: Ewan McGregor, Ethan Hawke, Sophie Okonedo, Vondie Curtis-Hall, Maribel Verdú

Raymond & Ray: Recenze


ikona
Spooner
Ethan HawkeEwan McGregorRaymond a Ray
Jsou McGregor a Hawke bratři, jak se patří? 

Zatímco Netflix jede už dlouhá hlavně na kvantitu a na kvalitu jejich sériová výroba zase tolik nehledí, u konkurenčního Appleu je situace zcela opačná. Jablíčková streamovací služba si totiž točí v podstatě pro radost a projekty si pečlivě vybírá. A občas se mezi nimi vyloupne i zcela nenápadný kousek, který mezi diváky rezonuje a nakonec posbírá i prestižní ceny (zdravíme loňské V rytmu srdce). Do stejně kategorie se mohla v dobrém případě zařadit i novinka Raymond & Ray. Ta sice pracuje s tradičním tématem odcizených příbuzných a rodinných traumat, tvůrcům se však povedlo získat na palubu herecké sympaťáky Ewana McGregora a Ethana Hawkea a potenciál pro silnou podívanou tu rozhodně byl. Výsledek se ale mezi divácké hity a aspiranta na nejrůznější nominace nejspíš nezařadí.

Sledujeme tak příběh dvou odcizených nevlastních bratrů Raymonda a Raye, kteří jsou samozřejmě zcela rozdílní a na první pohled je spojuje pouze jedna věc – špatný vztah k jejich otci, jenž jim dělal ze života peklo. Ten nyní ovšem zemřel a bratři se po letech schází, aby proklínaného tátu pohřbili. Ten si však pro ně připravil nečekaný úkol. V poslední vůli totiž vyjádřil přání, aby mu jeho synové vlastnoručně vykopali hrob. A během této činnosti samozřejmě vypluje na povrch spousta nečekaných tajemství, rodinných křivd a oba hrdinové poznávají, že možná svého tátu neznali tolik, jak tušili.

Raymond & Ray je tedy v jádru klasickou konverzačkou, v níž si hrstka postav povídá o smrti, rodinných vztazích, víře či traumatech, které je ovlivnily na celý život. A v tomhle směru funguje snímek poměrně obstojně a vlastně splňuje svůj účel. Bráchové jsou správně rozdílní, konflikt mezi nimi pomalu bublá, scénář navíc postupně rozkrývá jednotlivé kostlivce ve skříni a pomalu přidává do hry i vedlejší figurky, které proklínaného otce znaly ze zcela jiných úhlů. Atmosféra je pak správně melancholická a tvůrci si v některých momentech pomáhají příjemně jemným či i cynickým humorem. Samotná pasáž okolo kopání hrobu je díky tomu fajn kombinací vážných dialogů a odlehčených chvilek. Jenže i přesto tyto klady vás film v podstatě ani na chvíli nestrhne.

Autoři sice správně naplňují škatulku malých „nezávislých“ konverzaček o pár hercích, zároveň v ní ale nepředvádí nic extra výrazného a divák si jen postupně odškrtává jednotlivé propriety a události, co se musí stát. A ony se samozřejmě stanou. Dialogy nejsou dostatečně silné, trápení postav vás emocionálně moc nezasáhne a po režijní stránce se vlastně jedná o řemeslnou rutinu, která ubíhá až příliš pomalu, a i přes řadu vypjatých scén nedokáže diváka dostatečně zaháčkovat. A když už začnou vztahy zdánlivě hezky gradovat, vyšumí snímek v poslední třetině prakticky do ztracena a nezanechá ve vás žádnou emocionální stopu. Naštěstí je tu ale sehraná herecká dvojice, jež si samozřejmě bez problémů odehraje svůj standard a dokáže diváckou pozornost udržet i v těch slabších režijních chvílích. Zejména Ethan Hawke tu má další silnou a vděčnou roli a dokazuje, že je letos v parádní formě.


Přehrajte si trailer
Raymond & Ray tedy rozhodně není žádnou velkou prohrou a ve svých konverzačních vodách splní svůj účel. Zároveň je ale cítit, že s jistějším a zručnějším režijním vedením to celé mohlo dopadnou ještě o něco lépe a i díky výraznému obsazení tu byl rozhodně potenciál zanechat větší žánrovou stopu. To se však bohužel nestalo, a i když ve vás novinka od Appleu nezanechá pachuť či negativní pocity, zároveň vám i přes svá silná témata vyvane z hlavy až nečekaně rychle.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Raymond a Ray jsou odcizení nevlastní bratři, kteří se scházejí proto, aby pohřbili nenáviděného otce. Slibné konverzační drama se skvělým Hawkem a McGregorem, které ovšem doplácí na nevýraznou režii a fakt, že ve svém žánru nepředvádí nic extra výjimečného a zapamatovatelného. Jako melancholický kousek do propršeného odpoledne ale film rozhodně neurazí.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar7/10

  Perun

 • avatar10/10

  Hospoda

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace