Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Poklad na Stříbrném jezeře | Der Schatz im Silbersee | 1962
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Harald Reinl
hrají: Lex Barker, Herbert Lom, Pierre Brice, Götz George, Karin Dor

Poklad na Stříbrném jezeře: V.I.M.


ikona
Cival
karel maylex barkerold shatterhandpierre bricepoklad na stříbrném jezeřevimvinnetou
Vinnetou a Old Shatterhand poprvé. 

Netvrďte mi, že jste tenhle náhmat do archivů očekávali. Nevěřil bych vám (pokud neposloucháte naše televizní tipy :-). Ale nebojte se, nejde o prvoplánovou snahu šokovat a překvapovat. Poklad na Stříbrném jezeře prostě byl, je a bude pro našince zcela zásadním počinem. I kdyby si za mořem při pohledu na evropskou intepretaci Divokého západu proťukali do čela díru, my moc dobře víme, že rodičovská mánie ze šedesátých let měla něco do sebe. Nezůstaly po ní jen umuchlané fotografie, šílený ohoz Oldy Šetrhenda a romantické vycházky s pérem za čelenkou. Zbylo i několik snesitelných, pár výborných a jeden skvělý snímek.

Poklad na Stříbrném jezeře spustil vlnu mayovského šílenství, když do atraktivního prostředí s ještě atraktivnější zápletkou (Indiana Jones by mohl vyprávět) cpe z psychologického hlediska zcela nezajímavou, na plátně však ideálně působící dvojku hrdinů bez bázně a hany. Jejich partnerství sice po letech svádí k prvoplánovému „gay popichování“, pokud se ovšem divák nechá vznešeným náčelníkem Apačů a německou uspávací pěstí kojit od tří let (kdy vyhlíží své první životní vzory), musí si jejich kombinaci morální bezúhonnosti, síly, chytrosti a charismatu zamilovat. Poklad na Stříbrném jezeře efektně využívá nejoblíbenější vyprávěcí schémata (pomsta, láska, silné zlo) a rozpíná je ve velmi efektním dobrodružství. Nechybí mu vztahová i vizuální dynamika, podmanivé budování napětí skrze změny vyprávěcího rytmu (zdánlivý klid a příprava na útok na farmu je v návaznosti na následnou zápalnou akci geniální), výtečná hudební složka (viz závody mezi Shatterhandem a Cornelem tamtéž) a parádní finále. Poklad na Stříbrném jezeře i dnes uspokojí ty, co si neradi lámou tesáky na houpavé chůzi Johna Waynea. Motýlci a hlášky Sama Hawkinse jim rozestelou do dobré nálady, zbytek obstará pohádková jízda chrabrých mužů, kteří si dobro prosadí klidně i přes stovky zastřelených koní. Ale proč o tom vlastně mluvím? Však to sami znáte.

P.S.: Omluvte mě, jdu smést prach z gramofonových desek s Vinnetouem na obalu... :-)

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace