Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna | Pirates of Caribbean: On Stranger Tides | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.05.2011
CZ premiéra: 19.05.2011
režie: Rob Marshall
hrají: Johnny Depp, Penelopé Cruz, Ian McShane, Geoffrey Rush, Stephen Graham

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna: Blu-ray


ikona
st39.6
Jeden z největších letních hitů dorazil na Blu-ray nejen s nepovedeným přepisem... 

Čtvrtí Piráti z Karibiku jsou jedním z největších blockbusterových omylů téhle sezóny a zároveň smutným důkazem toho, že provařená značka občas ke gigantickým tržbám naprosto bohatě stačí... zatímco jiné, podstatně lepší filmy se krčí někde v rohu s o stovky milionů dolarů nižšími tržbami, protože nemají ožralého Johnnyho Deppa. Svět je prostě k vzteku.

Přitom původní trilogie Pirátů z Karibiku byla prima. Osobně jsem jí sice kdovíjak neholdoval, ale obzvlášť ve světle čtvrtého dílu musí její hlavní přednosti člověk zpětně docenit. Třeba to, jak Gore Verbinski operoval s penězmi. Všechny tři předchozí díly Pirátů sice stály celé jmění, jenže Verbinski za něj nabídl podívanou, ze které lidem vyskakovaly oči z ďůlků. Nejen, že byl jeho film vizuálně opulentní, Verbinski uměl také perfektně prodat měřítko, akční scény mu šlapaly na jedničku, prostě byli Piráti pod jeho vedením pravým velkolepým blockbusterem. Pak přijde Bruckheimer s tím, že potřebuje u jedné z nejúspěšnějších sérií všech dob z nepochopitelných důvodů šetřit, na režisérskou sesli pošle Roba Marshalla a průšvih je tu.

 

Johnny Depp se drží svého pirátského standardu. Pokud se vám líbil v minulých filmech, bude se vám líbit i teď.Marshall je totiž pravým opakem Verbinskiho. Podmanivé vizuály mu nic neříkají, peníze rozhazuje na všechny strany - jen ne na ty správné - a když přijde na akci, je stejně zoufalý jako George Lucas při psaní romantické scény.

Každopádně by nebylo úplně fér kydat hnůj jen na Marshallovu hlavu. Průšvih je v tom, že padla volba na úsporný příběh, ze kterého se vytratila esence předchozích dílů. Piráti z Karibiku najednou nejsou velkolepé dobrodružství plné námořních bitev. Ve čtyřce série přeřadila na vyšší rychlostní stupeň, ale zapomněla zvýšit otáčky, takže se začne kuckat hned v prvním kopci. Ve filmu se toho fakticky děje hrozně málo. Je totiž o tom, jak se několik band pokouší dostat na stejné místo a společně se akorát předhánějí. Jejich závody obnáší chycení mořské panny, ke kterému mimochodem dojde v jediné pořádné akční sekvenci, a dlouhou chůzi džunglí. Co se děje mezi začátkem a koncem, je přitom naprosté příběhové vakuum, při kterém buď usnete, nebo začnete hledat místo, na kterém se budete moct oběsit. Neprotíná ho totiž ani akce, ani humor.

Vítězí nuda. Nikdy by mě nanapadlo, že to u jednoho z největších letních hitů, který stál ohromné peníze a vydělal přes miliardu, řeknu, ale čtvrtí Piráti jsou o tak velkém lejnu, že jsem měl už po pár minutách nutkání poprvé za svůj život opustit kino. A doma jsem měl co dělat, abych nešel vyhodit pojistky.

Johnny Depp se přitom drží svého pirátského standardu. Pokud se vám líbil v minulých filmech, bude se vám líbit i tentokrát. A absence Orlanda nebo Keiry filmu tolik neškodí. Čtvrtí Piráti ale bohužel dokazují, že série opravdu stojí spíš na dobrodružství na moři. To do něj, do atrakcí a rozmáchlých bitev by studio mělo cpát desítky milionů - mnohem spíš než do předraženého Deppova obličeje.

Piráti z Karibiku se zasloužili ještě o jedno ohromné zklamání: technická kvalita je neskutečně mizerná. Vraťte se na chvíli myšlenkami do kina - vzpomínáte, jak byly 3D projekce tmavé? Ve tmě, ve které se odehrává většina filmu (při natáčení ve 3D je to ta největší hloupost, jakou můžete vymyslet) nebylo nic vidět a všechno se slévalo ve velkou černou díru? Zdá se, že nakonec nebyli na vině ani tak kinaři, jako samotný kameraman, případně člověk zodpovědný za mastery.

Na Blučku - ať už ve 2D nebo ve 3D - vás totiž čeká to samé. Černá je na přepisu sice obdivuhodně sytá a opravdu černá, v tomhle ohledu si těžko stěžovat. Jenže vytrácí se v ní jakákoliv kresba. Takže z tmavých vlasů, obleků, stínů a všeho, co není jasné jak sluneční záře, zbývá jen černý neidentifikovatelný flek. Z hlediska stínokresby jsem tak špatné Blučko zatím nikdy neviděl, což je napováženou. Svítivost televizorů sice oproti kinům pomáhá dohnat jasové nedostatky přepisu, ale mizerná stínokresba je ve filmu, který se odehrává skoro celý v šeru, prostě ohromný průšvih.

V ostatních disciplínách už naštěstí Blučko kraluje. Osmikanálový zvuk (ve 2D verzi v DTS-HD MA, ve 3D verzi DTS-HD HR) je špičkový a obrázek se může chlubit tím, že naplno využívá předností moderních digitálních kamer (točilo se na REDky) - ani v naprosto minimálních světelných podmínkách obraz nešumí (na zrno samozřejmě zapomeňte), je vysoce ostrý a má skvělou kresbu textur. Pleťovky jsou zpravidla docela dobré, i když v tepleji svícených scénách mívají tendenci skočit si do oranžovějšího spektra. Nést nějaké obrazové informace také ve tmavších scénách, bylo by tohle Blučko referenční.

Výbava? Držte se, tohle je palba: Skoro deset minut bonusových materiálů! Disk otevírá trailer na Johna Cartera (neotitulkovaný) a na druhá Auta (otitulkovaný). V počeštělém menu pak najdete pod nabídkou bonusů jen tři a půl minuty dlouhý klip s přeřeky (otitulkovaný), ze kterých je vtipné leda tak Rushovo nandavání protézy. Dále dvě minuty pirátských příběhů natočených s Lego postavičkami, které převypravují celý film (a nedá se na ně dívat). Chcete víc? Zbývá už jen čtyřminutové 3D promo s postavičkami ze Lvího krále, které je přibližně stejně otravné jako předchozí Lego klipy. Jinými slovy: Blučko Pirátů z Karibiku nenabídne za šest stovek jediný kloudný bonusový materiál. Vzhledem k tomu, jak jsou poslední Piráti mizerný film a jak zbabraný mají přepis ... no nekupte to!

(Vychází u nás jednodiskovka ve 2D a dvoudiskovka s 3DBD + 2DBD)

Obraz: 2.35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 - česky
Titulky: české, slovenské...
Datum vydání: 14. 9. 2011
Cena: 599,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace