Tato stránka používá cookies. Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Přes kosti mrtvých | Pokot | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 20.04.2017
režie: Agnieszka Holland
hrají: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Miroslav Krobot, Jakub Gierszał, Tomasz Kot

Přes kosti mrtvých: Recenze


ikona
Rimsy
agnieszka hollandhořící keřpřes kosti mrtvých
Slavná Agnieszka Holland se vrací s morálním dramatem, které vás nenechá v klidu. 

Před třemi lety Polka Agnieszka Holland zabodovala na Českých lvech s Hořícím keřem, nyní však přichází s o poznání komornějším produkcí, kterou takový mezinárodní ohlas očividně nečeká. Rovnou však prozradím, že je to škoda, protože si její nové dílo pozornost rozhodně zaslouží. Vychází z úspěšného románu Olgy Tokarczuk, s níž Holland dala dohromady i scénář. A na první pohled zaujme netypickým hrdinou – ezotericky zaměřenou důchodkyní.

Paní Dušejko je učitelka v důchodu. Občas ještě vypomáhá v místní škole, ale spíš se tak trochu nudí, protože temperament jí ani na stará kolena rozhodně nechybí. Stejně jako láska k přírodě a zvířatům, kterých si považuje do určité míry víc než lidí. Proto se jí hluboce dotýkají podivná úmrtí lidí i zvěře, jež se v její vesnici začnou odehrávat. Společně s pár dalšími outsidery se rozhodne zvláštním událostem přijít na kloub. Dělá to však svým starosvětským způsobem, takže úřadům píše dopisy a všechny obtěžuje svou zálibou v horoskopech. A přestože je ve zkažené společnosti nejčistší bytostí, téměř nikdo jí nevěnuje pozornost.

 

Jak tvrdí sama autorka předlohy, tohle drásavé drama není jen proti zbytečnému zabíjení zvířat, nýbrž spočívá především v morálních dilematech jednotlivce, který nesouhlasí se systémem a uvědomuje si absurdní nespravedlnost právních pořádků. Kam až se dá v takové situaci vlastně zajít? Dušejko navíc zastupuje generaci 60. let, zastydlé hippies, pro které už dnes prostě není místo. Možná i proto k ní Holland cítí takové pochopení.

 

V hlavní roli exceluje Agnieszka Mandat, mezi vedlejšími figurkami tuzemský divák ocení Miroslava Krobota. Potěší rovněž výborná hudba a elegantní styl, který ukazuje, že i pomalé drama lze natočit atraktivně. A to i přesto, že se tempo kolem půlky trochu zasekne a příběh chvíli přešlapuje na místě. Ale opravdu jen chvíli, na konci do sebe všechno to podivno pěkně zapadne a nechá přesně takovou pachuť, jíž by morální drama mít mělo. Tenhle snímek nestojí na hereckých koncertech či filmařském umu, protože tady jde především o otevření celé řady témat, které vnímavému divákovi dají nejeden podnět k přemýšlení. A to je moc dobře!

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Jaké je postavení člověka v přírodě? A staré ženy ve společnosti? Za jakých okolností může jedinec pouze přihlížet bezpráví? Agnieszka Holland se nebojí otevírat spoustu témat prostřednictvím příběhu obyčejné vesnické důchodkyně a daří se jí to. Přes kosti mrtvých je náročná a nelehko přístupná mysteriózní krimi, která by si ale své diváky měla najít. Zaslouží si to.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

  • avatar6/10

    malylada

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace