Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Propast | The Abyss | 1989
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: James Cameron
hrají: Ed Harris, Mary Elizabeth Mastrantonio, Michael Biehn, Leo Burmester, Todd Graff

Propast: V.I.M.


ikona
KarelR
ed harrisjames cameronmichael biehnpropast
Přesně tak, Propast za 18 let existence rubriky V.I.M. nikdo oficiálně neblahořečil. Je nejvyšší čas to napravit! 

Bývalý kamioňák James Cameron v roce 1984 debutoval Terminátorem (o existenci Pirani 2 pomlčíme) a vzápětí natočil také sci-fi klasiku jménem Vetřelci. Nový král žánru si mohl jako svůj další film vybrat prakticky cokoliv – a určitě měl na stole kupu „bezpečných“ projektů. Cameron se však rozhodl pro podvodní sci-fi Propast, jejíž natáčení se brzy proměnilo v bezprecedentní noční můru.

Pro její detailní popis zamiřte do víc než půlhodinového MZ Live Speciálu (najdete ho embednutý dole), ve zkratce vám ale můžu prozradit, že se točilo v největší vodní nádrži na světě v nedostavěné jaderné elektrárně. Cameron tam s šestadvacetičlenným štábem trávil pod vodou minimálně pět hodin denně, zatímco herci (potápějící se maximálně hodinu v kuse) frustrovaně bojovali s nekonečným čekáním na další záběr.

Tohle 140 dní trvající peklo semlelo nejen Eda Harrise, Mary Elizabeth Mastrantonio a Michaela Biehna, kteří se předháněli ve výbuších vzteku, ale i Camerona, jenž přiznal, že složitost natáčení hodně podcenil a že už nikdy nechce zažít nic podobného. Při samotné produkci, která se ze 40 % odehrávala pod vodou, nicméně Železný Jim vládl svou pověstnou železnou rukou a jako obvykle dal dohromady něco naprosto výjimečného.

Co přesně? Propast je sci-fi thriller o ropných těžařích, kteří jsou zataženi do záchrany potopené nukleární ponorky. Na jejich podvodní plošinu se vecpe nejen tým Navy SEALs vedený poručíkem Coffeym (Biehn), ale také doktorka Brigmanová (Mastrantonio), manželka šéfa plošiny Buda (Harris). Tihle tři si samozřejmě vůbec nerozumí a velké drama se roztáčí hlavně kolem napjatého vztahu mezi odloučenými manžely, jenž Cameron vystavěl podle vlastního rozpadajícího se manželství s producentkou filmu Gale Anne Hurd.

Cameron a Hurd se mimochodem dva měsíce po natáčení rozvedli, Jim však neměl moc času se tím trápit. Dohlížel totiž na půlroční trikovou postprodukci, během níž museli v ILM vyrobit 75 vteřin revolučních efektů. Pokud jste Propast náhodou neviděli, asi není potřeba vám kazit překvapení. Řekněme, že v hlubinách oceánu nečíhá jen nedostatek kyslíku, ale i něco, co může záchranu ponorky postavit na vedlejší kolej.

Dodnes je těžko pochopitelné, že Propast ve své době tak zapadla. Jasně, význam Vetřelců je úplně jinde a následující Terminátor 2 také zasáhl do dějin kinematografie výrazněji. Z hlediska náročnosti realizace však Cameronova podvodní odysea nemá moc konkurence (kam se hrabe stokrát klidnější potápění z Avatara 2), a co je důležitější, všechna tvrdá práce se přetavila ve špičkovou podívanou, u níž se člověk reálně bojí o postavy mnohem častěji než u Titanicu nebo výletů na Pandoru.

Maximální řemeslná brilance, bezchybné herecké výkony, nespočet opravdu dechberoucích scén… Propast je stočtyřicetiminutovým žánrovým klenotem, a to si ještě můžete dát o půl hodiny delší speciální verzi, která má vypiplanější dramatické linky a údernější konec. Řadu let se proto vyhlížel Cameronův slibovaný remaster – a letos v březnu jsme se ho konečně dočkali.

V Americe se začal prodávat UHD Blu-ray, který půjde (zákulisní info!) ve druhé polovině června pořídit i v Česku, takže bude Propast konečně k dispozici v nejlepší možné kvalitě (byť bez české podpory). Snad jí to 35 let po premiéře alespoň trochu vrátí do povědomí. Řada lidí by vám totiž řekla, že jde o jeden z nejlepších Cameronových filmů. A to je zatraceně vysoká laťka!

Video: MZ Speciál o Propasti

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace