Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Plán útěku | Escape Plan | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.10.2013
CZ premiéra: 17.10.2013
režie: Mikael Håfström
hrají: Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger, Jim Caviezel, Amy Ryan, Vinnie Jones

Plán útěku: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Sly a Arnold utíkají z nejmodernějšího vězení na světě. Chcete být u toho?  

Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger se pěkně dlouho snažili najít projekt, u něhož by se mohli sejít před kamerou. Povedlo se jim to až v The Expendables, ačkoliv v první části šlo spíš o cameo a ve druhé ta spolupráce taky nebyla zrovna velká. Plán útěku se tak dá považovat za jejich skutečně první společný film. A taky na to tvůrci sází.

 

Béčkový příběh o specialistovi na útěky z vězení, který skončí v nejmodernější base na světě, spřátelí se tu s rakouským kulturistou a společně zkusí zdrhnout, moc novinek do žánru nepřináší, ale je evidentní, že takové ambice tu ani nebyly a většina diváků do kina nezamíří kvůli s očekáváním, kam se útěkářský subžánr posunul. Tohle je film se Slyem a Arnoldem a to vám musí stačit.

Nutno říct, že na oba pány se pořád kouká dobře. Charisma u nich nezmizelo ani po šedesátce a zvlášť Stallone, který se posledních pár let díky The Expendables udržuje ve slušné kondici, pořád vypadá jako někdo, kdo by dokázal vymlátit hospodu, když by zjistil, že mu barman natočil podmíráka. Jeho Ray Breslin je celkem sympaťák a jako postava si projde i nějakým vývojem. Pořád se pohybujeme v béčkových vodách, takže shakespearovské charaktery tu nečekejte, ale hlavní hrdina se zkrátka mění z profesionála na zlomeného muže a pak na drsňáka, jenž je ochotný a hlavně schopný kvůli své svobodě rozpoutat absolutní peklo.

S Arniem to tak slavné není. Bez ohledu na to, že jméno Emil Rottmayer je cool asi jako Jaroslav Moučka, je jeho mukl poměrně nudný a především má za úkol „zařizovat věci“. Sly něco potřebuje, přijde za pupkatým Arnoldem a ten to během střihu zařídí. Naštěstí si ze sebe bývalý Terminátor umí dělat legraci a třeba jeho německý lingvistický berserk na samotce se skutečně hodně vydařil. Ale zkrátka tu hraje druhé housle.

Ovšem když jsou ti dva spolu, je doslova z každého záběru cítit, že si první velkou spolupráci naplno užívají a že je baví tvářit se drsně, mlátit lidi, hláškovat a vysírat nezajímavého záporáka Jima Caviezela. Scénář navíc zbytečně nespoléhá na nostalgii a pomrkávání na fanoušky a jde se svou kůží na trh bez zbytečných scén, v nichž by se odkazovalo na Rockyho, Ramba nebo Predátora. Plán útěku chce fungovat sám za sebe a docela se mu to daří.

 

Mikael Håfström sice není bůhvíjak dobrý režisér, ale řemeslo ovládá, takže na akční scény se dá koukat, ať už v nich Arnold běhá s metrovým kulometem, nebo se rvou desítky vězňů v jídelně, a občas překvapí i nějakým tím efektním záběrem. V Plánu útěku se navíc permanentně něco děje, takže jeho béčkovost a extrémní jednoduchost člověk snadno přehlédne a uvědomí si ji až po závěrečných titulcích. Je to zkrátka fajn zábava.

O to víc mě mrzí, že film vypadá vyloženě hnusně. Teď nemluvím o mizerné kameře nebo něčem podobném, ale o samotném vězení. Skleněné krychle místo cel možná na fotkách vypadají jako efektní nápad, avšak ve filmu je to nuda a klasické zamřížované kutlochy působí mnohem děsivějším a mrazivějším dojmem. Stejně tak strážní. Netuším, koho napadlo, že by měli bachaři nosit vyloženě úchylné masky a extrémně těsné uniformy, ale faktem zůstává, že spíš než děsivě vypadají záporáci jako účastníci nějakých hodně zvrácených sexuálních hrátek. Nehledě na fakt, že jsem skutečně nikdy v životě nechtěl vidět Vinnieho Jonese v něčem, co připomíná nejnovější módní kreaci sadomasochistických salónů.

 

Plán útěku vypadá divně, což může být pochopitelně čistě můj subjektivní pocit, a levně. Jakmile se kamera trošku vzdálí od hlavních hrdinů, je vidět, že jsme v nějakém skladišti, kam kdosi naházel pár věcí, co trošku připomínají vězení, a rozdal všem pečlivě vyprané a mundúry. Čtyřiadvacet let starý Slyův Kriminál byl díky své zablácenosti na pohled mnohem působivější.

Ale co, jsou horší věci. Důležité je, že Plán útěku je zábavný akční thriller, který sice trošku kašle na logiku a vypadá poněkud divně, avšak díky dvěma hereckým legendám a svižné režii vám v kině uteče zatraceně rychle. Bylo by lepší, kdyby podobný projekt s tímhle obsazením vznikl před dvaceti lety, ale čas vracet nejde a od Slye a Arnolda už asi nic lepšího očekávat nelze. Ovšem tohle je taky pořád docela fajn.

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Arnold a Sly se sešli v nejmodernějším vězeňském zařízení na světě a rozhodli se zdrhnout. Takže pár lidí dostane po hubě, bude se střílet a trochu i hláškovat. Ti dva jsou pořád ve formě, tempo je hodně rychlé, ale designéři kulis a kostýmů by si zasloužili pár facek. Solidní akční béčko se dvěma hereckými legendami, které blbnutí před kamerou evidentně pořád ještě baví. Nic víc.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Postman

 • avatar6/10

  Dufi

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar7/10

  radekch

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar6/10

  The Joker

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace