Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pravdivé lži | True Lies | 1994
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.07.1994
CZ premiéra: nestanovena
režie: James Cameron
hrají: Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Tom Arnold, Tia Carrere

Pravdivé lži: V.I.M.


ikona
Cival
arnold schwarzeneggerjames cameronjamie lee curtis
Špión Arnold se pokouší zachránit manželství s Jamie Lee Curtis a najít magora s atomovkou. To vše pod dohledem Jamese Camerona 

Poslední větou z profilu by mohlo klidně začít i krátké pojednání zdůvodňující zařazení Pravdivých lží mezi smetánku. Neznalý by přitom možná nepochopil, že jedna z posledních velkých Arnieho rolích nehledala skutečného tyranosaura v boji s terorismem, ale spíš úsměvný obrázek akčního hrdiny, který tu víc jak deset let řádil, ale teď musí odejít.

Cameronova pompézní jízda skutečně uvozuje dobu, kdy si z kafemlejnků na padouchy děláme spíš srandu, než že bychom věřili v jejich sílu změnit Vietnam či Afghánistán. Natož schopnost zastavit šmejda z vesmíru a muslimské násilníky. Arnie sice vystřihuje nevídané kousky, střílí obouruč, zabíjí skalpely a stíhačkou zmasakruje celý mrakodrap, ale to díky Cameronově šanci jít v akci takzvaně over-the-top. Čímž se v Pravdivých lžích jak známo nemyslí monumentální náplavy digitálních efektů, ale mlácení dobrmanů a honička motorky s koněm. Zvolený přístup umožňoval utahovat si ze žánru dokonalým naplněním jeho požadavků, takže Cameron vpaluje do rohovek jednu skvělou akční scénu za druhou, mezitím co nechá promlouvat jednookého šéfa i záporačku (ideální ženu vamp), anebo pozoruhodným způsobem rozetne manželskou krizi.

Pozorný člověk se obohatí o spoustu existenciálních pravd („Kids - 10 seconds of joy, 30 years of misery“; „Men want this car for only one reason: pussy.“) a stejně tak i o nekřesťanskou porci bránici ničících momentů, které čítají jednorázové frky, Arnoldovu bohorovnost při ukazování pozvánek nebo prostý kontrast mezi domácí puťkou a vzrušujícím světem agentů. Nekompromisních zabijáků a správných mužů, kteří upalují gaunery pomocí cisterny s benzínem.

Když James Cameron atakuje rekordní rozpočty, stojí to zkrátka za to. Ať už mohutnou akci prosypává srandičkami nebo postapokalyptickým filozofováním. V Pravdivých lžích trůní všechno na pravém místě, a i proto je lze považovat za mnohem vydařenější rozlučku s érou Ramba a spol. než McTiernanova Posledníha akčního hrdinu. Navíc Evropa konečně poznala, že i americký remake může jejich „chytré hlavy“ zválcovat.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace