Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Přísně tajné! | Top Secret! | 1984
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jerry Zucker, David Zucker, Jim Abrahams
hrají: Val Kilmer, Warren Clarke, Omar Sharif, Peter Cushing, Christopher Villiers

Přísně tajné!: V.I.M.


ikona
k0C0UR
top seretval kilmervimzucker abrahams zucker
První parodie od party, která stojí za Žhavými výstřely a Bláznivou střelou 

Kdyby světu nevládly peníze a lenost, mohli bysme se tu v pravidelných intervalech scházet častěji. Kdysi svěží trio Jerry Zucker-David Zucker-Jim Abrahams plné geniálních nápadů postupem času upadlo do stádia, kde vzniká setrvačné pohupování se v průměru a konto se pravidelně plní jen z odlesků zašlé filmové slávy. X-tý díl Scary Movie se zhulenými černochy? Ne, děkuji. Takhle vás, chlapi, už znát nechci.

Pomyslný důchod (nebo spíše senilita?) autorů v očích nás, co jsme „zažili“ a „co o tom můžeme vyprávět“ je ale v jistém směru zasloužený – osmdesátá a devadesátá léta přece jen byla obložena tituly, za které se soška do fanouškovské síně slávy uděluje. Připoutejte se prosím, Žhavé výstřely, Bláznivá střela… a Přísně tajné! Film, který je neprávem přehlížen a na nějž se ve výčtu nejlepších parodií úplně zapomíná. Určitě to nebude z titulu stáří – vždyť vznikl až po Připoutejte se prosím a to stačilo za ta léta dostatečně zkultovnět. Není důvod, proč nemohlo zkultovnět Přísně tajné, které sumarizuje všechny tvůrčí trademarky, které jsme měli v té době tak rádi – a možná ještě pečlivěji než Připoutejte se prosím!

Je to tématem. Zuckerovci - ve snaze obsáhnout ze všech možných žánrů pokud možno to nejdůležitější – asi přece jen příliš tlačí na pilu a neumožňují se příliš konkrétně čehokoliv chytit (je to špionážní detektivka? Je to drama z vězeňského prostředí? Nebo dokonce western?). Osobně mi to v rámci tak nenáročné zábavy nevadí (a třeba v porovnání se Scary Movie 3 a 4 je to rozhodně laureát na Oscara za scénář), divákům v době premiéry to asi přišlo přespříliš „naředěné“. Faktem je to, že Přísně tajné! se stalo komerčním propadákem a ostudnou vizitkou do té doby slušně rozjetých debutantů.

A film pak z historického hlediska bohužel potkalo to samé, jako všechny celuloidové kolegy, od nichž se moc čekalo a pak nesplnily svá očekávání: pro maličkost se v nich začalo přehlížet všechno. Přitom těch nápadů a pomrkávání na diváka je tu možná úplně nejvíc z tvůrčí dráhy tria ZAZ. Říkám to naprosto sebejistě: pokud se dokážete oprostit od předsudků, zbude vám spousta geniálních nebo „jen“ velmi dobrých fórů, které zvládají rozervat bránici v rekordním čase. A která stojí za nové připomenutí právě proto, že na ně historie byla ta nekompromisní. Typicky zuckerovské úlety v logice (hrdina kouká dalekohledem do širých dálav, a do „tmy“ vedle čoček mu vstoupí kráva), předimenzované i poddimenzované předměty, bizarní slučování neslučitelného (německý voják se při pádu z věže rozsype na porcelánové střepy), ale i předlouhé stylizované sekvence (podvodní bitka ve stylu klasických westernů je GENIÁLNÍ) – to všechno tvoří obrysy širého vesmíru komiky, které byste měli dát šanci. Bez debat.

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace