Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Policajt v Beverly Hills: Axel F | Beverly Hills Cop: Axel F | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.07.2024
CZ premiéra: 05.07.2024
režie: Mark Molloy
hrají: Eddie Murphy, Joseph Gordon-Levitt, Taylour Paige, Judge Reinhold, John Ashton

Policajt v Beverly Hills: Axel F: Recenze


ikona
imf
axel fEddie mrphypolicajt v Beverly Hillsrecenze
Detroitská motorová huba je zpátky a není to ostuda! 
Eddie Murphy je zpátky v ulicích s bundou, co vyšla z módy už v roce 1987 a s názorovým rozptylem a fotrovskými vtipy životem protřelého šedesátníka, co na influencery pobíhající po ulicích Beverly Hills kouká patřičně shora, ze svého otřískaného Chevy Nova (to auto vypadá o dost líp než před čtyřiceti lety, kdy drželo pohromadě na dobré slovo). Přijíždí z Detroitu za bývalými kámoši, ale tentokrát i za odloučenou dcerou, kterou přestěhoval do Los Angeles kvůli hrozbám od mafie, ale zároveň ji tak nedobrovolně vystrčil ze svého života a teď musí po pětadvaceti letech navazovat přetržený vztah ve chvíli, kdy oběma hrozí rychlý konec ze strany mexických kartelů, jež drží místní policejní oddělení neviditelnou rukou za rozkrok.
 
 

Banální zápletku jsem si vypsal takhle v prvním odstavci, protože je skutečně pouhou záminkou pro triumfální, ale v důsledku zbytečný návrat slavného Axela Foleyho. Eddie Murphy se tenhle projekt snažil odpíchnout ode dna dvě dekády, což nebylo snadné po průšvihové trojce a záplavě lákavějších alternativ (Mizerové). Nakonec svou kariéru přišpendlil na dva startovací kabely - na Prime Video se vrátil k Cestě do Ameriky (výsledek byl spíše rozpačitý, ale nikoliv úplně marný), na Netflixu mu nakonec zatáhli i toho čtvrtého Foleyho, ale velkou roli v tom hrál produkující Jerry Bruckheimer, který si na Top Gun: Maverick vyzkoušel, že ty legacy sequely s koňskou dávkou nostalgie mohou fungovat. Jak ale docílit toho, aby nešlo jen o partu důchodců, co chatrně deklamují staré hlášky a očekávají bouřlivý potlesk?
 
 

Receptem jsou prachy a producentský dohled. I v osmdesáti si to Bruckheimer umí pohlídat, i když hodně recykluje. Úvodní hokejová honička se sněžným pluhem a soundtrackem vytaženým z prvního filmu, nastavuje pravidla pro tuhle nostalgickou uličku. Krade se především z jedničky a ze dvojky. Z pokračování od Tonyho Scotta je tu povědomá akce, která je střídmě roztroušena po stopáži necelých dvou hodin (díky!), jedničku připomíná ten důraz na komedii, kdy se vlastně v téhle detektivce o nikoho moc nebojíte a hlavně neřešíte skrz naskrz průhlednou zápletku, která skutečně jen maskuje sešlost pamětníků po 30 letech. 

Aby to nebylo jen o kloubních přípravcích a vzpomínání na The Pointer Sisters, máme tu Foleyho dceru a snaživého policejního ohaře, který potřebuje trochu pošoupnout, což Murphy milerád zařídí. Taylour Paige je šikovná a Murphy díky ní uhraje i ty scény s tápajícím tátou, Joseph Gordon-Lewitt je pohotový a vtipný, ačkoliv tu skutečně spíš vyplňuje prázdná místa, než aby byl plnohodnotným parťákem. Tak trochu jako Justin Long ve čtvrté Smrtonosné pasti, kterou vlastně Axel místy připomíná. Jistě, Willisův comeback má větší měřítko a velkolepější akci, ale návrat hláškujícího boomera s nervózním ukazováčkem na spoušti a mládeží, co na jeho metody kouká jako tele na nový (tady teda starý) vrata, je víceméně podobný. 
 

Bruckheimer ví, kdy děj popohnat nějakou přestřelkou a kdy nasadit starou hlášku nebo song bez významnějšího pomrkávání do kamery (kdo ví, ten ví). Taggart a Rosewood spíš tu a tam vykouknou, ale jejich přítomnost je pro zmíněnou zápletku klíčová, takže všechno oddře skutečně nestárnoucí Murphy (vypadá pořád stejně a asi pohodlně odtáhne i pátý film), který vlastně ani nepotřebuje záporáka, stačí mu jen kamera a dvouminutová improvizace na zadané téma.

Axel F je tak trochu stand-upem komika z jiné éry. Je pomalejší, následuje archaické stereotypy a opravování vztahu mezi otcem a dcerou by bylo otřepané i v seriálu s důchodcovskou cílovkou z Arkansasu. Jako nostalgická odbočka ale snímek není zbytečnější než jiné legacy sequely posledních let a na rozdíl třeba od druhých, třetích Postradatelných, umí využít velkorysý rozpočet i solidní řemeslo. Určitě by to bylo o řád dál, kdyby za kamerou bylo belgické duo zodpovědné za třetí a čtvrté Mizery, ale i australský náhradník Mark Molloy jako by úspěšně navazoval svým debutem na režiséry, kteří v osmdesátých a devadesátých letech do Hollywoodu přišli ze světa reklamních spotů a videoklipů.

Čtvrtý Policajt v Beverly Hills tak rozhodně není další netflixovskou rutinou, dokonce si troufnu říct, že by v letních kinech udělal velkou parádu. Doma v obýváku si ho alespoň pustím s tátou, se kterým jsme jedničku a dvojku sjeli mnohokrát. Jen ten český dabing se logicky nechytá na původního Oldu Kaisera, takže podobné generační mosty musíte dělat s rodiči, co učtou české titulky nebo obstojně vládnou angličtinou, protože Murphy jede svůj slangem, který za čtyřicet let nijak neztratil na kadenci.
 

TLDR? Je to příjemné a nám filmovým kmetům to navodí falešný pocit, že stárneme stejně pomalu jako Eddie Murphy. Už za takové podrbání za ušima budou mnozí rozdávat palce nahoru. Jistě, nakoukat byste měli minimálně jedničku, abyste pochopili, proč se všichni ti dědkové zubí, kdykoliv jim začnou při přebíjení brokovnice vrzat kolena, ale jako předpotopní akční komedie to vlastně na mainstreamové publikum bude fungovat i mimo kontext. 

Jako bruckheimerovka je to už sice stín starých časů, ale při dnešní žánrové bídě fanouška potěší, když se k vybuchujícím “angličákům” přidá nervózně se kolíbající helikoptéra a do hry vstoupí mexický kartel s velkými bambitkami. Vidím to moc růžově? Ty nostalgické brýle jsou volně v prodeji, jen do nich musíte ve správný čas dorůst. 

Verdikt

avatar6/10

imf

Zbytečné, ale nikoliv vyloženě líné vzpomínkové pásmo, ve kterém není o dobré fóry a přestřelky nouze. Herci drží ty mírně upovídané dvě hodinky bezpečně pohromadě a předvídatelnost tu není na škodu. Jen bych prosil, podobně jako u Top Gun: Maverick, aby tvůrci podruhé ten osud nepokoušeli. Jedna nečekaná trefa nedaleko terče je až až.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar6/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar8/10

  Horn

 • avatar4/10

  Clavius

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  Nazgul

 • avatar6/10

  Spiker

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar6/10

  Hospoda

 • avatar6/10

  DarkSith

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace