Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
První velká vlaková loupež | The First Great Train Robbery | 1979
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Michael Crichton
hrají: Sean Connery, Donald Sutherland, Lesley-Anne Down

První velká vlaková loupež: V.I.M.


ikona
imf
donald sutherlandMichael CrichtonPrvní velká vlaková loupežSean Connery
Když chtěl James Bond ukrást zlato. 

Michael Crichton je dnes považován za slušného spisovatele a nesnesitelného producenta, který se při adaptacích svých knížek nezřídka motá režisérům pod nohy. Jediný Spielberg ho odkázal do patřičných mezí, ostatní takové štěstí neměli (John McTiernan by mohl vyprávět). Faktem ovšem zůstává, že Crichton-režisér v sedmdesátých letech natočil např. Westworld nebo V kómatu, obojí velmi ceněné filmy, které se podobně jako adaptace jeho prvního bestselleru Kmen Andromeda, přímo vyžívaly v pitvání atmosféry, popisných kolážích a vůbec ze všeho nejvíc připomínají manuál k žehličce. V případě Velké vlakové loupeže je ale příprava půl úspěchu a tak je puntíčkářství Conneryho postavy velmi zábavné a jednotlivé detaily celého plánu pak Crichton zvládne dvakrát protočit, když se něco pokazí a hrdinové musí improvizovat.


Je třeba férově přiznat, že zasazení příběhu do viktoriánské Anglie snímku trochu ubližuje, ale Sean Connery a Donald Sutherland se navzájem ždímou a popichují i pod tunou načechraných volánků a vlasovým porostem (žiletky tenkrát nebyly "in"). Zápletka je právě tak jednoduchá, abychom mohli snímek pasovat na učebnicové zlodějské drama - sestavení týmu, dopilování plánu, samotná akce a žehlení průšvihů. Tohle skvěle funguje dodnes (viz oldschoolový Bank Job s Jasonem Stathamem, který se k nám snad dostane na DVD), ale Crichton do hry zapojil i vlak uhánějící po kolejích šílenou rychlostí (no dobře, Pendolino to není, ale na šipky do trávy podél trati to také není). V tom bylo kouzlo Pierceova plánu, který v reálu vyšel stejně hladce jako ve filmu. Policii prvních pár měsíců vyšetřování vůbec nenapadlo, že by ke krádeži mohlo dojít za jízdy a proto sledovala spoustu falešných stop. Pierce nakonec udal jeden z jeho kumpánů - chamtivost je zjevně neléčitelná.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace