Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prázdniny v Římě | Roman Holiday | 1953
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: William Wyler
hrají: Gregory Peck, Audrey Hepburn, Eddie Albert, Hartley Power, Harcourt Williams

Prázdniny v Římě: V.I.M.


ikona
Cival
audrey hepburngregory peckroman holidayvim
Pohádková romantika z jednoho z nejkrásnějších měst světa 

Tak zase trocha klasiky, pánové a dámy. Prázdniny v Římě jsou v českých domácnostech docela dobře zabydlené, poměřujeme-li alespoň s jinými klenoty Billyho Wildera, King Vidora nebo právě Williama Wylera. Televizní reprízy „na Slovácích“ dělají divy, podobně jako již značně ošoupaná DVD edice. Z jejího přebalu možná neznalí nabudou dojmu, že je čeká technicolorová slaďárna, v níž pestrobarevný cukřík pěkně sedne k troše toho milostného hašteření.

Zapřísáhlé zájemce o ty nové hezké věci musím zklamat – Prázdniny v Římě jsou černobílé jako zebra. Jenže přesto jim to šlape víc než drtivé většině romantických komedií dneška. Ostatně proto pořád slouží jako žánrový etalon, jenž si i slovutný Richard Curtis dovolí prakticky kompletně obšlehnout v Notting Hill, nezapomenutelný konec na tiskovce nevyjímaje.

Je milým dobovým paradoxem, že poté co si italští neorealisté udělali z Říma „otevřené město“ (zasvěcení vědí), dovalil se do italské metropole Wyler a nakroutil tam ultimátní doják, z něhož by se tamější ctitelé nepřikrášlené filmové reality nejspíš okamžitě pozvraceli. Wylerovu romantickou báchorku přesto nelze nemít rád. I za padesát let si udržela šmrnc a vše prostupující charisma obou představitelů: Jak elegantního Pecka zastupujícího archetyp statného mužství, jenž dokáže i proti přesile ochránit pěstmi svoji princeznu (doslova), tak sladkou Audrey, která v sobě mísí dětskou nevinnost s roztomilou ženskostí (nic pro fanoušky Charlize Theron).

Hlavním původcem triumfu je tu ovšem William Wyler. Možná až u samotného finále, v němž dokáže pomocí jednoho herce, prázdné místnosti a správně postavené kamery vyjádřit naprosto niterné pocity, si uvědomíte, jak hladce Wyler Prázdniny v Římě „sestavil“. Poťouchlé gagy v interiérech, honičky po římských ulicích i obyčejné zamilované pošťuchování Wyler pojí v organický celek, který střídá nálady s menší námahou než s jakou si Arnold prohazuje zbraně v Komandu. Proto pokud zapnete oscarový ceremoniál a tam poběží slavný polibek po výlezu z vody, nedivte se. Má to své důvody...

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace